Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Oldódás végül csapadékképzés...

Oldódás végül csapadékképzés (CuSO₄ + NH₃-oldat)?

Figyelt kérdés

Szóval van nekünk ammónia- és réz-szulfát oldatunk melyeket összeöntünk egymással.


1. lépésben mikor kevés réz-szulfátot adunk az ammóniához akkor keletkezik a komplex, mely adja az oldat intenzív sötétkék színét.

2. mikor már jóval több, és nincs feleslegben az ammónia akkor figyeljük meg a világoskék csapadékképződést, a réz-hidroxidot.

3. ha több ammóniát hozzáöntünk akkor komplexé alakul ismét így tud feloldódik végül benne


Reakcióegyenletekkel hogy írhatnám ezt fel? Van 1 tippem, de megzavart hogy néhol réz-tetraakva ionokkal is találkoztam [ami nem tudom hogy keveredett ide], szóval valaki segítene benne kérem?

Megköszönöm, mert kicsit itt belekavarodtam.. :)



2016. máj. 22. 17:56
 1/3 anonim ***** válasza:

Először is van egy fontos reakcióegyenlet, aminek a rézhez semmi köze, ez pedig az


NH3 + H2O <---> NH4+ + OH-


egyenlet. Mivel ez egy egyensúlyi reakció, ezért az ammóniaoldatban mindig jelen van az NH3 molekula is, és az OH- ion is. De mivel a réz-hidroxid oldhatósága nagyon rossz, ezért ha kevés az ammónia, és még nincs elég NH3 a komplexképzéshez, akkor először réz-hidroxid csapadék válik le. Ezt úgy szoktuk reakcióegyenlettel leírni, hogy felírjuk mindkét folyamat egyenletét (ammóniát mint bázist + a réz-hidroxid kiválást):


NH3 + H2O <---> NH4+ + OH-

Cu(2+) + 2 OH- ---> Cu(OH)2


Ezt ha akarod, összeolvaszthatod egy bruttó egyenletté,de pontosabb ha külön egyenletként kezeled. A bruttóegyenlet így nézne ki:


2 NH3 + 2 H2O + Cu(2+) ---> 2 NH4+ + Cu(OH)2


És azután, ha már több az NH3, akkor a réz-hidroxid feloldódik:


Cu(OH)2 + 4 NH3 ---> [Cu(NH3)4]2+ + 2 OH-


Ennek van ionegyenlet alakja is, vagyis úgy is írható hogy:


Cu(2+) + 4 NH3 ---> [Cu(NH3)4]2+

2016. máj. 22. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Vak Bottyán ***** válasza:

"Van 1 tippem, de megzavart hogy néhol réz-tetraakva ionokkal is találkoztam [ami nem tudom hogy keveredett ide], szóval valaki segítene benne kérem? "


Az előző válaszoló jól leírta a dolgokat, én csak ehhez a részhez szólnék hozzá. Természetesen felírható mindez hexaakva-réz(II)-ionokkal is (csak akkor a rengeteg vízmolekulát fel kell tüntetni a reakcióegyenletben).


A hexaakva-réz(II)-ion egyszerűen úgy áll elő, hogy a vizes közegbe helyezett kation kétszeres pozitív töltése révén vonzani fogja az vízmolekulák magányos elektronpárjait, így ezek elmozdulnak az ion irányába. Az így kialakuló komplex azonban nem túl stabil. A vízmolekulánál jobb elektron(pár)küldő képességgel rendelkező (lényegében bázikusabb) ágensek, mint az ammónia és a hidroxidion egyszerűen leszorítják a vízmolekulákat a réz(II)-ionról.

2016. máj. 22. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2016. máj. 23. 22:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!