Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Körülbelül hány matematikai...

Körülbelül hány matematikai tétel és bizonyítás van jelenleg dokumentálva?

Figyelt kérdés
És évente mennyit fedeznek fel?
2016. máj. 12. 21:53
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Mit értesz azon, hogy dokumentálva van, és a szó melyik jelentésében használod azt, hogy "tétel"?
2016. máj. 12. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
50%

Ez általában úgy működik, hogy valaki észrevesz egy matematikai szabályszerűséget. Még nem bizonyított ezzel semmit, csupán csak valami jellegzetes dolog a látóterébe került. Látja, hogy az esetek egy bizonyos százalékában ez működik. Ekkor ezt absztrakt módon megfogalmazza. Persze ehhez alapvető, hogy nem volt még olyan eset, ami cáfolná az ő megfigyelését (ez nem a legjobb szó, de így érthető). Ekkor úgy nevezik, hogy sejtés. A matematikában rengeteg sejtés van a mai napig. Azért sejtés, mert bár erősen valószínű, hogy az állítás igaz, de nem sikerült ezt bizonyítani, viszont nem találtak semmi olyat sem, ami cáfolná.

Ezeket a sejtéseket aztán bizonyítják a matematikai logika formális eszközeivel. Ha egy sejtést sikerül bizonyítani, akkor lesz tétel.

De ez nem hasraütésre történik. Senki sem talál ki magától egy tételt. Minden tétel sejtésként kezdi. És addig sejtés is, amíg be nem bizonyítják (vagy meg nem cáfolják). Hogy egy sejtést mennyi idő, míg bebizonyítanak, azt nem lehet előre megjósolni. A mai napig vannak olyan sejtések a matematikában, amik többszáz évesek.

2016. máj. 13. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
63%
Nem, ez így nem igaz. Az észrevevős történet jól hangzik, de semmi köze a valósághoz. Sejtés akkor születik, ha egy adott koncepció mentén végzett munka során felmerült egy probléma, ami konstruktívnak tűnik, de még nem sikerült megoldani. Tétel nem csak sejtésből lesz, hanem minden egyébből is, amit a munka során sikerült megoldani. A vakvilágba senki se dolgozik, mindenki mindig tudja, hogy éppen mit vizsgál.
2016. máj. 13. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
46%

Azt is kérdezhetnéd hogy hány festmény létezik.


Nincs értelme ezt számolni és akármeddig lehetne vitatkozni hogy egy lemma vajon külön tétel-e ráadásul ez nem mindig derül ki azonnal jópár lemmáról később derült ki hogy bizony hasznos és fontos tétel.


Ugyanígy sokáig lehetne azon vitatkozni hogy két bizonyítás vajon egyforma-e.

2016. máj. 13. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

A szaknyelvben, ha azt mondod, hogy "ez az állítás tétel", az pontosan azt jelenti, hogy "ez az állítás igaz". Az is tétel, hogy 5+5=10. Ebben az értelemben milliárdos nagyságrendben vannak leírva valahova tételek. A szó legszűkebb (és már erősen köznyelvi) értelmében arra szokták mondani, hogy tétel, ha egy állítást XY bebizonyít és a matematikai közösség elkezd XY tételeként hivatkozni rá (tehát nem egyes matematikusok így hívják, hanem ha összejön egy brazil és egy kongói matematikus, mindketten minden magyarázat nélkül pontosan tudják, mit mond az XY tétele). Ilyenből néhány száz van. Attól függően, hogy te melyik jelentésre gondolsz, a válasz bárhol lehet néhány milliárd néhány száz között.

Egyébként a tétel szót használják relatív fogalomként is. Ha valaki tart egy matematikai előadást, akkor úgy szokta strukturálni a mondandóját, hogy azokra az állításokra, amelyeket azért lát be, hogy tudjon rájuk hivatkozni az előadás során egy későbbi bizonyításban, lemmának nevezi. Azokat, amelyeknak a bizonyításához felhasználja a lemmákat, de amelyek után már nem tesz nagy lépéseket, tételnek nevezi. És azokat, amelyek 1-2 gondolati lépésben következnek egy tételből, következménynek. (Amit nem akar vagy lusta így besorolni, arra egyszerűen csak azt mondja, hogy állítás.) Attól függően, hogy mire koncentrál az előadás, ugyanaz a dolog lehet lemma, tétel vagy következmény is.

2016. máj. 13. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

#1


Tételnek nevezem az olyan függvényt, melynek értéke a definiált fogalmak tetszőleges osztályából képzett igaz kijelentés, avval a kikötéssel, hogy tétel nem lehet axióma.


Bár nem kérdezted, de számomra a bizonyítás is egy függvény, mégpedig olyan, amely egy tételhez olyan értéket rendel, melyet értelmezve világossá válik számunkra, hogy a tétel nem mond ellent a definiált fogalmakból képzett axiómák egyikének sem.


