Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hadronütköztetőben fekete...

A hadronütköztetőben fekete lyukakat is csinálnak, ha jól tudom. Ha véletlen elég nagyra sikeredik, beszippantja a "csövet", ha ez bekövetkezne, mennyi időnk lenne hátra?

Figyelt kérdés

Ha beszippantja a csövet, akkor már mást is fog -> növekedik.

Tudom ez nem tud bekövetkezni, csak kíváncsi vagyok. Amúgy a kedvenc égitestem a fekete lyuk :)

Másik kérdésem, hogy az így keletkezett fekete lyukat bedobnánk egy vulkánba egy ötletes "fekete lyuk mágnessel" és így bekerülne a Föld középpontjába, mi történne a Földdel? Szerintem a sok G miatt az emberek nem tudnák meg igaziból :) Kb mennyi idő lenne, míg beszakad a "padló"?



2016. márc. 8. 10:05
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
50%
Volt már a kérdés, nem is rég.
2016. márc. 8. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ezt a kategóriát nem követtem nagy rendszerességgel, nem is tudtam :) Attól még aktuális a kérdés :)
2016. márc. 8. 10:29
 3/12 Wadmalac ***** válasza:
93%

Nos, az ezen dolgozó fizikusok tudtommal nem kis valószínűségről, hanem nulla valószínűségről beszélnek abban a témában, hogy keletkezhet-e ott olyan fekete lyuk, ami elég nagy illetve elég nagyra tudja "enni magát" ahhoz, hogy megmaradjon.

Az ilyen szintű fizikában nem jellemző a hazárdjáték, úgyhogy én nem nyugtalankodom.


Hogy a Földet mennyi idő alatt enné meg egy ilyen fekete lyuk, hát nem merek tippelni. Exponenciálisan növekedne az étvágya, az biztos, de hogy ez az exponenciális görbe mennyire lenne meredek, azt nem tudom felmérni.

2016. márc. 8. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
30%

A fekete lyuk hatására torzulna az idő, lehet, hogy a külvilágban hónapok is eltelnének amíg a fekete lyuk beszippantja a Hadronütköztetőt, persze ez az ütköztetőben lévők szemével sokkal gyorsabban, pár perc alatt történne.


Az is lehet, hogy Európát már beszívná a lyuk, Ausztráliában meg még 30 év múlva is vígan ugrálnának a kenguruk, mintha misem történt volna.

2016. márc. 8. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen nagyságú fekete lyuk létrehozásához nagyon kevés 2 db. uránatom. Egyszerűen nincs meg a tömege hozzá - még akkor sem, ha 20-szorosára növeljük, ahogy ott szokás.


Az esetleg keletkező mini fekete lyuk azonnal felrobban - olyan gyorsan, hogy alig lehet megkülönböztetni egy normál atomi átalakulástól.


A kozmikus sugárzásban létezik olyan energia, amelyik 1000-szer nagyobb ennél, és mégsem okoz fekete lyukat.


DE EZEKET MÁR TÖBBSZÖR ELMONDTUK ITT!

2016. márc. 8. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

nem tud nagyra sikeredni.


egy keletkező fekete lyuknak maximum annyi energiája (illetve ezzel egyenértékű tömege) lehetne, amennyi az ütközés energiája.

ami az atomfizika szempontjából hatalmas, mert csak maréknyi atom érintett az ütközésben, de valójában nagyjából annyi, amennyi ahhoz kell, hogy egy rajzszöget benyomj a falba.

egy ilyen fekete lyuk viszont a szempillantás töredékének a töredékének a töredéke alatt elpárolog.


de mi történik, ha nagyobb lenne? legyen mondjuk 5g tömegű a fekete lyuk.

nos, akkor meghalnak az ottaniak. nem lassan, gyorsan. baromi gyorsan.

egy ilyen lyuk ugyanis kisugározza a tömegét nagyjából 10^-23 másodperc alatt, azaz felrobban kb. 450 TJ energiával ami kb. a Hirosimára és Nagaszakira ledobott atomtöltetek összegének háromszorosa, azaz olyan 110 kT erősségű robbanás.

ez a környéket elég szépen átrendezné, de mi itt nem sokat érzékelnénk belőle.


szóval emiatt tök feleslegesen aggódsz.

2016. márc. 8. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat :) Amúgy nem aggódom, csak kíváncsi voltam :)

Még az lenne a kérdésem, hogy hány fényévre van legközelebb hozzánk fekete lyuk? (A hátsó felemen lévő fekete lyuk nem játszik.)

2016. márc. 8. 13:04
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen esetben mindig arra gondolj, hogy barmit csinal az ember, barmilyen nagy ereju dolgokkal kiserletezik, az a bolygon mar megtortent. Szoval barmi ilyenrol hallasz, hogy feketelyuk (vagy, ugy barmi) epusztitja a foldet, azt nyugodtan ignorald.


Az emberiseg jelenleg egy dolgot tud elpusztitani: magat (najo, az elovilag egy reszet is magaval fogja rantani, de voltak ennel is nagyobb kihalasi hullamok mar). De a Foldet, vagy az eletet nem tudjuk elpusztitani, akkor sem, ha minden nyersanyagunkat erre forditanank. Ugyhogy magunkert es a korulottunk atlagemberkent latott elovilagert aggodj csak :)


A legkozelebbi imsert feketelyuk pedig 2800 fenyevre van, de ott sem vagyunk meg egeszen biztosak benne, hogy valoban feketelyuk :)


A kovetkezo, amiben mar majdnem biztosak vagyunk, az 6100 (+-400) fenyevre van.


Amelyikben meg mar nagyon-nagyon biztosak vagyunk (najo, nagyon erosen bizunk benne, hogy ugy van :D ) 7800 (+-460) fenyevre van tolunk :)

2016. márc. 8. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Ezek nem olyan fekete lyukak, mint amik a csillagközi térben vannak. Egy pillanatig létező, "technikai" fekete lyukak. Stabil fekete lyukból tudtommal nem létezhet adott (bolygótömeg nagyságrendben keresendő) méretnél kisebb.
2016. márc. 8. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

A legközelebbi a V4641 Sgr-ként ismert fekete lyuk 1600 fényévnyire van tőlünk,a galaxisunkon belül.

Massachusetts Institute of Technology és a National Science Foundation's National Radio Astronomy Observatory munkatársai fedezték fel 2000. januárjában.

2016. márc. 8. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!