Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet házilag mini...

Hogy lehet házilag mini ciklotront készíteni?

Figyelt kérdés

Szeretnék házilag (házi áramforrásból) egy relatíve nagyon kicsi kis ciklotront építeni, ami mondjuk egy kisebb fémgolyócskát gyorsítana.

Van valakinek tapasztalata, ötlete vagy bölcs tanácsa?



2015. dec. 14. 19:33
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
2%

Ciklotron modell? Mondjuk egy töltéssel rendelkező műanyag golyócskát gyorsítana? Talán.

Valódi ciklotron? Mire használnád? Játéknak túl drága.

Mondjuk 2 db 6L6 elektroncső adná a gyorsító feszültséget, és "szíve" kb. cipőboxos-doboz méretű lenne.

De a minimum két fokozatú vákuumszivattyút nem lehet mellőzni.

2015. dec. 15. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Ez a valóságtól eléggé elrugaszkodott tervnek tűnik. Először is, a valódi ciklotronok töltött elemi részecskéket gyorsítanak vákuumban. Egy kis fémgolyó ellenben nehéz, a gravitáció lehúzza, és nagyobb sebességnél légellenállás is fellépne, hacsak nincs valami jó vákuumod. Másodszor pedig: hogyan gyorsítanád? A makroszkopikus anyag, így egy fémgolyó is alapból semleges, de még ha sikerülne is töltést felvinned rá, a tömege akkora lenne a töltéséhez képest, hogy nem érnél el számottevő gyorsító hatást, csak bitang nagy elektromos térrel. Ugyanígy a mágneses térnek is nagyon erősnek kéne lenni, ha kis sugarú körben akarod keringtetni. Mindezt persze csak miután legyőzted a gravitációt valahogy és elérted, hogy a golyó ne essen le a doboz aljára.
2015. dec. 15. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
0%

Kristóf! Még tovább szomorítalak, a vákuum kérdés bonyolultabb mint említettem.

Egy kis olvasnivaló:

[link]

2015. dec. 15. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nézd Kristóf, ha építesz nekem egy buszfordulót A/4-es méretben [amin természetesen egy valódi busz meg tud fordulni], akkor én is építek neked a fáradozásaidért cserébe egy olyan ciklotront, ami befér a szobádba. Körülbelül hasonló a nehézségi foka mindkettőnek.
2015. dec. 16. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Én a gravitációt úgy győzöm le, hogy a ciklotron síkját egészegyszerűen vízszintess helyzetbe teszem. A vákuum-mal biztos kell nekem bajlódni? Nem lehetne úgy számolni a közegellenállással és a súrlódással, hogy az éppen úgy jöjjön ki, hogy működjön a dolog? Vagy nem ezen múlik?
2015. dec. 18. 18:21
 6/11 anonim ***** válasza:
2%

#4 Válaszadó! Az első ciklotronok nem voltak nagyok. Persze azt lehet vitatni, hogy a mai fogalmaink szerint hány tonnás egy valamire való ciklotron.

Kérdező! Nem tudom jól értelmezem-e, hogy mit akarsz. De egyre zavarosabbnak tűnik, és az elképzelés több sebből vérzik.

Például, ha levegő lenne a berendezésben, és a gyorsító elektródák között 1 centiméteres rés lenne, már 1 kilovolt felett áthúzna, szépen szikrázna.

2015. dec. 19. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Akkor egész egyszerűen megtöltöm vmi szigetelő folyadékkal vagy gázzal ... az biztos könnyebb, mint kiszivattyúzni belőle mindent.
2015. dec. 21. 17:31
 8/11 anonim ***** válasza:
11%
Ajaj! Alapkövetelmény, hogy a gyorsítandó részecske nagyvákuunban - [100 mPa - 1 mikroPa ( 10^-3 - 10^-9 Torr)] - mozogjon.
2015. dec. 22. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Jó, akkor én erre meg azt mondom, hogy a gyorsítandó részecske legyen maga a közeg, tehát az egészet kitöltő gáz vagy folyadék.
2015. dec. 22. 13:27
 10/11 anonim ***** válasza:
11%

Akkor már sós, vagy lúgos elektrolitot tölts bele! Nem ciklotron lesz belőle, hanem magneto-hidrodinamikus-szivattyú (MHD), és az is valami.

Tudod mennyivel "tép" egy elektron 1 volt gyorsítófeszültség hatására?

1eV = 1,602176487*10^-19 joule.

Az elektron tömege = 9,10938215*10^-31 kg

Az E= 1/2*m*v^2 képletet átrendezzük, és behelyettesítünk:

v = négyzetgyök(1,6021*10^-19*2/9,1093*10^-31) = 5,93096*10^5 m/sec

azaz ~ 593 kilométer/másodperc

Ellenőrizd jól számoltam-e!

Megjegyzés: 1000 V gyorsítófeszültségig nem kell relativisztikus korrekciót alkalmazni, ha elektront gyorsítunk.

Vágod ezeket a számításokat?

2015. dec. 22. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!