Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen távot tesz meg a Föld...

Milyen távot tesz meg a Föld egy óra alatt. Egy órával előtti helyzetéhez milyen távol lesz?

Figyelt kérdés

2016. máj. 16. 21:10
 1/10 anonim ***** válasza:
0%
A Föld egy óra alatt 0mt tesz meg magához képest, és mivel nem mozog így előző helyzetétől 0m távol lesz.
2016. máj. 16. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom honnan veszi ezt az első válaszoló. Még maga a Tejút is halad előre, nemhogy a Föld.
2016. máj. 16. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 dellfil ***** válasza:
100%

A Nap körüli pályája mentén kb. 30km/sec sebességgel mozog a Föld. Igen ám, de a Nap a Tejútrendszer középpontja körül is kering 250km/sec sebességgel, magával hurcolva a gravitációs erejével fogva tartott égitesteket, köztük a Földünket is. De mozog a térben a Tejútrendszer is, a benne keringő Nappal és a többi százmilliárd csillaggal együtt. Értelmetlen kérdés, hogy milyen hát valóságban a Föld vagy más bolygó útja a térben. Olyan fix pont sehol nincs a Világegyetemben, amelyre valamennyi mozgás vonatkoztatható. :D

Viszont az könnyen kiszámítható, hogy például a Föld a pályája mentén egy óra alatt mekkora távolságot futott be:

Egy óra az 3600 sec, 30km/sec sebesség mellett 108000km-t tesz meg a Föld a pályája mentén óránként. Körülbelül, mert nem pontosan kör alakú a pálya. De ez a lényegen nem változtat, mert a 30km/sec jó pályamenti átlag sebessége a Földnek.

Gondolj bele! A Föld kb. százötven millió kilométer sugarú pályán kering a Nap körül. Így a pálya hossza: kétszer százötven millió szorozva 3,14-el. Ez 942 000 000 km. Ezt az utat teszi meg a Föld egy év alatt. :)

Sok viszonylagos távolságváltozási adatot ki lehetne számolgatni, de tegye meg, akinek van kedve hozzá. De mint utaltam rá, értelmetlen... :D


dellfil

2016. máj. 16. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
38%

Igen, de ha a földhöz viszonyítjuk a föld helyzetét, akkor az szerintem 0mt fog elmozdulni.

De hogy valami hasznosat is írjak:

A Föld T idő alatt 2rpí utat tesz meg ugye, t idő alatt t/T*2rpi utat. Mivel T idő alatt 2pi szöget fordul el, ezért t idő alatt t/T*2pi szöget. Ekkor a kezdeti pont (r, 0), 1 óra mulva (rcos(t/T*2pi),rsin(t/T*2pi)) a pontja. Két pont távolsága pedig sqrt((r-rcos(t/T*2pi))^2+(rsin(t/T*2pi))^2). T a periódusidő, r pedig a föld pályájának a sugara, ha körpályának tekintjük.

2016. máj. 16. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Mojjo ***** válasza:
100%
@4: természetesen nem a Földhöz magához viszonyítjuk, nem tudom honnan veszed ezt. A Föld _eredeti_, t=0 időpontbeli helyéhez viszonyítja a kérdező. Ugyanúgy, mintha te elkezdenél futni 10 percet, és az lenne a kérdés, hogy 10 perc után az eredeti helyedhez képest mennyit mozogtál. (Te meg erre azt mondanád, hogy 0 métert, márthát magadhoz képest nem mozogtál. Remélem így érthető, mekkora fail ez a válasz.)
2016. máj. 17. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Nem értem mi a baj a megoldással. Azt csak azért írtam, mert nem mondta mihez képest kell a helyzetét megadni, de ezt dellfil jobban elmondta. Ezért megoldottam úgy, ahogy szerintem ő gondolta és csak be kell helyettesítenie olyan pontosságú adatokkal amilyennel akar és kész is.
2016. máj. 17. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Mojjo ***** válasza:

@6: a megoldással semmi baj, sőt, külön tetszik, hogy véletlen sem a bejárt ívhosszt tekinted az eredeti helyzethez való távolságnak - amely hibába, ha csak felületesen válaszolunk, könnyű beleesni.

Mondjuk való igaz az is, hogy a Föld jóval nagyobb sebességgel kering a galaxis középpontja körül, mint a Nap körül, a többi mozgást nem is számolva. És akkor olyan apróságok, mint, hogy az ellipszis excentricitását nullának vettük (érthető könnyítésként), még szóba sem jött. Szóval némileg bonyolult egzakt választ adni. De a lényeg: semmi baj a megoldásoddal, azzal van/volt, hogy értelemszerű, hogy nem saját magához értette a kérdező a távolságot - benne is van a kérdésében.

2016. máj. 17. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Tehát akkor ha ezt nem lehet megállapítani.?
2016. máj. 18. 23:25
 9/10 Mojjo ***** válasza:
Meg lehet állapítani. Csak fontos pontosítani, hogy mihez képest. Ha a naprendszerben egy órával ezelőtt elfoglalt helyéhez képest, akkor viszonylag jó közelítéssel és viszonylag egyszerűen ki lehet számolni. Ha a galaxisunkban egy órával ezelőtt elfoglalt helyéhez képest, akkor bonyolultabb. Ha a galaxishalmazunkban, a lokális halmazban egy órával elfoglalt helyéhez képest, akkor még bonyolultabb. Ha a szuperhalmazunkban elfoglalt helyéhez képest, akkor még bonyolultabb és így tovább. Mindenesetre kellő ismerettel és jól definiált viszonyítási ponttal meg jó adag türelemmel meghatározható.
2016. máj. 19. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A 4. Válaszomban ott van a képlet, amire valószínűleg szükséged van, csak be kell helyettesíteni.
2016. máj. 19. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!