Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kérdezni szeretnék az elektrom...

Kérdezni szeretnék az elektromosságról? Többi lent.

Figyelt kérdés
Kíváncsi lennék hogy amiket lehet látni ilyen kábel tartó póznákat inkább falvakban, falvak között azok szigetelt kábeleket tartanak vagy csak sima acélsodronyokat, mint pl a vasúti felső vezeték? Meg még azt is szeretnék megkérdezni hogy miért megy több vezeték? általában 2-3 kábel szokott lenni egy ilyen átlagosnak nevezhető oszlopon az oké hogy váltakozó áram és kell a test meg a fázis, de akkor a 3.? az a földelés lehet? azt nem fogyasztonként földelik?

2016. máj. 30. 17:24
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

> „azok szigetelt kábeleket tartanak vagy csak sima acélsodronyokat,”

Szerintem általában szigeteletlenek, az érintésvédelmet úgy oldják meg, hogy elég magasan vannak. (Ha leszakad egy, akkor tessék óvatosnak lenni vele, értsd nem menni a közelébe!)


> „miért megy több vezeték?”

Ugye egy nulla és egy fázis mindenképpen kell. Ezeken felül lehet, hogy megy egy másik fázis (400 V-os eszközökhöz), vagy telefonvezeték, néhol az UPC is ilyen felső vezetéken viszi a kábelszolgáltatásait. Úgy alapból a telefonvezetéket érzem legvalószínűbbnek.

2016. máj. 30. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Szirty ***** válasza:
100%

Ahol ilyet látsz:

[link]

Az szigetelt vezeték, 230/400V-os.


Ahol ilyet látsz:

[link]

[link]

Az 230/400V-os szigeteletlen légvezeték.

Azért van több drót, mert a villamosenergia hálózat alapvetően három fázisú. Tehát van 3 vezeték a 3 fázisnak, egy a nulla vezetőnek, és továbbiak pl. falvakban van ahol a kapcsolt (éjszakai) áramnak is van egy vezető, meg egy a kapcsolt közvilágításnak is.

Meg van amikor felrakják ezekre az oszlopokra a falusi kábelTV koax kábelét (ez nyilván szigetelt) vagy optikát.


Ha ilyet látsz:

[link]

Az meg valószínűleg telefon. Ez mostanában már nagyon ritka.


Ha ilyet látsz:

[link]

Az valószínűleg 20kV. Ez is szigeteletlen. A 3 vezeték a 3 fázisvezető.


Ha ilyet látsz:

[link]

Az nagyfeszültségű távvezeték. Szigeteletlen sodrony ez is.

A 3 fázisvezető és egy vagy 2 védővezető van kihúzva.


"vagy csak sima acélsodronyokat, mint pl a vasúti felső vezeték"


Amennyire tudom ezek nem acélsodronyok, hanem alumínium ötvözetűek, esetleg acélpászmával erősítve.

A vasúti felsővezeték pedig nem sodrony és nem acél, hanem tömör réz ötvözet (legalábbis amelyik az áramszedővel érintkezik).

2016. máj. 30. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Béluska2016 válasza:
74%

A föld és a nulla vezeték bizony értelem ugyan az.

A hatalmas oszlopok, amik a szántóföldeken keresztülmennek, általában 5 vezetékesek. A felső kettő villámvédelem, nulla, föld vezeték ez ugyan az, ezért tud ennyi funkciót ellátni.

Az alsó egymás melletti 3 az a három fázis, ezek viszik az áramot. A három együtt a nagygépek, iparigépek 380v újjaban már 400v, ezek közül bármelyikhez raksz nulla vezetőt, akkor fogsz mérni 3x220v újjaban 3x230v.

