Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hibás-e hogy a szemlencse...

M dzsuzeppe kérdése:

Hibás-e hogy a szemlencse képalkotását úgy ábrázolják hogy a retina ( a szem idegszövete, szenzora) a szemlencse fókuszában van?

Figyelt kérdés
A domború lencsével alkotott kép a fókusz után keletkezik. Valószínű hogy a könyv írói, ilusztrálói nem értették a szem optikáját. Vagy én tudom rosszul?

2016. ápr. 23. 17:18
 1/9 anonim ***** válasza:
Egy ábrát érdemes lenne beraknod, hogy érthető legyen a problémafelvetés.
2016. ápr. 23. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 sadam87 ***** válasza:

Eleve tulajdonképpen nem egy lencse van a szemben, hiszen a szemlencse felületei mellett fénytörő felület (ráadásul sokkal erősebben) a szaruhártya külső felszíne.

De ha a fénytörő részeket egy lencsének vesszük is, akkor is, ettől egy ideálisan működő szemben (ahol az éles kép a retinára esik) a retina pont a képtávolságnak (k) megfelelő távolságra lesz, ami nem egyenlő a fókusztávolsággal (f).

1/f = 1/k + 1/t

t = tárgytávolság

Ugyanakkor ha a tárgytávolság elég nagy, akkor az 1/t értéke elhanyagolható lesz, tehát a fókusz- és képtávolság jó közelítéssel megegyezik. Tehát ha távolra néző szemet ábrázoltak így (a szembe nagyjából párhuzamosan esnek a fénysugarak), akkor nem olyan rossz az ábra (persze lehet, hogy csak szimplán nem értettek hozzá). Ha közelre nézéskor (is) így ábrázolták, akkor az ábra hibás.

2016. ápr. 24. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
A retinán fordítva vetítődik a kép, tehát a fókusz után képződik. Lehet tudni hogy hány dioptriás a szemlencse, szaruhártya együttese, és mekkora a retina felülete ahova a kép vetítődik? Pl. ha olvasunk egy könyvet akkor a retinán mekkora helyet foglal el az oldal, vagy a betűk?
2016. ápr. 24. 15:17
 4/9 sadam87 ***** válasza:

A szaruhártyán kb. 42 D a fénytörés, a szemben összesen nagyjából 60 D (de ez változhat), ha jól emlékszem, de nem néztem utána.

A tárgy- és képtávolságból könnyen kiszámolható a képződő kép mérete (az emberi szem átmérője durván 2,5 cm).

2016. ápr. 24. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Kiszámoltam!

ha 50-60 dioptriás a szemlencse, akkor a fókusz 2cm és 2cm-nél valamivel kisebb. A retinára vetített kép kevesebb mint egy négyzet cm.

A legtöbb ábrázolás helytelen: a retina nem a szemlencse fókuszában van hanem a fókusz után kb. egy centire.

2016. ápr. 25. 08:26
 6/9 A kérdező kommentje:

nem merem pontosabban kiszámolni, mert az jönne ki hogy a fókusz után kb fél centire képződik a kép, és csak nagyon kicsi lenne.

De itt egy szerintem hibás ábrázolás:


[link]

2016. ápr. 25. 08:40
 7/9 sadam87 ***** válasza:

A jobb oldali kép valóban úgy ábrázolja, hogy a fókuszpont a retinán van, de mivel itt távoli tárgyra néz a szem, és a képből érkező fénysugarak nagyjából párhuzamosak, nincs nagy eltérés a valóságtól (a képtávolság lényegében megegyezik a fókusztávolsággal, mint fentebb is írtam.

A második képen az egy pontból kiinduló sugarak gyűlnek össze a retinán. Azaz nem a lencse fókuszpontja, hanem épp az éles kép esik a retinára. (A fókuszpontban az egymással párhuzamosan futó fénysugarak gyűlnek össze.)

[link]

[link]

2016. ápr. 25. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat. A képek valóban félreérthetőek annak aki nem ismeri az optika alapjait! Még egy képet sem találtam ahol igazi helyén, és jól láthatan lenne ábrázolva a szembe bejövő fénysugarak fókusza és a retinára vetített éles kép. Olyan ábrázlást is találtam ahol a a fénysugarak a lencsében metszik egymást, ez is helytelen lehet de közelebb áll a valósághoz mint azok az ábrák amelyek a szembe bejövő fényt egypontba vetítve ábrázolják a retinán. Napfényes időbe még kigyulladna a szemünk :)
2016. ápr. 26. 10:39
 9/9 anonim ***** válasza:

Ez a két ábra egymás mellett főleg azért érdekes, mert az elsőn nem törik a fény a szaruhártyán, a másodikon pedig igen. Annyiból viszont mindkettő OK, hogy bármilyen messzire lévő tárgyra is áll élesre a szem, mindig a retinán képződik az éles kép arra a távolságra nézve.


Azt nem szabad elfelejteni, hogy a szem nem fixfókuszos, hanem amolyan gyenge zoom optika. A szaruhártya (és az üvegtest) törőereje fix, de a szemlencséé változik, tehát az eredő fókusztávolság sem állandó. Ez is látszik a rajzokon, csak nincs kiemelve! Ha valamit még érdemes lett volna berajzolni, azok tehát az eltérő fókuszpontok a két esetben, hol közelebb, hol távolabb a retinához.

2017. márc. 21. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!