Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A higanyos hőmérőt miért kell...

A higanyos hőmérőt miért kell lerázni? A higany miért nem hűl vissza és mászik vissza magától?

Figyelt kérdés

2015. dec. 30. 20:16
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
2015. dec. 30. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy #1-es belinkelte. Normál hőmérőben visszamegy, de a lázmérőben a kapilláris speciális kialakítása miatt nem tud, mert elszakad.
2015. dec. 30. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Másképp fogalmazva, azért van így megoldva, mert miután kivettük a hónunk alól, elkezd rögtön lehűlni, és már 5-10 másodperc után is hamis értéket olvasnánk le róla.
2015. dec. 30. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy most az a protokoll, hogy el kell tenni egy biztos helyre emlékbe, hogy majd meg tudd mutatni az unokáidnak, és nem rázogatni, mert rájöttek, hogy a higany veszélyes, és át kell állni a digitális lázmérőkre.


(De ezt csak kiegészítésként, hogy a mai realitásra is gondoljunk. A többiek teljesen jól megválaszolták a kérdést.)

2015. dec. 30. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 dellfil ***** válasza:
100%

Két hónapja ugyanezt kérdezték. :)


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..


dellfil

2015. dec. 31. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

ami a digitálisakat illeti, nekem három volt és mindegyik rossz volt, vagy rövid időn belül elromlott, de akár jó éppen, akár nem, nem tudhatom, nem tartom megbízhatónak, egy higanyos vagy más folyadékos nem tud elromlani nagyon, nincs benne hibalehetőség, legfeljebb, hogy eltörik, de azt a hibát legalább észreveszem


tegnapelőtt például a körzeti orvos előtti váróban megmértem a hónom alatt és 38.3 volt, bementem és az orvos a homlokomhoz érintett valami digitálisat és azt mondta, hogy 37.7, mire én mondtam, hogy az előbb mértem hónaljban és 38.3 volt, mire ő, hogy biztos lement a lázam (fél perc alatt), mikor kimentem újra megmértem és 38.3 volt továbbra is, szóval nem tudom, hogy rossz volt a hőmérője, vagy ekkora különbség van a homlok és a hónalj között, és ő ezt nem is tudta?


visszatérve a hőtágulásra, még mindig nem teljesen világos, szóval teljesen vissza kell rázni az összes higanyt a szűkület előtti tartályba? mert én még senkit nem láttam annyira lerázni


illetve szűkületen kívüli higanyszál hőmérséklete ha visszahűl, akkor változnia kéne a higanyszál hosszának, az olyan pici, hogy nem számít?

2015. dec. 31. 08:34
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Különböző testrészeken különböző lesz a hőmérsékleted is. A homlokodon kisebb lesz, mint a hónod alatt, a hónod alatt meg kisebb, mint végbélben.

Ha ennyire nem bízol a digitális lázmérőkben, akkor lehet kapni olyat, amiben higany helyett egy másik fém van.

2015. dec. 31. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Ja, van borszeszes hőmérő is. Az piros.

A hőmérőt nem kell teljesen lerázni, csak addig, aminél még biztos magasabb a hőmérsékleted.

2015. dec. 31. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 dellfil ***** válasza:
100%

"illetve szűkületen kívüli higanyszál hőmérséklete ha visszahűl, akkor változnia kéne a higanyszál hosszának, az olyan pici, hogy nem számít?"


Igen, olyan kicsi a hossz változás, hogy nem számít. :) Gondolj bele, a tartályban levő higany mennyisége sokszorosa a kapillárisban levőnek. A nagyobb mennyiségű higany pici hőmérséklet változására ugyan kicsit tágul, de ez a kicsi mennyiség a kapillárisban jelentékeny hosszat foglal el, mert nagyon vékony. Ezért ha megszűnik a kapcsolat a tartállyal nem fog észrevehető mértékben rövidülni a higanyszál, mikor visszahűl a környezet hőmérsékletére. :)


dellfil

2015. dec. 31. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

"ekkora különbség van a homlok és a hónalj között, és ő ezt nem is tudta?"


Van különbség, és valószínűleg ő is tanulta annak idején, hogy a "maghőmérséklet" számít, tehát a belső szervek környéki hőmérséklet. A hónalj van ehhez aránylag a legközelebb, amit praktikusan, kényelmesen lehet mérni. Aztán gondolom egyszer megjelent nála egy ügynök, fél órát magyarázott neki egy új digitális hőmérőről, és a végére már elhitte, hogy a homlokon is meg lehet mérni a lázat. :))

Vagy az is lehet, hogy a hőmérője a homlok bőrének hőmérsékletéből következtetett a maghőmérsékletre, ami finoman szólva is nevetséges lenne.

2015. dec. 31. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!