Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » ELMÉLETBEN lehetne valakinek...

ELMÉLETBEN lehetne valakinek a világ összes nyelve az anyanyelve? Beszélhetné valaki a világ öszes nyelvét ugyanazon a szinten?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy erre lehetetlen megtanítani valakit, de elméletben az agy tudna ekkora információmennyiséget kezelni, használni?
2010. ápr. 6. 13:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Anyanyelve mindenkinek CSAK EGY lehet, mert az az a nyelv, amit ELSÖKÉNT tanult meg.


Az meg megint kérdés, hoyg mit minösitesz külön nyelvnek: mert pl. csak nßemetben van legalább 15-20 nyelvjárás, amit egy-egy területen beszélnek: ezek külön nyelvek, vagy összefogod a német alatt? (Mert ezeket nem értik meg a másik nyelvterületen, sokszor kell németröl németre forditani.) De ugyanez igaz az angolra, ott is vannak tájnyelvek, amik alig hasonlitanak egymásra, ez érvényes a spanyolra, olaszra, kinaira is, nem is szólva arról, hogy még hány egyéb nyelv létezik.


Vannak olyan emberek, akik 50-nél több nyelvet is beszélnek közel anyanyelvi szinten, ugyhogy szerintem a fö gond ott lenne, hogy nincs ideje az összes nyelvet megtanulni, mert egy-egy nyelv több évet vesz igénybe.

2010. ápr. 6. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
3%
az agy kapacitásának csak töredékét használjuk...
2010. ápr. 6. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Ezt az agykapacitás töredékes baromságot ideje lenne elfelejteni. Ez egy városi legenda, aminek az igazságtartalma 0. (Egy adott feladathoz, pl a matekházi megírásához egyidejűleg valóban csak kevés egyterület aktiválódik, de ez feladatonként más és más, így mire megírjuk a matek, angol és magyar házit, és kitaláltunk egy hazugságot, hogy miért nem mentünk előző nap iskolába, máris 3-szor vagy 4-szer annyi agyterületet használtunk.)


A nyelvről az első válasz elmondta a tutit. Azt még hozzá kell tennem, hogy nem igazán tudjuk ma még, hogy az agy idegsejtjei milyen mechanizmussal tárolják az adatokat, de azért az biztos, hogy valami korlátja létezik. Tehát végtelen számú nyelvet még akkor se tudnánk megtanulni, ha lenne rá időnk. Azontúl a világ összes nyelve egy nem meghatározott valami, hiszen egy részről, ahogy mondták, kérdés, hogy a dialektusok minek számítanak, más részről viszont nyelvi elemek folyamatosan keletkeznek és pusztulnak is, sőt, egész nyelvek halnak ki időnként, most akkor kérdés, hogy azt is beszélni akarjuk-e, amit már csak egy néni beszél a világon, vagy inkább kivárjuk, míg meghal.

2010. ápr. 6. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Az utolsótól, ha valami bizonyítékot kérhetnék erre, valamilyen kutatás eredményét, ami ezt alátámasztaná, mert mindenhol csak annyi van, hogy "ez így van", semmi utalás a forrásra, hogy honnan szedték az infot.
2010. ápr. 6. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Javítanék: az utolsó elottitol.
2010. ápr. 6. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Anyanyelv lehet kettő, vagy három, de ha lenne rá lehetősége, akkor az ember agyában elférne egymás mellett akár több ezer nyelv is anyanyelvi szinten, bár nem hiszem, hogy sokáig fent tudná tartani.
2010. ápr. 6. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Anyanyelve nem.

Anyanyelvi szinten elvileg beszélheti, ha tényleg olyan szivacs agya van, hogy ripsz-ropsz megtanul egy nyelvet.

Én ismerek egy srácot, aki bolgár és anyanyelvi szinten beszéli az összes szláv nyelvet (itt az államalkotó népek hivatalos nyelveire gondolok, amiből tudtommal kb. 20 van), érezhető akcentussal, de tökéletesen beszél magyarul, észttül és tud angolul is.

Emellett most tanul németül, franciául és olaszul párhuzamosan.

Ez már durván 25 nyelv. :)

Egyiptológusoknak követelmény min. 11 nyelven felsőfokon tudni. Mondjuk ennek többsége holt nyelv.


Az elsővel pedig annyiban egyet értek, hogy kérdés, hogy mit veszel külön nyelvnek. A németeknél, én úgy tudom, 38 dialektus van és akkor még az osztrákot és a svájci németet nem számoltuk, meg azok nyelvjárásait. Akkor ezek most külön nyelvek?

De pl. Indiában elvileg egy standard nyelv van, de gyakorlatilag 4500 nyelvájárás létezik, amelynek beszélői nem értik meg egymást.

Vagyis nem tartom valószínűnek, hogy valakinek legyen ideje, energiája stb. megtanulni, de ha egy nyelvzseni, akkor valószínűleg képes lenne megtanulni annyi nyelvet, hogy a világon bárhol megértesse magát.


L

2010. ápr. 6. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

"Anyanyelve mindenkinek CSAK EGY lehet, mert az az a nyelv, amit ELSÖKÉNT tanult meg"


Ezzel nem értek egyet! A több anyanyelvű emberek párhuzamosan tanulják meg az anyanyelvEIket.


"Vannak olyan emberek, akik 50-nél több nyelvet is beszélnek közel anyanyelvi szinten, "


Ez komoly? Tudsz nekem erről linket esetleg? Mert én eddig úgy tudtam, hogy ő a világrekorder: [link]



Amúgy a nyelvjárásokat elméletben tekinstük most egy nyelvnek.



"Egyiptológusoknak követelmény min. 11 nyelven felsőfokon tudni. "



Ez komoly?

2010. ápr. 6. 15:08
 9/11 anonim ***** válasza:
beszélheti anyanyelvi szinten, ha úgy tanulja. pl többnyelvű családokban a gyereke több nyelvet beszélnek anyanyelvi szinten. ismerősi családban az anya magyar, az apa finn. a gyerek beszél magyarul, finnül és angolul, mert a szülők egymással angolul beszélnek. mind3 nyelvet anyanyelvi szinten(max az angolba lehet belekötni, azt a szülei is tanulták, de jól beszélik). bár néha így is kever szavakat. szóval nehéz kérdés, szerintem megtanulni nem lehet évek alatt sem ennyit, gyerekkorban meg túl nagy kavarodás lenne. de elméletileg szerintem lehetséges, gyakorlatilag kevésbé.
2010. ápr. 6. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Egy pár hetes csecsemő a Föld összes emberi nyelvét képes megkülönböztetni.

1 hónap múlva már csak a saját anyanyelvét érti igazán.

Amit nem hall folyamatosan, abból sokat elfelejt: kell a hely az új tudásnak. Természetesen ha 3 nyelvet hall folyamatosan, akkor mind tudni fogja - de mindhármat gyengébben és lassabban - és így viszont sok minden mást nem tud majd olyan részletesen.

2010. ápr. 7. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!