Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell kiszámolni a...

Hogyan kell kiszámolni a relatív tömeget?

Figyelt kérdés
Mondjuk az oxigén gáz relatív tömegét akarom megtudni a héliumra vonatkoztatva.

2016. jan. 14. 19:56
 1/2 anonim ***** válasza:
92%
Hát én ilyen mértékegységről még soha nem hallottam. Sokkal gyakoribb a relatív sűrűség, vagyis elosztod mondjuk az oxigén sűrűségét a héliuméval. Relatív tömeget számolhatsz ugyanígy, elosztod a két gáz tömegét. Csak ez nem nagyon hasznos egység.
2016. jan. 14. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

A relatív atomtömeget az adott elem izotópjaiból arányából kitudod számolni. Ez mindig függ attól, hány izotópja (azonos proton, de eltérő neutron/tömegszámú atomok) van az adott elemnek, és hogy az hány %-ban fordul elő a természetben. És ezeket az adatokat összevetve kiszámíthatod a relatív atomtömegét.


Példának okaként találtam egy ilyen feladatot: Mekkora a bróm relatív atomtömege, ha a 79-es brómizotóp gyakorisága 50,53%, és a 81-es brómizotópé 49,47% ?

Ezen adatok alapján a százalékértéket mindig leosztod százzal, majd szorzod az izotópszámmal. Így lesz:

A(relatív) = 0,5053*79 + 0,4947*81 = 79,99 (kerekítve).

Ebből pedig a moláris tömege kb. 80 g/mol lesz.

2016. jan. 14. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!