Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudom, hogy az elektrol...

Honnan tudom, hogy az elektrolízis során mi redukálódik és mi oxidálódik? Meg hogy milyen elektród között?

Figyelt kérdés
Van erre valamilyen szabály? Tudnátok nekem TIPIKUS példákat mondani?
2010. ápr. 5. 10:58
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Természetesen van. Oxidáció elektron leadást jelent. Elektront leadni az anódon (+) lehetséges.

Redukció elektron felvételt, tehát a katódon (-) történik.

2010. ápr. 5. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Eddig oké... de pl NaCl egyik elektróddal Na-t, másikkal meg vizet választ le. Most honnan tudjam, melyik mit fog leválasztani? Meg hogy melyikhez kell higany elektród,melyikhez grafit stb....? És melyikkel mi válik le?
2010. ápr. 5. 11:43
 3/14 anonim ***** válasza:

a nátrium-klorid vízben feloldva Na+ ill CL- ionokra disszocil. Ha az oldatba indifferens elektródokat merítünk, és egyenáramot kapcsolunk rá, akkor ugye megindul az elektrolízis.

A negatív pólust nevezzük katódnak

a pozitívat anódnak


A katód attól negatív töltésű, hogy ott viszonylagosan elektron többlet van az anódhoz képest, és ez az elektronfelesleg okozza a negatív töltést.

A katódhoz a hozzá vándorló ionnak elektront tud átadni, ezért a katódon mindig redukció játszódik le.


Az elektródokhoz mindig az ellentétes töltésű ionok vándorolnak, ez esetben az anódhoz Cl- a katódhoz pedig a Na+ ionok


A klorid ionok semlegesítődése rendben megtörténik, leválik a klórgáz.

A nátrium ionok azonban nem tudnak leválni az (indiff.) elektródon, mivel abban a pillanatban ahogy semlegesítődne a katódon (azaz leválna a fém Na) reakcióba lépne a vízzel, és hidrogén fejlődne.


Általánosan azt mondhatjuk, hogy indifferens elektródok mellett vizes közegben az s mező fémei nem semlegesítődnek, valamint az összetett ionok helyett a víz oxidációja megy végbe. (azaz vízbontás történik s mező fémjeinél és összetett ionoknál)

2010. ápr. 5. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Ha a NaCl oldatot grafitelektródok között diafragma nélkül elektrolizáljuk akkor a klór és a nátrium is reakcióba lép a vízes oldattal és hypo oldat keletkezik.Higanykatódhoz diafragma is kell ekkor a Na a higannyal amalgámot képez a Klórt meg az anódon haranggal felfogják.Később A higanyból a nátriumot kimossák ekkor NaOH oldat és hidrogén keletkezik amit a klórral sósavvá alakítanak.
2010. ápr. 5. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Csak 1 példa volt a NaCl. De a többinél, honnan tudod hogy mi elektrolizálódik és milyen elektróddal? Honnan tudom, hogy ( ha már a NaCl a példa) a víz és nem a Na fog kiválni?
2010. ápr. 5. 13:15
 6/14 anonim ***** válasza:
Víz nem válhat ki elektródon. Azért van a gyakorlati kémia hogy kísérleti úton rájöttek arra hogy milyen elektródok között mi keletkezik és természetesen diafragmával is másképp zajlik az elektrolízis.Én nem tudok róla hogy valamiféle képlet lenne ami ezt kiszámíthatóvá teszi.
2010. ápr. 5. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Ha oldok NaCl-ot vízben akkor a tömeghatás törvénye alapján a NaCl fog elektrolizálódni. Ha csak megsavanyítom a vízet akkor a víz bomlik de ekkor az elektródoknak külön légteret kell bíztosítani.
2010. ápr. 5. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Igazából az a legnagyobb gondom, hogy nem tudom, hogy lássak hozzá az elektrolízises feladatokhoz.

Idézek a könyvből:

"Főzőpohárba öntsünk NaCl-oldatot,melyhez kevés fenoftaleinindikátort adtunk. Merítsünk az oldatba 2 grafitrudat, melyeket (4-6 V) egyenáramú áramforrás sarkaival kapcsolunk össze. Rövid idő múlva az áramforrás negativ sarkához kapcsolt grafitrúd körül az oldat színe pirosra változik. A másik grafitrúdon kellemetlen, szúrós szagú klórgáz képződik. Hamarosan mindkét grafitrúd környezetében gázfejlődést tapasztalunk.

Az anódon a kloridionok elektront adnak le (...)

A katódon H gáz fejlődik (...)

[....]

Ha nem grafit-, hanem higanyelektródot alkalmazunk katódként, akkor nátriumionok leválása következik be."

Na nekem ez a problémám. Honnan kell tudnom, hogy grafit elektróddal H gáz fejlődik, higannyal meg nátriumion válik ki? Egy feladatban hogy döntöm el, hogy most mi fog kivállni meg mi nem? Honnan kell tudnom ezeket?

2010. ápr. 5. 17:42
 9/14 anonim ***** válasza:
a grafit egy indifferens elektród, azaz teljesen közömbösen viselkedik az elektrolízis során. A higany nem ilyen, elektrolízis során a levált nátrium a higany katódban feloldódik amalgám formában. Ha már a levált nátrium beoldódott a higanyba, akkor már nem lép reakcióba a katolittal, nem oldódik vissza.
2010. ápr. 5. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Ismerni kellene a feladatban szereplő anyagok tulajdonságait, hogy hogy viselkednek ha kapcsolatba kerülnek egymással. Feltételezem elvileg megtanították veletek az előző évek kémia óráin.
2010. ápr. 5. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!