Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az, hogy a Föld árnyéka...

Az, hogy a Föld árnyéka mennyi ideig takarja el teljesen a Holdat, miért jellemzi a Hold nagyságát?

Figyelt kérdés

Azt értem, hogy az, hogy a Hold mennyi idő alatt éri el a Föld árnyékának egyik szélétől a másik szélét, megadja a Föld árnyékának, tehát a Földnek is a Holdhoz képesti nagyságát, de azt nem, hogy a fenti dolog mit ad meg.


"Már Eratoszthenész előtt megállapították, hogy fogyatkozáskor a Föld árnyéka mintegy ötven perc alatt takarja el teljesen a Holdat (ez a Hold átmérőjére jellemző szám), a Hold pedig mintegy kétszáz perc alatt ér át az árnyék egyik oldaláról a másikra (ez a Föld átmérőjére jellemző szám). E két idő hányadosa a két átmérő átmérő hányadosa: Föld átmérője mintegy négyszerese a Holdénak."


[link]


2010. márc. 23. 12:33
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem értem, hogy mit nem értesz, hiszen az álatald is belinkelt szöveg szerint az átérés 200 perces ideje (azaz amíg a Hold teljesen ki van takarva), a Földre jellemző érték. Csak szükséges a Hold méretének kiszámításához.
2010. márc. 23. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Úgy is lehetne mondani, hogy a Föld nagysága úgy viszonyul a Hold nagysáához, mint az áttérés ideje a teljes eltakartság idejéhez.


De nem értem, hogy a Hold Föld árnya általi teljes eltakartságának ideje miért jellemzi a Hold nagyságát.

Már vágtam ki papírból köröket a dolog szemléltetéséhez, de így sem sikerült rájönnöm, pedig nagyon érdekelne.

2010. márc. 23. 13:18
 3/8 anonim ***** válasza:

A Hold elkezd bemenni a Föld mögé, ekkor indítjuk a stoppert. Mondjuk 50 perc alatt ér be teljesen. A stopper tovább pörög további 150 percet, és 200 percnél a Hold kibukkan a túloldalon. Vagyis a 200 perc nem a Hold teljes eltűnésétől (azaz az 50. perctől) a kibukkanásáig tart (az csak 150 perc), hanem akkor kezdődik, mikor a Hold elkezd eltűnni.


Ez még csak az arányt adja meg, azaz 1:4, a konkrét számértékhez ismerni kell a Föld átmérőjét, amit Eratoszthenész szintén kiszámolt.

2010. márc. 23. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

"A Hold elkezd bemenni a Föld mögé, ekkor indítjuk a stoppert."

Igen.


"Mondjuk 50 perc alatt ér be teljesen. A stopper tovább pörög további 150 percet, és 200 percnél a Hold kibukkan a túloldalon. "

Ez így már nem nagyon lehet jó.

Mivel így 150 percet lenne teljesen eltakarva.


Odaér az árny egyik széléhez, elindítjuk a stoppert, egy idő múlva teljesen eltakaródik, a stopper elindításától számított 150-edik percben, teljes takarásban 50 percig halad, majd a teljes eltakartság végén, vagy másképpen a stopper elindításától szémított 200-adik percben odaér az árny másik széléhez.


De azt továbbra sem értem, hogy ebből hogy lehet megállapítani a két égitest egymáshoz viszonyított nagyságát.

2010. márc. 24. 12:13
 5/8 A kérdező kommentje:

Várjunk csak!


Ha kétszáz percig tart a Holdnak az eljutás az árny egyik szélétől a másik széléig, és ha az egyik széltől a másik szélig való haladás során csak 50 percen keresztül van eltakarva teljesen, akkor a Holdnak sokkal nagyobbnak kellene lennie a Földhöz viszonyítva, mint amekkora hozzá viszonyítva valójában, vagyis sokkal kisebbnek kellene lennie a két égitest közötti különbségnek...

Nem?

2010. márc. 24. 13:10
 6/8 A kérdező kommentje:
2010. márc. 24. 14:29
 7/8 anonim ***** válasza:

Ez a mondat a wikiből:

„Már Eratoszthenész előtt megállapították, hogy fogyatkozáskor a Föld árnyéka mintegy ötven perc alatt takarja el teljesen a Holdat.”


És ez a mondat tőlem:

A Hold elkezd bemenni a Föld mögé, ekkor indítjuk a stoppert. Mondjuk 50 perc alatt ér be teljesen.


PONTOSAN UGYANAZT JELENTI. Tehát sem a wiki nem hülye, sem én, és még csak ellentmondás sincs, hanem olvasási nehézségek léptek föl nálad, kedves kérdező.


Ezt írod:

„Ez így már nem nagyon lehet jó.

Mivel így 150 percet lenne teljesen eltakarva.”


Pontosan ezt írtam én is és a wiki is. Ez a probléma tehát sosem volt probléma, csak valakik nem tudnak olvasni. (Ez volna szerintem az igazi probléma.)

2010. márc. 24. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Valóban hibásan értelmeztem a leírtakat.

Úgy értettem, hogy az 50 perc a teljes eltakartságra vonatkozik. A másik félreértés is ebből született.

2010. márc. 24. 15:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!