Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek melyik a jobb távcső?

Szerintetek melyik a jobb távcső?

Figyelt kérdés

114/900 vs 90/900 as

Sokaktól hallottam,hogy a 90/900-as az jobb mint a 114/900 as


De mitől lenne jobb?

Az átmérője 24mm el kissebb és a mellesleg ez egy f10 es távcső ami mély égre szinte semmit sem ér.


Meg itt az oldalon is látok olyanokat,hogy a fénygyüjtő képessége szinte ugyan annyi és ezt nem értem,hogy lehet kiszámolni.Ha 24mm el kissebb akkor,mért lenne ugyan annyi?


A válaszokat előre is köszönöm.



2015. szept. 15. 16:55
 1/6 anonim ***** válasza:
90%

Ez egy elég szubjektív kérdés hogy neked mi a jó.


Te mire akarod használni ? Egyébként meg lehetne nagyon egyszerűen válaszolni hogy az a jobb amelyik árcédulája után több nulla van de gondolom nem ezért írtad ki a kérdést pont hiszen két azonos árú közt keresel.


Ha meg neked fényesebb távcső kell és nem vagy milliomos akkor meg is válaszoltad magadnak hogy neked melyik lesz a jobb.


A másik kérdésedre a válasz valami olyasmi lesz hogy azért fényesebb a kisebb tükrű mert az árcédulája után több nulla van.


Nem csak egy paraméter határozza meg a minőségét hanem a belepumpált összes technológia amit meg kell fizetned.


Lehet hogy az olcsóbb nagyobb tükrű jobban torzít ,szór így a végeredmény sötétebb mint a másik kategóriájúé.


Láttam fotókat azonos távcsövekkel csak az egyikben APO lencsék voltak ész az ezerszer kontrasztosabb fényesebb képet rajzolt.

2015. szept. 15. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ez azért nem ilyen egyszerű! Pláne, ha a 114-900 az egy Newton, mert akkor ugye a segédtükör kitakar (a 90-es biztosan refi). Ebben az esetben én sem ajánlanám a tükröset. (Ilyen kis átmérő esetén eleve a mélyég objektumok nem mutatnak sokat. Az orion köd a 114/900-sal így fest: [link] )
2015. szept. 16. 03:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nekem egy 114/900-asom van.De az a 114 es átmérő a segédtükröt leszámitva annyi,szóval akkor nem értem mért is jobb a 90/900-as refraktor.Lehet én vagyok a h:lye de az a 90mm átmér nagyon kicsi szerintem.(Még a 114 es is)De akkor mért látna többet egy 90mm es.

Az orionköd pedig ennél a képnél azért sokkal jobb.Már láttam.

2015. szept. 16. 17:20
 4/6 anonim ***** válasza:

Fénygyűjő képesség terén a 114-es egy kicsivel jobb, még ha a segédtükör tartólábait és magának a tükörnek a felületét is levonom.


A 90-es lencsés kontrasztosabb képet ad és nem kell jusztírozni. Fényesebb objektumoknál színez, ugyanakkor az élettartama nagyon hosszú. A tükrök bevonata gyorsabban öregszik és a felületük könnyebben szennyeződik mint a lencsék.


Ha vásárlás előtt állnál azt mondanám, hogy a fenti előnyök-hátrányok alapján mérlegelj, de ha már megvetted akkor használd örömmel!


Igazából mindkettőt jó távcsőnek tartom, ha megkedveled a csillagászatot, úgyis nagyobb műszerre váltasz majd, de előtte nézz bele több távcsőbe és ez majd segíteni fog eldönteni, hogy neked melyik szimpatikusabb.

2015. szept. 17. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Értem de hogyan lehet kiszámolni a fénygyüjtő képpességet?

Még pár ilyen szakfogallomal nem vagyok tisztában.

2015. szept. 18. 06:14
 6/6 anonim ***** válasza:

Az, hogy mennyi fényt tud összegyűjteni, az a lencse vagy a tükör szabad felületétől függ, vagyis lencsésnél az (átmérő négyzete x 3,14) / 4


Tükrösnél ugyanez, csak ott le kell vonni ebből a segédtükör és a lábak felületét. Ezért sem lehet egy az egyben összehasonlítani a tükrös és a lencsés távcsöveket.


Mint látod a lencse/tükör felülete az átmérővel négyzetesen nő, tehát kétszeres átmérőnél négyszeres lesz, így négyszer több fotont tud a szemed felé küldeni. Mondjuk a szemed nem fogja négyszer fényesebbnek érzékelni, de megláthatsz olyan égitesteket is, amit a kisebb átmérőjű csővel nem tudtál volna.

2015. szept. 18. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!