Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vásároltam egy 60/900as...

Punto28 kérdése:

Vásároltam egy 60/900as SkyWatcher refraktort EQ -1ES mechanikával! Az alap tartozék barlow lencse és két 10 illetve 20mmes okulár a tapasztalatok alapján nem bírja el a tubus fókuszát! Mit tudtok ajánlan ami még nem túl spéci ehhez a csőhöz?

Figyelt kérdés
A holdat szépen jön,viszont bolygókat is szeretnék tanulmányozni vele!!
2016. jan. 15. 23:28
 1/6 anonim ***** válasza:

Hogy érted hogy nem bírja el a tubus fókuszát? Elbírja, jelentsen is ez bármit. Nekem 1500 mm-es fókuszú tvcsövem van, és a hozzá kapott alap okkulárokkal is tudnék nézelődni.


Ha a 10 mm-essel nézed a bolygókat, akkor 90X-es nagyítást érsz el, ami bolygóknál eléggé kevés, mivel semmi nem fogsz látni belőlük - csillagként látod őket.

Ha használod a Barlow lencsét, akkor 180X-os nagyítást érsz el, ami már használhatóbb, a Szaturnusz gyűrűjét például el tudod különíteni a bolygótól. Azonban több részlet megfigyeléséhez ez még mindig kevés.


Nem is beszélve arról, hogy a 180X-os nagyítás már meghaladja a távcsöved képességeit, ugyani ököklszabály szerint az átmérő 2-szeresénél nagyobb nagyítást a távcső már elég nehezen tolerál - ez az elméleti határ nálad 120X-os nagyítás lenne.

2016. jan. 16. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Milyen csövet ajánlasz a bolygókhoz részletes megfigyeléséhez és talán a közelebbi gömbhalmazokhoz??
2016. jan. 16. 09:02
 3/6 anonim ***** válasza:

Hát minél nagyobbat :).

Nekem 150/1200-om van (előző kommentben elírtam), ezzel elég szépen lehet már látni 300X-os nagyításon a bolygók részleteit.

2016. jan. 16. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nekem is 60/900-as SkyWatcher van 10-es és 20-as okulárokkal, és nincs semmi baj a fókusszal. Ha a Hold éles, a bolygók és a csillagok is élesek, ilyen távolságoknál már bőven végtelenre fókuszálva nézel mindent.

Nekem a Szaturnusz gyűrűi még 20-as okulárral (45x nagyítás) is jól láthatóak, és igazából a 10 mm-es (90x) sem ad részletgazdagabb képet, amennyivel nagyobb, annyival kevésbé éles is. Úgyhogy a 90x-es nagyításnál nagyobbra rámenni szerintem ennél a csőnél nem érdemes, nem fogsz látni semmi többet - plusz ha barlow-val 180x-ossal nézel, a legkisebb érintéstől is fél percig fog remegni a kép, plusz mászik ki minden a képből nagyon gyorsan, még ha motort teszel a RA tengelyre, akkor is, mert nem tudod az állványt olyan pontosan EQ-ra beállítani (az enyémen pl. még vízmérték sincs).

2016. jan. 16. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Helló Talintulli!Örülök hogy ugyanolyan csövünk van igy többet tudok kérdezni!Teljesen kezdő vagyok és nagyon érdekel ez a természetág!Hol használod a teleszkópot?Te hogyan kombinálod az alaptartozékokat bolygó figyelésekor??Honnan tudom hogy melyik bolygót hol keressem az égen?
2016. jan. 16. 19:09
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem nagyon kombinálok semmit, legtöbbször 20-as okulárral nézek mindent, néha berakom a 10-est is. Ekvatoriális mechanikát is csak hosszabb nyári "kitelepülésekre" szoktam beállítani, egyébként azimutálison használom. Budapesten kisebb akciókhoz a városligeti szánkódomb megfelel, de hosszabb alkalmakra vagy mélyegezéshez el kell hagyni a várost (legalább a város széléig buszozni). A dolgok megtalálásához a Starry Night nevű égboltszimulátor programot használom (25 MB az egész!), mellesleg a bolygókat könnyű megkülönböztetni a csillagoktól, mert elég erős és egyenletes a fényük, nem pulzálnak, mint a csillagok. De egy kis gyakorlással már fényerő és szín alapján meg is lehet különböztetni a 4 látható bolygót egymástól (a Merkúrt az esetek nagy részében reménytelen szabad szemmel észrevenni, azért is a tolvajok istene a görög/római mitológiában).
2016. jan. 17. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!