Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meddig tart amíg egy 10 és...

Meddig tart amíg egy 10 és egy 100kg-os pontszerű test összeütközik 50m-es távolságból, 0m/s kezdősebességgel, ha csak a köztük lévő gravitációs erő hat rájuk?

Figyelt kérdés
Ezt a feladatot az oldalon egy kérdés alatt láttam, onnan másoltam ki. Oda nem írták le a megoldását. Ezt hogyan kell megoldani?
2016. febr. 28. 20:40
 1/10 anonim ***** válasza:

Kiszámolod a két test között ható erőt ( a folyamat során állandó), valamint a két test gyorsulását ( nyilván ez is).

Aztán megkeresed az ütközés helyét és kiszámolod, mennyi idő alatt érnek oda a testek ( utóbira lásd: egyenletesen gyorsuló mozgás képletei, pl s = a/2t^2). A helyet meg tudod találni többféleképpen, szerintem a legegyszerűbb az, hogy kiszámolod, hol van a két test tömegközéppontja a mozgás elején, majd megjegyzed, hogy a tömegközéppont helye nem változik, mert nincs külső erő, tehát az ütközés a tömegközéppontban fog történni.

2016. febr. 28. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Nem tudom hogy az erőt állandónak vehetjük-e vagy sem.

Kíváncsi vagyok mennyi lenne a különbség az állandó és a távolságfüggő megoldás között.

2016. febr. 28. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
A folyamat során miért állandó az erő? Nem F=gamma*m*M/r²?
2016. febr. 28. 21:50
 4/10 A kérdező kommentje:
Állandó F-el 5835411s jött ki. Közben válaszolt a feladat kiírója, azt mondta a valós eredmény 4583121s.
2016. febr. 28. 22:15
 5/10 anonim ***** válasza:

Ööööö igen totálisan hülye vagyok :D

Ez esetben.. tudsz integrálni?

2016. febr. 28. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 bongolo ***** válasza:
100%

Az erő nem állandó természetesen.


A legrövidebb megoldás talán ez:

Kepler 3. törvénye szerint a két test ellipszis pályán kering egymás körül, a keringési időre pedig ez igaz:

T²/a³ = 4π²/(G(M+m))

ahol T a teljes keringési idő, a pedig az ellipszis nagytengelyének a fele.


Most egy elfajult ellipszis, szóval egy egyenes a pálya. Ha a távolság kezdetben r=50m, az lesz a nagytengely, vagyis a=r/2, az ütközési idő pedig a keringési idő fele lenne (persze a másik fele nem történik meg az ütközés miatt): t = T/2


T = 2π·√(a³/(G(M+m)))

t = π√(r³/2³ / (G(M+m))) = 4.58322·10⁶

2016. febr. 28. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Akkor moat a nehezebb test tényleg hamarabb érkezik le a földre mint a könnyebb? Erről a kérdésről van szó:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2016. febr. 28. 23:05
 8/10 anonim ***** válasza:
#1-#2: A dolog érdekessége, hogy úgy is lehet számolni, és a kapott időt elosztani 4/pi (=1.2732395447) -vel. :D
2016. febr. 29. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Akarom mondani:

#4: 5835411 / (4/pi) = 4583121

2016. febr. 29. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 bongolo ***** válasza:
Kérdező: Csak most olvastam azt a levelezést. Én nem keverném össze a földi szabadesést mondjuk a bolygók vonzásával. Nagyon mások a tömegviszonyok. Formálisan tényleg rövidebb idő jön ki nagyobb tömeg esetén, mert egy 100 kilós tárgy jobban vonzza a Földet, mint egy 10 kilós, ezért közben a Föld közelebb kerül hozzá, mint a 10 kilóshoz. Viszont 10²³ nagyságrendnyi különbség van a tömegek között, ezért az az idő, amiről itt szó lehet olyan pici, amit jelenleg alig tudnánk laborban kimérni.
2016. febr. 29. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!