Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Idegen eredetű, de szénalapú...

Idegen eredetű, de szénalapú szerves élőlényeket gond nélkül meg tudnánk enni?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy találunk egy bolygót egy másik Naprendszerben, aminek a tulajdonságai majdnem megegyeznek a Földével, és ott is kialakult a szén alapú, szerves élet, csak teljesen máshogy. Nem DNS és nem sejt-alapú, hanem valami más felépítésű, de ugyanúgy fehérjékből, szénhidrátokból, lipidekből áll, ugyanúgy vannak a földi mikróbák, növények, állatok szerepét betöltő, de teljesen más kinézetű élőlények.


Egy ilyen bolygón ehetnénk az ottani élőlényekből, vagy nem tudnánk megemészteni őket, akár mérgezőek is lehetnek, még akkor is, ha nem termelnek valami toxint, ami egy más helyi élőlénnyel szemben való védekezésből alakult ki?



2016. ápr. 28. 19:51
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Mivel azt írod hogy ugyanazok a fehérjék, szénhidrátok építik fel őket, ezért igen, meg lehetne enni őket, ha csak ennyi a különbség hogy nem sejt alapú a működésük. A szervezet minden táplálékot megpróbál széttördelni alapvető egységekre, tehát minket nem érdekel az, hogy az a fehérje az egy sejtből származik, vagy egy más élettani alapegységből amit ők használnak. Fontos viszont, hogy használhatnak olyan elemeket az élethez, ami a mi életünkkel összeegyeztethetetlen. Például itt a Földön is találtak valami moszatfajt, ami foszfor helyett arzént használ mindenhol ahol mi foszfort (pl. nukleotidok). Tehát csak akkor lehetne ezeket megenni, ha biztosan tudjuk hogy csak a molekulaszerveződési típusban különbözik tőlünk, de amúgy minden alapkövük ugyanaz mint a miénk.
2016. ápr. 28. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Tehát elvileg megvalósítható lehet az, mint ami a Stargate Universe-ben van, hogy bolygóról-bolygóra vándorol egy csapat ember űrhajóval, és ha találnak egy földszerűt, akkor a csapat lemegy a bolygóra a kis komppal és szed egy csomó helyi növényt meg lepuffant 1-2 űrszarvast, és így töltik fel a hajó készleteit?
2016. ápr. 28. 20:20
 3/9 hollófernyiges ***** válasza:
87%
Az arzénes dolgot már megcáfolták. Egyébként nagyon-nagyon valószínűtlen, hogy pont ugyanazokat az aminosavakat, lipideket, cukrokat használják mint amiket mi, és ha tényleg azonosak vagyunk ilyen szempontból, akkor felmerül valami közös ős. Sokkal inkább várható, hogy nem tudjuk megenni egymást, még ha abból nem is lehet izgalmas scifit írni.
2016. ápr. 28. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
87%

Ha tényleg idegen eredetű, akkor:

Az örökítőanyagtól az építőkockákon át az energiaforrásokig semmi sem emlékeztet a DNS-re, a fehérjékre és a szénhidrátokra. Ha pedig ezekből épül fel, akkor az nem is igazán idegen létforma, hanem egy messzire sodródott földink.

2016. ápr. 28. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha a fehérjéi nem pont ugyanabból a 20 aminosavból épülnek fel, vagy ha a szénhidrátjai nem pont ugyanabból a néhány monoszacharidból állnak, vagy ha a lipidjei nem gliceridek földivel azonos zsírsavakból, hanem csak kicsit is eltérnek, akkor már nagyon nagy bajok lesznek az emésztéssel és a felszívódással, de végképp nagy bajok a sejtanyagcserével, mert nem lesz olyan enzim ami specifikusan bontani képes.


Gondold el, hogy a fenilketonuria betegség mindössze azért van, mert 20-ból egyetlen aminosavat, a fenilalanint nem tudja hasznosítani az illető beteg szervezete, mert egyetlen enzim hiányzik.

2016. ápr. 29. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Egyébként nagyon-nagyon valószínűtlen, hogy pont ugyanazokat az aminosavakat, lipideket, cukrokat használják mint amiket mi, "


miért olyan valószínűtlen ez?

amikből mi felépülünk energetikailag a leghatékonyabbnak bizonyultak, mert ha nem ez lenne, akkor más életforma lenne a domináns (erről szól az evolúció?)


gondoljunk arra, hogy miért 6 szög alakú a méhek viaszsejtje

miért nem 3 vagy 4 vagy 5? a 6 szög a legjobb választás, és gondolom ugyan azok a geometriai-fizikai-kémiai elvek szerint működnek más bolygók is


ha természet lennék mi lenne az első aminosav amit létrehoznék? szerintem a glicin, amit mi glicinnek hívunk de egyébként csak egy szén két hidrogénnel egy karboxil és egy aminocsoportal, amik természetükből adódóan polimerizálódnak

2016. ápr. 29. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nem vagyok biologiában jártas,de szerintem is a leghatékonyabb formulák azonosak azonos,vagy legalább hasonló környezetben.


Pl:ha egy bolygót megvilágit a csillaga akkor az ott élö élölényeknek van szeme.



Szerintem ez az alapvető "épitő kövekre is igaz" azaz aminósavakra és a tőbbi.

és ezért úgy vélem ez lehetséges,de nem úgy,hogy lövök űrszarvast vacsorára

2016. máj. 11. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

7. Vagyok.


Komolyabb vizsgålatok kellenek ahoz,higy megállapitsuk valóban ehetö e vagy sem.


Úgy mint a gombáknál ott 3féle van:mérgező,nem ehető,ehető. Tehát azért mert valami nem mérgező nem biztos,hogy ehető.

2016. máj. 11. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

a nem mérgező, nem ehető gombák azért "nem ehetők", mert alacsony az élvezeti értékük pl a rágós tapló

de attól még meg lehet őket enni és tápértékük is van


de ha megnézzük pl a vadalmát vaddinnyét az se egy kifejezett élvezeti szer, ki lett nemesítve

2016. máj. 11. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!