Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Casus Irreducibilis?

Casus Irreducibilis?

Figyelt kérdés

Üdv! A harmadfokú egyenleteknél a 3 valós megoldással bíró egyenleteknél milyen eljárással kapjuk meg a 3 gyököt?


Azt tudom, hogy a Cardano-formulákkal regresszív probléma, de a komplex számok körében megoldható feladat?

(a harmadfokú egyenletek és sok más kapcsán elkezdett érdekelni az imaginárius egység és a komplex számok témaköre. Esetleg tudtok ajánlani érdekes könyveket, honlapokat?) Bármelyik kérdésre a választ szívesen fogadom



2016. márc. 26. 23:05
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem egeszen ertem a kerdest, mi a baj a megoldokeplettel? Vagy tobb modszert szeretnel ismerni, csak a lenyeg pont kimaradt a kerdesbol?


A komplex szamokkal barmelyik elso feleves egyetemi algebrajegyzetbol megismerkedhetsz. Pl Kiss Emiltol a Bevezetes az algebraba is a komplex szamokkal kezdodik.

2016. márc. 26. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm már látom télleg elírtam így este fele.


Amit igazán nem értek az, hogy a Cardano-formula komplex számokat dob fel arra az esetre, mikor 3 valós megoldásnak kéne lennie. Esetleg a köbgyökvonás után kiütik egymást?


De, ha ismersz még megoldást harmadfokú egyenletekre arra is kíváncsi lennék.

2016. márc. 27. 00:08
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Emil könyve már ingyenesen is elérhető, és részletesen tárgyalja ezt a kérdést is. Illetve ha rákeresel a nevére, akkor a honlapján találsz saját előadásjegyzeteit, algebra 1 tárgyból szokott szó lenni a komplex számokról. De a könyvben hamarabb érinti a cardano képletet, mint ahogy előadáson elő szokott jönni.
2016. márc. 27. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Y, köszönöm a válaszokat.
2016. márc. 27. 01:14
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésre:

Igen, valóban éppen ez a helyzet, mármint hogy 3 valós megoldáshoz mindenképpen komplex számok alkalmazásával lehet jutni. És az is igaz, hogy a képzetes részek kiütik egymást a megoldás során.

Olyasmiről van szó, hogy a három ún. harmadik egységgyök közül kettőnek a képzetes része épp ellentétes előjelű:

gyök(3)/2*i, ill. -gyök(3)/2*i.

De ehhez tényleg kicsit bele kell merülni a komplex számok témakörébe. SZtem a Bolyai-sorozat Komplex számok kötete is jó az ismerkedésre.

(Vigyázz, nem a Komplex függvénytan!)

2016. márc. 27. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
77%

Akármelyik algebrajegyzetben találkozol vele, de azért leírom; ha a valós együtthatójú harmadfokú egyenletnek legalább egyik gyöke racionális, akkor mindhárom gyöke meghatározható az egyenletnek, ezt a következőképpen lehetséges: legyen az egyenlet


a*x^3+b*x^2+c*x+d=0, ahol a;b;c;d valós számok, de a nem 0. Mivel feltesszük, hogy van legalább egy megoldás, ami racionális, ezért legyen ez a megoldás x=p/q, ahol p és q egészek és egymáshoz relatív prímek és q nem 0, ezt írjuk be x helyére:


a*(p/q)^3+b*(p/q)^2+c*(p/q)+d=0, kibontjuk a zárójelet és szorzunk q^3-nal:


a*p^3+b*p^2*q+c*p*q^2+d*q^3=0


Itt kétféleképpen tudunk vizsgálódni:


1) Amiből tudunk, emeljünk ki q-t, a maradékot vigyük át a túloldalra:


q*(b*p^2+c*p*q+d*q^2)=-a*p^3


Látható, hogy így mindkét oldalon szorzat van, és mivel minden tagja egész, ezért a szorzatok értéke is egész lesz. Ebből az következik, hogy q osztója a -a*p^3-nak, de mivel p és q relatív prímek voltak az elején, ezért ez csak úgy lehet, hogyha q|-a, a -1-es szorzó nem zavar sok vizet, ezért az is igaz, hogy q|a. Tehát, ha a gyök racionális, akkor annak a nevezője osztója az egyenlet főegyütthatójának.


2) Ugyanezt megcsináljuk p-vel is:


p*(a*p^2+b*p*q+c*q^2)=-d*q^3, az előző analógiát követve igaz lesz, hogy p|d, tehát a gyök számlálója osztója az egyenlet konstans tagjának.


Tehát, ha például az egyenlet:


3x^3+8x^2-4x+5=0, akkor megnézzük, hogy a főegyütthatónak mik az (előjeles) osztói:


3 osztói: -3, -1, 1, 3

5 osztói: -5, -1, 1, 5


Ezeket összeházasítjuk, tehát a lehetséges racionális gyökök: 5/3, 5, -5, (-5)/3, 1/3, 1 -1, (-1)/3. Ha ezek között van megoldás, akkor jók vagyunk; ha z megoldása, akkor kiemelhető belőle (x-z), ezt polinomosztással vagy jó átírással meg tudjuk tenni, ezután marad egy másodfokú egyenlet, amelyet már meg tudunk oldani a megoldóképlettel. Ha viszont nincs, akkor az egyenletnek nincs racionális megoldása, csak irracionális vagy komplex.


Ez a metódus egyébként bármilyen fokú egyenletre használható, neve: racionális gyökteszt.

2016. márc. 27. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utóbbi két hozzászólást is. Különösképp utolsónak, hogy több időt fektetett bele, erről az eljárásról még nem hallottam ezért felettébb hasznos volt.
2016. márc. 27. 16:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!