Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Menyire nehéz házi körülmények...

Menyire nehéz házi körülmények között egy növény génmódosítása?

Figyelt kérdés

#génmodositás
2016. ápr. 28. 22:24
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Mi számít génmódosításnak?

Génsebészet házilag kizárt.

Mutációk előidézése megoldható pl kémiai, fizikai mutagének alkalmazásával.

De a hagyományos, keresztezésre és mesterséges szelekcióra épülő nemesítést is lehet génmódosításnak nevezni, az meg magától is végbemegy.

2016. ápr. 28. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

A következő generáció módosítása rendkívül egyszerű, ill. az oltás is génmódosítás, az is nagyon egyszerű.

Ültess almát (magról), és rögtön meglátod.

Az IRÁNYÍTOTT módosítás, ahol te mondod meg, mi történjen - nem megoldható.

2016. ápr. 29. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 sadam87 ***** válasza:
100%

"az oltás is génmódosítás"

Én az oltást nem nevezném génmódosításnak. (Persze, ahhoz, hogy egyértelműen eldöntsük, az-e, először tisztázni kéne, mit értünk génmódosítás alatt.)

Az oltás egy szervátültetés. Az igaz, hogy ennek következtében egy egyedben különböző genetikai állományú sejtek lesznek, de maguknak a sejteknek a genetikai állománya nem változik.

2016. ápr. 29. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
65%
De változik az oltás környékén. Keveredik a kettőnek a génállománya is, újfajta sejtek keletkeznek.
2016. ápr. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Az oltás során az egyes sejtek génállománya nem változik.
2016. ápr. 29. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos most nem találom - a criticalbiomasson foglalkoztak ezzel, és megállapították, hogy az oltás helyén a sejtek tényleg géneket adnak át egymásnak. Valahol találtak egy olyan új fajt is, ami így keletkezett (nem terjedt el, 1 példány van belőle, az is az anyanövényen - de elvileg szaporítható lenne).
2016. ápr. 29. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 sadam87 ***** válasza:
100%

Elnézést kérek a 2. válaszolótól. Tényleg bekövetkezhet oltványozásnál horizontális géntranszfer. (Ráadásul én is olvastam a cikket, csak kimen a fejemből. :S)

[link]

2016. ápr. 29. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"az oltás is génmódosítás."


Ez így nem igaz, de az előfordulhat, hogy mellékes következményként létrejöhetnek kiméra sejtek.

2016. ápr. 29. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 sadam87 ***** válasza:
100%

#8

"... létrejöhetnek kiméra sejtek."

Javítsatok ki ha tévedek, de tudtommal a kiméra olyan (többsejtű) élőlény, amelyben eltérő genetikai állományú sejtek vannak (különböző zigótáktól származó sejtek).

[link]

Tehát szerintem olyan, hogy "kiméra sejt" nem létezik.

De az oltást én sem nevezném génmódosításnak, legfeljebb olyan eljárásnak, ami során (nem szándékos) "génmódosulás" történhet. (De ezért is írtam, hogy először akkor tisztázzuk azt mit nevezünk génmódosításnak.)

2016. ápr. 29. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Arra gondoltam olyan gént hozzáadni hogy a növény világítson a sötétben, fluoreszkáljon.
2016. ápr. 29. 19:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!