Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amit látunk csillagokat az...

Amit látunk csillagokat az égen, azok mind a Tejút része?

Figyelt kérdés
Én úgy gondolom hogy igen, de azért erősítsen meg vagy cáfoljon meg valaki. :)

2016. máj. 1. 11:59
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Látod Digo... ezek a szükséges de nem elégséges feltételek...
2016. máj. 1. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

Az Andromeda galaxist láttam már csillagászati távcsővel, a Stellarium segítségével megkerestem hogy hol keressem, és gyakorlatilag is megtaláltam, igaz csak egy nagyon halvány fehéres kis folt volt. :)

Nem én vagyok a Chuck Norris, sry. Különben nem kérdeznék ilyet és távcső nélkül is ellátnék a világegyetem legtávolabbi pontjára. :)

Ahh, örülök hogy akkor minden látható csillagunk "szomszéd". Tudtátok hogy minden szomszéd csillagot összeköt egymással a láthatatlan sötét energia, mintha az űrben lenne egy nagy hálózatos kiterjedés (mint egy 3D-s pókháló) és a kapcsolódási pontokban ott vannak a csillagok. Nem vagyunk egyedül! :P Nyilván a Napunk a legközelebbi csillagokhoz van "kapcsolódva".

2016. máj. 1. 13:37
 13/18 anonim ***** válasza:
39%

Szerintem és a wikipédia szerint is az elsőnek van igaza, a tejút sávján kívüli csillagok nem tartoznak a tejúthoz (természetesen a Tejútrendszerhez, mint galaxishoz, igen).


"A Tejútrendszernek a Földről látható része a Tejút. Ez lényegében egy halvány, felhőszerű sáv, amely az egész éjszakai égbolton áthúzódik, és ott figyelhető jól meg, ahol tiszta a levegő, kicsi a páratartalom és a fényszennyezés."

2016. máj. 1. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A kérdező talán nem kölönbözteti meg a kifejezéseket annyira pontosan.


"A Tejútrendszernek a Földről látható része a Tejút."

[link]


Tehát van két hasonló kifejezés: Tejútrendszer és Tejút. De ez nemzetközileg nincs így megkülönböztetve mint magyarul, ha valaki tudja majd javítja.


------------------


Érdekességképp még kifejezések hozzá a csillagászatból:


- Tejútrendszer

A mi galaxisunk neve (úgy mint Androméda galaxis is van). Nagyon szabatosan mondva a mi galaxisunk a Tejútrendszer galaxis. Gaalxisunk átmérője nagyjából 100 000 fényév.


- Tejút

A Tejútrendszer Földről látható két spirálkarjának egyike (vagy mindkettő).


- galaxis

Általános gyűjtőfogalom egy csillagokból stb álló rendszerre.


- extragalaxis

Csak a mi galaxisunkon kívüli galaxisok gyűjtőneve.


- előtércsillagok

A mi galaxisunk (Tejútrendszer) szabad szemmel és még távcsövön látható (megkülönböztethető) csillagai. Ezek között van a 88 csillagkép összes csillaga is.


- csillagképek

A Tejútrendszer szabad szemmel látható csillagainak csoportjai. A Földről látszó elrendeződései és a galaxisunk felülnézetéből látszó távolságaik mások. Van köztük amelyik fényesebb csillag de távolabb van ezért halványabbnak látszik. A csillagképek legtávolabbi csillagai nagyjából 3000 fényévnyire vannak tőlünk.


--------------------


Angolban nincs külön Tejútrendszer és Tejút, A Tejút egy látvány rész a Tejútrendszerből. A Tejútrendszer része (csupán). Ha látom a Tejutat akkor a Tejútrendszert látom. Mint ahogy egy erdőt se látunk át mellette állva mégis úgy mondjuk, hogy látom az erdőt.


A további dolgok pedig. Egy galaxisban 10 - 1000 milliárd csillag van, valamint porfelhők, gázfelhők, egyebek. Ezek messziről egybefolynak és nem látjuk külön külön. A méretarányok hiába nagyok, messziről egybefolynak és ezért látjuk csak a legközelebbi csillagokat egyenként. Még saját galaxisunk csillagait se látjuk külön külön a Tejútban sem. Hát még egy távoli galaxisét. Tehát egy galaxis fényfoltja csillagokból áll, a Tejútrendszeré is, de ködszerűnek látjuk.


Gondolom eddig is kiderült: azok a Tejútnak a közeli részei, a Tejútrendszer részei, galaxisunk részei, úgynevezett előtér csillagok.

2016. máj. 1. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 TappancsMancs ***** válasza:
100%

További érthetőség végett.


A nasa honlapján kikerestem és nincs külön Tejút és Tejútrendszer. Ez magyar megnevezés.


Milky Way Galaxy

[link]


Galaxises

Our galaxy, the Milky Way.

[link]


A Tejútrendszernek a Földről két spirálkarját látjuk az Orion- és Nyilas-kart. Ezek az Orion csillagkép (Orion) és a Nyilas csillagkép (Sagittarius) irányában vannak és azok részei.


A két spirálkar nevei: Orion spur és Sagittarius arm.


A csillagképek két közeli spirálkarban vannak.

[link]


A két kar kiemelt képe, itt látszik az Orion és Sagittarius kar az két közeli spirálkar:

[link]

[link]

képek innen:

[link]


Vagyis a magyarul Tejút két nagyon közeli része a Tejútrendszernek és még így se kivehetőek a csillagai külön külön, a karok ködszerűen egybemosódnak. Hát még hogy láthatnánk galaxisunkon kívüli csillagokat egyenként, ráadásul szabad szemmel.


A galaxisunkat ha 100 cm-en ábrázoljuk akkor a csillagképek 3 cm-es sugarú körön belül vannak. A Naprendszer pedig galaxisunk sugarának felénél valahol. kb


Előtércsillag meg távoli galaxisok fotózásánál használt megnevezés megkülönböztetésül a pontokként létszó galaxisokhoz.

2016. máj. 1. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%
#10 De Chuck Norris nem kérdez, hiszen minden kérdésre tudja a választ.
2016. máj. 1. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
14-15-ért hálás köszönet!
2016. máj. 2. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:

Ja igen, 14-15-ösnek köszönet az alapos tájékoztatásért, csak hogy képben legyünk a kifejezések jelentésével.

Egyébként a Tejúton az egész galaxisunkat értettem, nem tudtam hogy itt Magyarországon a Tejút szó csak a látható részre vonatkozik.

2016. máj. 2. 19:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!