Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fajlagos kötési energiát...

Fajlagos kötési energiát ábrázoló grafikonon tekinthetjük-e a radioaktív bomlást "útnak"?

Figyelt kérdés
Azon gondolkodtam, hogy radioaktív bomlás során a vason túli elemek ugyanúgy a vas "felé" haladnak mintha fisszió történne, azt sem tudom hogy a fisszió mennyire fordul elő a természetben. Szóval az a kérdésem, hogy tekinthető e a bomlás egy teljesen legitim "útnak" a vas felé, mint a magfúzió meg a maghasadás. Ha valaki aki ért hozzá elmagyarázná annak nagyon örülnék. Az is egy kérdés, hogy hogyan aránylik a bomlás során felszabaduló energia a a kötési energiához. Azt tudom, hogy milyen fajta bomlások léteznek, gondolom, hogy az alfa energiája lehet a legnagyobb, de itt például a tömegdeffektusból származó energia, hogyan aránylik egy meghasadáshoz?

2016. ápr. 21. 22:01
 1/5 anonim ***** válasza:

Egy U-235 mag hasadásakor átlagosan 200 MeV energia szabadul fel. Radioaktív bomláskor a kirepülő részecskék energiája jellemzően a pár száz keV és a néhány MeV közé esik. Egyébként ez a dolog karakterisztikus, a kibocsátott gamma-foton energiája pl. jellemző arra az izotópra, amelyik kibocsátotta.


Szal azt lehet mondani, hogy egy hasadásban durván 2-3 nagyságrenddel több energia szabadul fel, mint egy bomlás során. (Bár abban nem vagyok biztos, hogy erre vonatkozott a kérdésed)


[link]

Ehhez hasonló ábrákat lehet találni a neten minden elképzelhető izotópra. Olyanokat érdemes a gugliba írni, hogy table of isototpes vagy table of nuclids.


Az, hogy a bomlás során az atommagok a vas felé törekednének, az nem teljesen igaz. Van itt ez a szép ábra, tanulmányozd kicsit:

[link]


Ezen a rajzon minden "pixel" egy izotóp. A bal alsó fekete a hidrogén, mellette jobbra a deutérium, a felett a He-3, mellette jobbra a He-4 és így tovább. A függőleges tengelyen van a rendszám, a vízszintesen a neutronok száma. A feketék stabilak, a rózsaszínek ß+, a kékek ß- bomlók, a sárgák alfa-bomlók. Na most a kékek bárhol is vannak balra-felfelé átlósan egyesével lépnek a térképen, és addig mennek, amíg feketék nem lesznek. Hasonlóan a rózsaszínek jobbra-lefelé lépnek átlósan egyesével, és szintén addig mennek, amíg feketék nem lesznek. A sárgák pedig balra-lefelé lépnek átlósan kettőt.


Nem arra törekednek tehát, hogy vas legyen belőlük (a vas csak egy vízszintes vonal ezen az ábrán, aminek szintén vannak stabil és radioaktív izotópjai), hanem arra, hogy stabilakká váljanak.

2016. ápr. 22. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Most találtam, nagyon jó:

[link]


Zoomolható, ha rákattintasz egyre, és lent a decay radiation fülre, akkor ott lesz, hogy ilyen energiájú bétákat és gammákat bocsát ki, milyen gyakorisággal, stb. Ez nyilván sokkal részletesebb mint amire szükséged van, de arra jó, hogy átérezd a dolog lényegét.

2016. ápr. 22. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Így van, a vas csak egy még általánosabb szinten számít egyfajta végállapotnak. A vasnak a legkisebb az egy nukleonra jutó kötési energiája, tehát egy olyan rendszerben, amelynek lényege, hogy az atommagok folyamatosan át tudnak alakulni egymásba meg bomlani tudnak, a vas azért jelent végállapotot, mert sem fúzióval, sem radioaktív bomlással vagy maghasadással nem lehet már energiát kinyerni belőle. Ez történik a nagyobb csillagok belsejében is, amikor felszaporodik bennük a vas, és a csillag eneregiatermelése kezd lecsökkenni, aminek köszöhetően kevésbé tud ellenállni a saját gravitációjának. Bizonyos típusú szupernóvarobbanásoknál pontosan ez játszódik le, és emiatt roppan össze hirtelen majd robban szét a csillag.
2016. ápr. 22. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ebéd közben gondolkodtam, és azt hiszem, most már értem a kérdésedet :)


Olyan értelemben igen, hogy a rad. bomlás során is az atommag egy alacsonyabb (erősebben kötött) energiaállapotba kerül, tehát energetikai szempontból közelebb kerül a vashoz. De ez nem jelenti azt, hogy a periódusos rendszerben is közelebb kerül hozzá.


Az az ábra, amire gondolsz, gondolom ez:

[link]


eleve egy erős egyszerűsítés. A fajlagos kötési energia ugyanis nyilván nem csak a rendszámtól, hanem a tömegszámtól is függ. Ezt az ábrát középiskolában tudtommal csakis arra használják, hogy ezzel magyarázzák, hogy a vasnál könnyebb elemek fúziója és a vasnál nehezebb elemek fissziója révén energia szabadul fel. Másra nem nagyon jó ez a rajz szerintem.


Nagy vonalakban beszélhetünk arról hogy a bomlás révén az atomok a vashoz közelednek, de tényleg csak nagyjából. Az urán (és az összes többi ólomnál nagyobb nehézfém) pl. valóban a bomlásai révén elindul a vas felé, de egyrészt sosem ér oda (az ólomnál megáll, hiszen az stabil), másrészt útközben nem monoton csökken a rendszáma, hanem ß- bomlások során időnként nő is. Kicsiben tehát egyáltalán nem igaz ez a vas felé menés. Az U-239 pl. 2 db ß- bomlással először Pu-239-cé bomlik, ami pont a másik irányba van. A Pu-239 aztán persze visszabomlik U-235-té, akkor már a vas felé megy.

A másik dolog, az #1-ben linkelt ábrán, azok a fekete vonal alatti kékek, akik elve nagyobbak a vasnál, pont hogy a rendszámuk növekedése révén érik el a stabil állapotot, tehát, pont, hogy (rendszámukat tekintve) távolodnak a vastól. A kötési energiájuk persze nekik is nő.

2016. ápr. 22. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat, jól rávilágítottatok a dolgokra úgyhogy értem, a pixeles táblázat is nagyon hasznos :)
2016. ápr. 27. 09:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!