Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan oldjam meg ezt a...

Hogyan oldjam meg ezt a differenciálegyenletet?

Figyelt kérdés

L*y''/(1+y'^2)^(3/2)=pg

ahol L, p és g valós konstansok, y(x) valós függvény.

Próbáltam úgy, hogy y'=u-t helyettesítettem, és u-t meg is kaptam, de aztán abból y-t még nehezebb lett volna.



2016. febr. 5. 11:44
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Pedig az ötleted jó, y'=u(x) helyettesítés célravezető. Ha u(x) már ismert, akkor y(x) -hez csak integrálnunk kell. Ez persze nem jelenti azt, hogy könnyű lenne kiintegrálni, de ki kell jönnie valaminek. (Úgy látom, ennek még épp lesz analitikus megoldása, ha L,p,g konstansok).


Amúgy honnan való ez a példa?


Igencsak rugalmas szál diffegyenlet alakjának néz ki, konstans megoszló terheléssel, márpedig ha a lehajlás kicsi, akkor az (1+y'^2)^(3/2) taggal nem kell játszadozni...

2016. febr. 5. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ez egy rosszul kitűzött feladat, mint kiderült. :) Láncgörbe lett volna, csak a potenciális energiát rosszul írta fel a tanár, és csak ennél a lépésnél jöttem rá.
2016. febr. 5. 20:38
 3/4 anonim ***** válasza:

Na látod az meglehet, mert akkor a köb nem kell bele.


Amúgy milyen módszerrel írtátok fel az egyenletet? (variációszámításból Euler-Lagrange-egyenlet, virtuális munka elve,... stb).

2016. febr. 6. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Variációszámítás
2016. febr. 6. 16:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!