(Direkt hagytam meg azt a logikai hibát, ami miatt felmerülhetnek olyan és hasonló kérdések, mint: "ha egy tételről tudjuk, hogy igaz, akkor hogyan derül ki hogy igaz, ha a bizonyítás bemenete egy tétel, amiről tudjuk, hogy igaz?" A hanyag fogalmazást valószínűleg észrevetted, ez pedig sejthetően azért van, mert szívesebben keresed az interperszonális logikai kihívásokat, mint hogy válaszolnál a kérdésemre. Úgyhogy számodra a kérdése(i)m inkább a következő(ek): szerinted megválaszolható-e a kérdés az adott formájában? ha igen, miért, és miért nem válaszoltad meg? Ha nem, miért írtál mégis "választ"? Amennyiben tévedtem, és a kérdés megválaszolása inkább célod, mint egy vita generálása, úgy a kérdés éppen elég egzaktul van fogalmazva, hogy megértéséhez a jelenleg érvényes magyar nyelvtan szabályainak ismerete, továbbá egy értelmező szótárnak és egy idegen szavak szótárának megléte, együtt szükséges és elégséges feltételek alkossanak.


Egyébként, ha még érdekel:)


Én az olyan információra mondom, hogy dokumentálva van, amely megismerhető, a dokumentálóval való kommunikáció nélkül is. (Ez a meghatározás is több további összetett kérdés tisztázására ad okot, de ez az irány is a fent halványan körvonalazott játékhoz vezet, ezért nem indulnék el ezen az úton.)


4#


1. Nem azt kérdeztem.

2. Ha azt kérdeztem volna, az is azért lenne, mert úgy gondolnám hogy a kérdés megválaszolható előzetes viták nélkül is. Ahogy ennél a kérdésnél is így gondolom, máskülönben nem ez(eke)t kérdeztem volna.


5#


Köszönöm szépen a kielégítő választ! :)

2016. máj. 13. 14:47
 7/18 anonim ***** válasza:

#1 és #5 vagyok egy személyben. Minthogy nem válaszoltál a kérdésemre, megpróbáltam elmagyarázni, mire godolok, az #5-ben. Furcsa, hogy egyszerre akadsz ki rajta és köszönöd meg.


A "függvény" szakszó, ha olyasmire használod, ami nem függvény, akkor fennáll annak a veszélye, hogy csak olyanokkal tudsz róla beszélgetni, akik nem értenek a témához. Megpróbáltam kibogarászni, amit mondasz,


A szó, amit szerintem keresel, az az implikáció. Ha jól értem, amit írsz, akkor olyasmire gondolsz, hogy ahhoz, hogy derékszögű háromszög, hozzárendeljük azt, hogy a befogók hosszának a négyzetösszege egyenlő az átfogó hosszának a négyzetével. Itt van még egy hibád, a tételek következtetése nem önmagában igaz, hanem csak az igaz, hogy következik a tétel feltételeiből. Ugyanígy a bizonyítás se függvény.


Egyébként bántóan nagy a pofád a semmire.

2016. máj. 13. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
Véletlenül kitöroltem a mondat végét: Megpróbáltam kibogarászni, amit mondasz, de vagy az egyelemű halmazból az egyelemű halmazba ható függvényre gondolsz, vagy pedig összekeverted egy (nemlétező, mert az ismert objektumokból képzett állítások nem alkotnak halmazt) függvény egy elemét magával a függvénnyel.
2016. máj. 13. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
Ha pedig az egyeleműből egyeleműbe függvényre gondoltál, az nem hordozza magában az implikációt.
2016. máj. 13. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Talán azért lehet furcsa számodra a jelen szituáció, mert míg te tudod, hogy mely válaszok tartoznak hozzád, addig én arra, hogy te vagy az 1# és 5# is egy személyben, csak annyiból következtethetnék, hogy mindkét helyen az áll: "A válaszíró 70%-ban hasznos válaszokat ad." Ez - szerintem mindketten tudjuk - hogy helytelen következtetés lenne.


Érdekes, hogy annak ellenére, hogy nem válaszoltam a kérdésedre, mégis elmagyaráztad, hogy mire gondolsz, ezáltal válaszoltál is.


Amint megmondod, hogy a "függvény" mely tudományág mely diszciplinája alá tartozó szakszó, és érvekkel alá is támasztod, hogy miért nem használható a fogalom más környezetben (elég, ha csak a jelenlegit fejted ki) mint ahol szerinted használható, beismerem, hogy nagy a pofám a semmire. Addig csak azt ismerem be, hogy nagy a pofám, de ez is csak szubjektív megítélés eredménye, amit ezért nem is tudok sértésnek venni. :D

2016. máj. 13. 15:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!