Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mindig hallom, hogy az evolúci...

Mindig hallom, hogy az evolúció igazából nem is a fajokra hat, hanem a génekre, és ez matematikailag bizonyítható, de nem találom a tudományos forrást. Hol van?

Figyelt kérdés
Biztos sokat tett a népszerűsítés érdekében az Önző gén címűkönyv, de melyik matematikus és milyen cikkben bizonyította ezt? Vagy valaki meg tudná mondnai hogy körülbelül min múlik a bizonyítás?

2016. febr. 2. 08:58
 1/7 anonim ***** válasza:
45%
Fogalmam sincs mit hallasz, ez így nem igaz. Az evolúció valóban a génekre hat, valóban egy algoritmikus folyamat de mi az ördögöt akarsz bizonyítani ezen matematikával? Darwin veszélyes ideája című könyvet olvasd el.
2016. febr. 2. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
"az evolúció igazából nem is a fajokra hat, hanem a génekre" - ennek így annyi értelme van, mint annak, hogy a technikai fejlődés a mobileszközökre hat vagy a kapcsolási rajzukra...
2016. febr. 2. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen, ez így van, de ezen mit kell matematikailag bizonyítani? Evidens, nem? Az egyedek tulajdonságait a gének és azok kifejeződése határozza meg, és ezek teszik lehetővé az alkalmazkodást. A természetes szelekció pedig a sikeres egyedek által átörökített gének segítségével befolyásolja az utódok génösszetételét és azok alkalmazkodóképességét.
2016. febr. 2. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Darwin nem génekre mondta ki, és a legtöbben nem génekre ismerik, és egyáltalán nem triviális, hogy nem fajokra hat, hanem génekre, amik több fajban is jelen lehetnek, sőt allélok vannak, stb. Azt nem tudom, hogy pontosan hogy kell megfogalmazni, de valaki ezt precízen megfogalmazta, épp ez a lényeg, hogy önkonzisztens definíció, csak génekre lehetséges és nem fajokra, de ez matematikai tétel
2016. febr. 2. 20:34
 5/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Kicsit zavaros, amit írsz. Az, hogy az evolúció mire hat, nagyon általános megfogalmazás. Például nyugodtan mondhatjuk, hogy az evolúció hat a baktériumok rezisztenciájára, azaz egy tulajdonságra (egyre gyakoribb lesz). Természetesen azt is mondhatjuk, hogy az evolúció hat egy adott baktériumfajra (egyre több lesz a faj egyedei közül rezisztens) vagy egy adott génre, esetleg génváltozatra (allélre): a rezisztenciáért felelős gén(változat) elterjed a baktériumok között.

Amiről inkább a tudományos vita folyik, hogy mire hat a szelekció, mi az evolúció "alapegysége". Ezzel kapcsolatban is számos vita van. Dawkins például azt mondja Az önző gén című könyvében, hogy a szelekció alapvetően a gének szintjén hat (az más kérédés, hogy a könyvében nem is hagyományos értelemben használja a gén fogalmát). Más kutatók szerint (pl. Maynerd-Smith, Szathmáry) ez nem ilyen egyértelmű, ők több szintű szelekcióról beszélnek. Egyes kutatók kifejezetten kritizálják Dawkins elméletét.

[link]

[link]

(Egyébként most olvastam egy idézetet tőle, ami alapján ő is árnyaltabban látja a képet, lásd a linket alább. Az eredeti művet nem olvastam.)

[link]

Az biztos, hogy Darwin nem beszélhetett génekről, hiszen amikor először adta ki a művét, a genetika még nem is létezett. (Az első genetikai kutatásokat Gregor Mendel végezte 1866-ban, nem volt visszhangja a kutatásainak, könnyen lehet, hogy Darwin nem is tudott a kutatásáról, de ha olvasta is, a jelentőségét biztos nem ismerte fel. Mendel munkásságát csak 1900-ban fedezték fel újra.) Arra is felhívnám a figyelmedet, hogy Darwin azt nem állította, hogy a szelekció faj szinten hat (az írásai alapján szerintem a fajt mesterséges kategóriának tartotta). Ő a szelekciót egyed szinten értelmezte. Az evolúció alapegységének (a legkisebb evolúcióra képes egység) pedig a populációt szokták tekinteni (ez nem tudom, Darwinnál így szerepel-e, de az írásának lényege ez). A fajt ellenben általában nem szokták szelekciós egységnek tekinteni.

Mivel az evolúció lényegében a populációk allélgyakoriságának, tágabb értelemben genomjának változását jelzi a generációk során, nyilván hat az evolúció a génekre. Ugyanakkor szerintem azt sem nehéz belátni, hogy a szelekció közvetlenül (néhány kivételtől eltekintve) a génekre, DNS-re nem hat, hanem a fenotípuson keresztül tudja befolyásolni a populáció szintű változását. (Természetesen Dawkins is úgy érti, hogy a génekre az általuk kialakított fenotípuson keresztül hat a szelekció.)


Azt, hogy milyen egyenletre gondolsz, nem tudom biztosan. A wikipedia szócikkben a Price-egyenletről írnak, de őszintén szólva én ezt nem nagyon ismerem, nem tudom, mennyiben támasztja alá (például) a génszelekciót.

[link]

Egy másik témához kapcsolódó matematikai modell a Hamilton, amely az altruizmus kialakulását magyarázza a rokonszelekció (kin szelekció) segítségével. (Ezt egyébként Hamilton már bő tíz évvel Az önző gén megjelenése előtt leírta.)

[link]

2016. febr. 2. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Tom Benko ***** válasza:
Egy nagyon jó keresési kulcs a sztochasztikus folyamat. Ezek olyan folyamatok, amik véletlenszerűen változnak, ezzel kapcsolatban bizonyítható, hogy ha teszünk rájuk valamilyen feltételt, akkor a folyamat ennek optimumához fog konvergálni. Innen már csak azt kell észrevenni, hogy az evolúció pont, hogy sztochasztikus folyamat.
2016. febr. 3. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Macska Colorado válasza:

Nagyon úgy néz ki, hogy amit hallottál, az valami félreértésen alapul; fogalmilag nem is értelmezhető helyesen. Ugyanis, igazából nem is az evolúció hat, sem a fajokra, sem a génekre, és az evolúció matematikailag sem bizonyítható. Ami itt hat, az a különféle szelekció, ez pedig nem azonos az evolúcióval:


„Mármost ha a természetes szelekció automatikusan evolúciót eredményez, és az evolúció működésében semmilyen más mechanizmus nem játszik szerepet, akkor elkerülhetetlenül összemosódik az evolúció és a természetes szelekció fogalma, holott két nagyon különböző jellegű dologról van szó.” (Mérő László: A pénz evolúciója. 2007, 67. o.)


De tessék, itt egy kis matematika, ha téged ez érdekel:


[link]


[link]

2016. febr. 13. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!