Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi okozza valóban a globális...

Mi okozza valóban a globális felmelegedést, teljes mértékben emberi kéznek köszönhető?

Figyelt kérdés
Minap megnéztem Al-Gore Kellemetlen Igazság című filmjét és az adatok amiket közölt kissé hátborzongatóak voltak! Habár a film már több éves azóta is emelkedik a légköri CO2 szint és évente rohamosan nő, tavaly volt a föld legmelegebb éve (mióta mérik a hőmérsékletet), a nyarak egyre elviselhetetlenebbek. De milyen emberi tevékenység a fő okozója ennek? A járműforgalom? Olvastam hogy egy liter üzemanyag elégetésekor közel egy kg CO2 keletkezik, ha levetítjük akkor a földön található összes jármű napi szinten összeadott elégetett üzemanyag mennyisége borzasztó számot jelent. És a 60-as évektől a növekvő járműgyártás grafikonja és a co2 szint grafikonja között komoly hasonlóságot lehet felfedezni...Olvastam egy tanulmányt hogy Kína illetve India a legrohamosabban fejlődő autópiac a világon. A két legnépesebb országban milliárd számra gyárthatnak autókat és nagyon sok ember tervezi hogy autót vegyen, mivel fejlődik a gazdaság és az emberek életszínvonala növekszik. Nos akkor mondhatjuk hogy a globális felmelegedést az a járműforgalom okozza ami a földön nap mint nap jelen van és a jövőben csak fokozódni fog? Tegyük fel ha kétszer annyi jármű fogja a levegőt szennyezni a következő években mikre számíthatunk?

2016. máj. 9. 09:28
1 2
 1/18 Tislerics Máté ***** válasza:
100%
Az tény, hogy az ember rengeteg CO2-őt juttat a légkörbe. és az is tény, hogy a Föld melegszik. (Legalábbis 150 éve biztos.) Hogy van-e összefüggés, azt nem lehet csak így megállapítani. Valószínűleg van...
2016. máj. 9. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
38%

Amúgy pedig jól meg lehet állapítani, mivel a légköri CO2 koncentráció változása egyrészt egybevág a CO2 kibocsátásunkkal, másrészt pedig a Földön rekedt "extra" hő mennyisége (óceánok hőmérsékletváltozása, hőkapacitása alapján) egybevág azzal, ami az üvegházhatású gázok koncentrációjának megfigyelt megváltozása alapján várható.


Minden valamire is való számítás, szimuláció, elemzés azt igazolja, hogy pontosan az történik, aminek egy ilyen termodinamikai rendszerben ilyen folyamatok mellett történnie kell.

2016. máj. 9. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Nem tud(hat)juk pontosan mi okozza a globális felmelegedést, de van két tény:


1) Az átlaghőmérséklet nő

2) Az emberi tevékenység, különösen az üvegházhatású gázok kibocsájtása növeli ezt az átlaghőmérsékletet.


Az üvegházhatású gázok kibocsájtásáért nemcsak az autók felelősek, de a gyárak vagy a tehenek is, illetve az is probléma, hogy az őket elnyelő erdőket is irtják.


Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy folyamatosan jelennek meg a tisztább energiák, tehát nem feltétlenül igaz, hogy a több autóval nőni fog a széndioxid koncentrációja.


Közvetlen következményei unásig ismertek:


- szélsőségesebb időjárás

- tengerszint-emelkedés

- az ökológiai egyensúly felborulása

- földcsuszamlások


Ezek közvetett következményei viszont sokkal durvábbak: éhínség, tüdőbetegségek, politikai instabilitás... stb.

2016. máj. 9. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 Tislerics Máté ***** válasza:
0%

A természet körfolyamataiban hozzávetőleg harmincszor annyi szén-dioxid keletkezik, mint az ember tevékenységéből. És ez csak a CO2. Vannak egyéb üvegházhatású gázok is: metán, nitró(N2O) halogénezett szénhidrogének, alsó-légköri ózon, stb...


A vulkánok tevékenysége is roppant jelentős. Kén-dioxidot juttatnak a troposzférába, ami jóval jelentősebb üvegházhatást vált ki mint a CO2. Na persze CO2-őt is pöfékelnek: mintegy 65-319 megatonnát évente...


