Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A holdfogyatkozás idején mért...

A holdfogyatkozás idején mért alábbi adatok miért adják meg a Föld és a Hold egymáshoz viszonyított nagyságát?

Figyelt kérdés

Már Eratoszthenész előtt megállapították, hogy fogyatkozáskor a Föld árnyéka mintegy ötven perc alatt takarja el teljesen a Holdat (ez a Hold átmérőjére jellemző szám), a Hold pedig mintegy kétszáz perc alatt ér át az árnyék egyik oldaláról a másikra (ez a Föld átmérőjére jellemző szám). E két idő hányadosa a két átmérő átmérő hányadosa: Föld átmérője mintegy négyszerese a Holdénak.


[link]


2010. márc. 24. 10:39
 1/7 anonim ***** válasza:

A sebesség az út és az idő hányadosa. Legyen Föld által megtett út egyenlő az átmérőjével, és ezt jelöljük sf-fel. Ennek az idejét jelöljük tf-fel. Ebből megkaphatjuk a Föld Hold körüli mozgásának sebességét: vf = sf/tf. A tf-et mérni tudjuk az árnyék segítségével. A stoppert akkor indítjuk amikor a hold egyik széle árnyékba borul, és akkor állítjuk le amikor ugyanez a széle ismét kivilágosodik.

A Holldal ugyanezt meglehet játszani, tehát vh = sh/th, és th-t szintén mérni tudjuk. Továbbá azt is tudjuk, hogy a Föld ugyanolyan sebességel "kering" a Hold körül, mint a Hold a Föld körül. (Ha a Holdról nézzük akkor úgy számolhatunk, mintha a Föld keringene a Hold körül, ezért írtam idézőjelbe azt a részt.) Tehát vh=vf. Ebből az jön hogy sf/tf =sh/th, így sf/sh = tf/th, az időket pedig már tudjuk.

Ez így nem teljesen pontos, mert a Hold pályája köralakú, de mivel ahhoz képest az átmérője kicsi, ezért elég jó közelítést kapunk így is.

2010. márc. 24. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ezt már egyszer megkérdezted, és akkor is megmondtam.
2010. márc. 24. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

11:31

Biztos nem értetted el azt, hogy mit mértek meg?

Mert te keringési sebességekről beszélsz, de ez itt lényegtelen.

Az egyik adat a Hold eljutásának ideje a Föld árnyának egyik szélétől a másik széléig, a másik adat pedig annak ideje, hogy a Föld mennyi ideig takarja el teljesen a Holdat.


11:47

Szeretnék elnézést kérni a figyelmetlenségemért, valamiért az a kép élt az emlékezetemben, hogy arra a kérdésemre (ami tulajdonképpen ugyanez, csak kis eltéréssel) kapott két válaszomat már olvastam, és nem bizonyultak megfelelőnek, holott a te válaszodat nem is olvastam.

Voltak más kategóriákban más kérdéseim is, és belekeveredtem ezek szerint.


Szeretnék reagálni a válaszodra, megtennéd, hogy odanézel?

2010. márc. 24. 12:04
 4/7 A kérdező kommentje:
2010. márc. 24. 14:30
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem értettem félre, az első válaszomban szintén leírtam a megoldást.
2010. márc. 24. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Válaszoltam ott is, ahol először feltetted.
2010. márc. 24. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!
2010. márc. 24. 15:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!