Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha pl. van egy FeCL3 vegyülete...

Ha pl. van egy FeCL3 vegyületem, akkor azt úgy írom le, hogy vas (III) -klorid. Hogy állapítom meg, hogy milyen szám kerül a zárójelbe?

Figyelt kérdés

2016. jan. 7. 19:15
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A zárójelben levő szám az mindig az adott elem oxidációs számát jelöli a vegyületben!


Jelen esetben azért vas (III)-klorid, mert a klór oxidációs száma mindig -1 (ahogy a halogén elemeké). És ugye vas oxidációs számát meg innen már kibírod számolni a képlete alapján; FeCl₃.

Figyelembe kell venni az indexeket is! Tehát: x+(-1)*3=0 (minden vegyületben nullával egyenlő). ebből az összefüggésből kijön már X-re +3.


Másik híres vas-klorid a vas (II)-klorid, ahol már +2-es oxidációs számú vassal találkozol. Így FeCl₂ lesz már a képlete. =)

2016. jan. 7. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi! Még egy kérdés: az oxidációs számokat fejből kell tudnom, vagy lehet periódusos táblázatot használni a vizsgán?
2016. jan. 7. 19:31
 3/6 anonim ***** válasza:

Nos, olyan perrendszert én még nem láttam ahol benne lennének az oxidációs számok :D De ki tudja, egyébként vizsgákon általában használható VISZONT ez egy olyan téma amit le kell ülni és megtanulni a szabályokat. Ugyanis ha például nem tudod hogy a klór oxidációs száma mindig -1 (mint ebben a példában), akkor nem tudod a vasét se megmondani. Még ez egyszerű, de ha azt mondom hogy kénsav ami H₂SO₄ és megkell határoznod a kén ox.számát, akkor a hidrogén és oxigén alapismerete nélkül nem fog menni.


Ezeket pedig bárhol a neten megtalálod. Kivételesen a wiki is jól összefoglalta a dolgokat: [link]

2016. jan. 7. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Régen volt nekem ilyen ügyes táblázatom :D Már nincs meg, szóval marad a száraz tanulás :( Köszi a segítséget :)
2016. jan. 7. 19:38
 5/6 anonim ***** válasza:

You're welcome, nincsmit! =)


Bár utólag megnézve a linkbe véletlen nyomtam egy pontot. Na és mégse olyan pontos, mivel kihagyta hogy az alkáliföldfémeké (II. főcsoportbeli elemeké) mindig +2. :P

2016. jan. 7. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
A négyjegyű függvénytáblában olyan periódusos rendszer van, amibe be vannak írva a lehetséges oxidációs állapotok.
2016. jan. 7. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!