Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Budapest közelében hol van jó...

Budapest közelében hol van jó csillagnéző hely?

Figyelt kérdés

Olyan hely érdekelne, ahol nincs fényszennyezés, magasan van, és lehetőleg már nem érvényesülnek annyira a város fényei. Pl. tegnap elmentem Csobánka mellé egy mezőre, de bosszankodva kellett tapasztalnom, hogy sajnos még ott is túlságosan világos az ég alja a főváros közelsége miatt.


Mit javasoltok? (Ilyeneket, hogy pl. Hármashatárhegy, ne ajánljatok, mert hiába van magasan és közel a városhoz, a panoráma miatt pont, hogy túl erős a fényszennyezettség. Valami olyasmi hely kéne, ami kicsit távolabb van, hegyek között, de mégis valamiféle medencében, ahol a hegyek valamiképp leárnyékolják a fényt.)


2016. febr. 6. 12:18
 1/4 anonim ***** válasza:

Sajnos nem nagyon akad ilyen. Még a piszkés-tetői obszervatórium munkáját is nehezíti Budapest fényei.

Egyszer Kisvásárhely mellett a szabad ég alatt éjszakáztam. Pestiként valami csoda volt a rengeteg csillag. De ott is van még bőven a városok fényéből.

2016. febr. 6. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Budapesten nagyon magas a fényszennyezettség, ráadásul eléggé beépült már az agglomerációja is, ebből fakadóan igazán jó csillagnéző hely vagy nagyon kevés van, vagy egyáltalán nincs úgy kb. 30-40 km-es környezetén belül. Szerintem nyugat felé lenne érdemes megpróbálkozni, valahol Martonvásár-Bicske-Piliscsév kör távolságában. Észak felé a Dunapart szinte végig be van épülve, arra azért nem érdemes menni, dél felé ugyanez, ráadásul még síkság is (Alföld). Esetleg kelet felé a Gödöllő-Gyömrő-Monor körön túl lehet még jó helyeket találni.
2016. febr. 6. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Hm, értem :( Tudjátok, pl. egyszer voltam cserkésztáborban egy helyen Tata közelében, a Gerecsében, na, ott tökéletesnek tűntek a körülmények (bár ott sem voltunk elég magasan). Sajnálom, hogy olyan messzire kell érte menni :( Egyébként, ha egész Mo.-t nézzük, akkor hol van a legalkalmasabb hely? (Tudom, hogy Zselicen meg a Hortobágyon, de azon kívül? Bükk, Nógrád esetleg?)
2016. febr. 6. 13:09
 4/4 anonim ***** válasza:
A nagyobb hegységek már alkalmasak, egyrészt mert magasan vannak, másrészt nagyobb város ritkán épül hegytetőre. Ilyenek a Mecsek, a Bakony, még a Vértes is, az Alpok alja, valamint az egész hegyvonulat a Mátrától a Zempléni hegységig. De a Kisalföld mint síkság jó része és csaknem az egész Hortobágy nagyobb városoktól távolabb eső részei megfelelőek. Gyakorlatilag nagyobb várostól 10-15 km-es távban bárhol jó csaknem az egész ország területén, csak pont Budapest és környéke egy kiemelkedően rossz rész csillagnézegetés szempontjából :) (Meg persze a Balaton szűk környéke, de az is inkább csak nyáron.)
2016. febr. 6. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!