Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy a Nap...

Miért van az, hogy a Nap felszíne kb.6000 celsius fokos, míg a légköréban pedig nagyjából egymillió fok van?

Figyelt kérdés
2010. márc. 27. 21:25
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
32%
Mert a magfúzió elég rendesen termeli az energiát...
2010. márc. 27. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Ok, de ezzel nem magyaráztad meg, hogy mi a válasz a kérdésre.
2010. márc. 27. 21:38
 3/16 anonim ***** válasza:
51%

Miért? Azt kérdezted, miért 6000 °C-os a Nap felszíne és miért van a belsejében (merthogy légköre nincs neki) egymillió °C körüli hőmérséklet. Nos, ezért. Azért, mert a Napban - mint minden csillagban - magfúzió zajlik. Ez pedig jelentős energiafelszabadulással jár, így szépen fűti az egész gázgömböt. Gondolj csak bele: jó messze van a Földtől, mégis hogy tud sütni, ha nyáron kinn állsz a napon...

Az már egy másik oldala a dolognak, hogy muszáj is ennyire melegnek lennie, mert ahhoz, hogy beinduljon a magfúzió, az anyagnak plazmaállapotúnak kell lennie, ahhoz pedig nagyon magas hőmérséklet kell.

2010. márc. 27. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Hogy a fenébe ne lenne a Napnak légköre????? Épp ez számomra a rejtély, hogy lehet az, hogy a felszinen hidegebb van, mint a légkörében. De még ez sem lenne túl különös, ha nem legalább ezres nagyságrenddel lenne több a légkörben.
2010. márc. 27. 22:04
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Fél órája keresem, végre megtaláltam:

[link]

2010. márc. 27. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
94%

Azt hiszem a válaszoló alaposan félreértette a kérdést, bár ezért nagyrészt a kérdező a felelős a zavaros kérdésével.

A Nap felszíne tényleg 6000K körüli hőmérsékletű. A magja viszont, amire a válaszoló céloz és ahol a magfúzió folyik, kb. 15.000.000K.

A Nap légköre három rétegre osztható.

A legalsó, a fotoszféra alja 6500K, a felső része 4400K.

Vastagsága kb 500km.

Fölötte lévő kb 3000km vastag homoszférában az átlagos hőmérséklet 6-7000K.

Ez fölött helyezkedik el a Nap korona. Ennek jellemző hőmérséklete 1-2.000.000K. Valószínűleg erre gondolt a kérdező. Nem teljesen tisztázott a hőmérséklet forrása, de valószínűleg a Nap erős mágneses mezeje fűti.

2010. márc. 27. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Bocsi, kromoszféra a második réteg.
2010. márc. 27. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Tényleg köszönöm, fantasztikus, annyira hálás vagyok, hogy végre meg lett nekem magyarázva, hogy mit kérdeztem. Kérhetném, hogy mostantól azok írjanak, akik válaszolni tudnak rá. Még eddig a legközelebb az volt, hogy a jelenség oka tisztázatlan, de már ezzel is megelégszem, ugyhogy köszönöm :)
2010. márc. 27. 22:23
 9/16 anonim ***** válasza:

[link]

"The chromosphere, transition region, and corona are much hotter than the surface of the Sun. The reason has not been conclusively proven; evidence suggests that Alfvén waves may have enough energy to heat the corona."

2010. márc. 27. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
81%
Ne hisztizz, inkább olvasd végig amit küldtem 22.08-kor
2010. márc. 27. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!