Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy is van ez a fénysbességet...

Hogy is van ez a fénysbességet megközelítő tárgy s a megfigyelő szerint lelassult idő ott?

Figyelt kérdés

Tudom, már ezerszer leírtuk, de van valami, amin nem tudok túllépni.


A majmok bolygója c. filmben, azt mondták, azthitték, hogy kb 370 fényévnyire kerültek a Földtől. Tegyük fel, hogy tényleg (bár végül kiderül, hogy a Földön voltak, de ez most nem érdekes) 370 fényévet utaztak.


Azt elején meg is említik az idődilatációt, hogy egy elmélet szerint a fénysebességet megközelítő tárgynak lassabban telik az ideje a külső szemlélő számára, így a Földön többezer év telhet el.


S itt jön a csavar:


Ha az űrhajó a Földről nézve 2000 év alatt utazott 370 fényévet, akkor a nem közelítette meg a földről nézve a fénysebességet!


hiszen 2000 éve volt 370 (kerekítsünk 400-ra) fényévet megtenni, tehát 400 fényév/2000 év = 4/20 = 2/10, azaz mindössze kb 0.2c sebességgel haladt a Földről nézve.


2016. jan. 13. 13:53
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

úgy értem, az volt a kiindulópont, hogy a fénysebsséget megközelítő tárgy esetén így meg úgy, majd a következmény az, hogy a tárgy nem közelítette meg a fénysebességet.

ellentmondást vélek érzékelni a tegyünk fel, hogy feltétel és az ebből következő következmény között.

2016. jan. 13. 14:09
 2/12 anonim ***** válasza:

Így igaz, ahogy leírtad.

Jó esetben 2 hetet nyertek ezzel a sebességgel.

Sci-fi... sajnos sokszor a "sci" elmarad belőle.

2016. jan. 13. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Wadmalac ***** válasza:

Kicsit lehet kozmetikázni, tegyük fel, hogy tényleg elmentek 370 fényévre, ott tudtukon kívül dobtak egy hurkot egy fekete lyuk körül és visszajöttek. Az már 740 fényév, dupla sebesség, némiképp növekedett dilatáció. Persze ez még mindig lóxar.

Nem emlékszem, régen láttam, a film szerint meddig voltak hibernálva?

2016. jan. 14. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
szeintem azt nem mondták a filmben, de mindjárt belenézek
2016. jan. 14. 12:25
 5/12 A kérdező kommentje:

az elején azt mondja, hogy


"egy óra múlva hat hónapja lesz, hogy elindultunk."

ekkor mutatnak egy órát, ami szerint a

földi idő: 2673. március 23.

űrhajó idő: 1972. júlisu 14.


majd azt teszik hozzá, hogy hat hónap az űrhajón mintegy 700 év a Földön.


majd amikor megérkeznek ezt tudhatjuk meg:

a Földön 3978. november 25-e lenne, tehát kicsit több, mint 2000 év telt el, de nem mondják, hogy mennyi ideig utaztak a saját idejük szerint.

de rosszul emlékeztem, igazából aztmondják, hogy kb 320 fényévnyire vannak a Földtől.


tehát 2000 év alatt csak 320 fényévet tettek meg, ami ugye, mint a kérdésben említettem nem stimmel, mert akkor közel sem jártak a fénysebességhez.

2016. jan. 14. 12:51
 6/12 A kérdező kommentje:

majd azt mondják, hogy 18 hónapja jöttek el a Földről.

mégis csak vannak adatok.

2016. jan. 14. 12:54
 7/12 Wadmalac ***** válasza:

Végül is akkor csak azt tudjuk, mi volt a tervezett, azt nem, mi volt a valódi utazáshossz, sebesség, távolság.

Mentsük meg a helyzetet azzal, hogy sokkal hosszabbat repültek, sokkal hosszabb saját relatív idővel, sokkal gyorsabban, mint ami a terv volt.

A hosszabb eltelt belső idő szerintem áll, hiszen a hibernátorban elhunyt kapitány erősen egyiptomi múmiás volt, ha jól emlékszem.

2016. jan. 14. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
én elsőre kapásból majomnak néztem :)
2016. jan. 14. 13:46
 9/12 A kérdező kommentje:

mi lenne, ha ez lett volna a szitu:


320 fényévre mentek a Földtől fénysebességet megközelítő, moindjuk 0.99c sebességgel a Földről nézve.


akkor ugye a Földön kb 323 év telt volna el.

(320 fényév osztva 0.99c-vel)


Ez esetben mennyi idő telt volna el az űrhajóban?

2016. jan. 14. 14:04
 10/12 A kérdező kommentje:
szóval nekem az jött le, hogy 323 földi év alatt is eltelene 49.6 év az űrhajóban, ami 0.99c-vel halad a Földhöz képest.
2016. jan. 14. 14:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!