Ennek ellenére a kompetens tudósok több mint 90 százaléka túlnyomó részt az emberi tevékenységet okolja a globális fölmelegedés utóbbi (néhány 10 év alatt lezajlott) változásokért.

2016. máj. 9. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Wadmalac ***** válasza:
100%

"A természet körfolyamataiban hozzávetőleg harmincszor annyi szén-dioxid keletkezik, mint az ember tevékenységéből."


És?

Ez érv?


Csak példa.

Van egy poharad, amibe folyik be folyamatosan a víz. Ugyanilyen folyamatosan kimerjük belőle egy kanállal. Pontosan ugyanannyit, amint amennyi befolyik. Ez így marha jól elműködik millió évig is.

Aztán jövök én és elkezdek hozzálöttyinteni vizet. Nem sokat, csupán harmincad annyit, mint amennyi befolyik.

Az a rohadt pohár túl fog csordulni.

A természeti rendszerek működése egy önszabályzó rendszer, de egy kényes rendszer. Amint belekavarsz, akár kicsit is, simán boríthat, mert a kicsi, de gyors változtatásod is lehet akkora, amekkorát a rendszer nem szenvedett el sokezer éve, sokszáz év alatti változással.


Nem lehet elbagatellizálni a beavatkozásunkat egy ilyen hamis arányítással.

2016. máj. 9. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Tislerics Máté ***** válasza:

Minden bizonnyal kényes az egyensúly, és minden bizonnyal az emberi tevékenység is belekutyul a rendszere. A globális klímamodellek többsége erre utal. De vannak olyan klímamodellek is, amelyek nem az embert okolják. Akkor most melyik a jó? Ezt még nem lehet megállapítani.


Természetesen jobb ha már most magunkat okoljuk... Az a biztos...

2016. máj. 9. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Wadmalac ***** válasza:

Nos, azt elég nehéz elképzelni, hogy semmi hatásunk nincs a rendszerre. Hogy a mi hatásunk milyen jelentős, tényleg nem lehet tudni.

De így az egyetlen biztonságos eljárás, ha a saját hatásunkat megpróbáljuk a lehető legjobban minimalizálni.

A lehető legrosszabb megoldás nem tenni semmit.

2016. máj. 9. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

"A természet körfolyamataiban hozzávetőleg harmincszor annyi szén-dioxid keletkezik, mint az ember tevékenységéből."

A körfolyamatok lényege, hogy alapjáraton az egész egy egyensúlyban lévő rendszert alkot, és ami keletkezik, ugyanannyi el is használódik.

Ergo lehet hogy nagy számokat lehet mutogatni ezzel kapcsolatban, de ez a mennyiség pont az, ami önmagában nem okozna változást.


Ellenben a fosszilis tüzelőanyagok égetése olyan plusz gázokat juttat a légkörbe, amik már több tízmillió éve nem részei ennek a körforgásnak.

Plusz vannak olyan tevékenységeink is, mint a nagyüzemi erdőirtás, ami még kevesebb CO2 megkötéséhez vezet, azaz még több marad a légkörben.


Egyébként a holocén kor kezdete óta egy interglaciális fázisban vagyunk, felmelegedés mindenképpen lenne az embertől függetlenül is. Mi csupán ennek a sebességére dobunk rá, jó sok lapáttal.

2016. máj. 9. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Egyébként a holocén kor kezdete óta egy interglaciális fázisban vagyunk, felmelegedés mindenképpen lenne az embertől függetlenül is. Mi csupán ennek a sebességére dobunk rá, jó sok lapáttal."

Én inkább azt mondanám, hogy egy interglaciális felfutó részén, VAGY egy glaciális végén járunk. Ezenkívül egyetértek.

Amennyiben interglaciális, jófene tudja, meddig fut fel, mikor fordul majd vissza.

2016. máj. 9. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Igen, igazad van Wadmalac. Gyorsan írtam a kommentet, és közben hirtelen csak az egyik eshetőségben gondolkodtam.
2016. máj. 9. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!