teljes mértékben szigeteletlenek! De nem kizárólag acélsodrony, hiszen az acél (vas) elég rossz áramvezető a rézhez, vagy alumíniumhoz képest. Viszont a feszítés, önsúly tartásához, széllelenáláshoz, a madarak és a hó tömegéhez, a hőtáguláshoz igazodni kell a jó áramvezetés (kis ellenállás mellett). Tehát régenben acél-aluminíum, újjaban acél-réz sodronyok vannak. A réz drágább és még ritka magyarországon. Az régiek két fajta vastagságban léteztek, (új infóim nincsenek), 7 szál alumínium közepében 4 száll acél, 9 szál alumínium közepében 5 szál acél. Viszont figyelem! Rohatd messzire kerüld el, mert óriási elektromágneses mezővel rendelkeznek ami egészségtelen neked is és a mobilelektronikáknak is, nem csak teló, hanem szívritmusszabályzó, hallókészülék, stb. Ezenkívül nem 400v, hanem több 10 000V tehát ha leszakad, csak egy marék hamu leszel. A nagy szürke dobozok Csinálnak belőle háztartási áramot a települések szélén, közepén... Ebből adódik, hogy semmilyen kommunikációs kábel (tv, telefon, internet) nem vezet ezek mellett, hisz a mágneses tér zavarná eme finom kis jeleket. Ha már így belemerültünk, településen belül azért teszik néha ugyan erre az oszlopra a kommunikációt, mert nem 10 000V csak 240v/400v van szó, aminek nincs ilyen óriási elektromágneses sugárzása. Településeken belül fut(ot) két plusz szál is. A közterület világítás fázisa, amiben csak éjszaka van áram (ha bekapcsolják) és az éjszakai áram kapcsolóvezetéke ami az "éjszakai áram" villanyóráját kapcsolgatta szakaszosan a nagy bojlerek, hőtárolós villanykályháknak... Ezek kezdenek megszünni mert az ütcai világítások sötétedés érzékelővel, mozgás érzékelővel automatikusan kapcsolnak, sőt már táplálni sem kell (magyar országon még ritkán), de LED-esek, saját akkumulátorukat pedig szél és fény energia tölti. Az éjszakai áram már rengeteg helyen nem is elérhető opció (mert hogy szakaszos volt, ezért olcsóbb volt) Ahol van még ott az áramot szállító kábel ami ugye a magyar szabvány szerint 50Hz-es váltóáram, erre "ültetnek rá" nagyfrekvenciás több ezer hertz vezérlőjelet, ami ki-be kapcsolja az "éjszakai" áramot. Ugyan ez a technika létezik a közvilágítás kapcsolgatásában is, de nem elterjedt még.

2016. máj. 30. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Hát, ezeket nem tudom, honnan vetted, de ebben az országban 1951 és 1983-as előírások szerint az acélszálak száma 1 és 1+6 lehetett, az alumíniumszálak száma 6, 10+16 vagy 11+17, 12+18+24 vagy 10+16 volt. Későbbi magyar szabvány meg nem volt.
2016. máj. 30. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Ezzel kapcsolatban felmerültek kérdéseim az egyik hogy az élettani hatása? Ugye van a sokkoló ami megbénít de nem öl meg több 10.000volt ha jól tudom tán ~50.000V az elég magas feszültség és mégis életben marad a páciens. Egyik ilyen műsorban a Discoveryn említették hogy 0,6A elég egy felnőtt ember életének kioltására. Azt tudom hogy a "V" az feszültség és az "A" meg áramerősség és ezek szorzata a Teljesítmény W. P=U(fesz)*I(á.erő)=W

Akkor most hogyan is van az élettani hatása? mi az ami úgymond az életre nézve végzetes lehet?

Meg az az éjszakai áram amit említettetek, az hogyan működik ezt pénzügyileg kérdezném tehát mikortól számít éjszakai áramnak és mikortól nappalinak, tehát pl egy kamion akksit célszerű éjjel tölteni mert olcsóbb,

Rengeteg kérdés fogalmazódott most így meg bennem, ha mondjuk van a semmi közepén egy kis fa házam és 12V os a teljes elektromos rendszere szépen megcsinálva a 12V os 200Ah-s akksi meg kint van , most eltekintek az időjárástól, illetve van nekem egy inverterem ami ellát egy TV-t árammal akkor én most mennyi ideig tudnék egy töltéssel elleni kb? (lehet kicsit értelmetlen kérdés, csak láttam valahol ilyen kis faházakban hogy el van kerítve de kint az ajtó előtt van egy kamion akksi, és 2 vezeték gondolom akkor ott nincs 240V, és minden az akkuról megy, a sütő a tv ha van persze inverterrel, itt is tanultam valamit fizika órán a feltranszformálásról, amit ha lehet hogy nem jól tudom de transzformálni transzformátorral csak váltakozó áramot lehet, akkor az inverter hogyan működhet mert az akksi az egyen feszültségű.??

2016. máj. 31. 14:13
 6/12 anonim ***** válasza:

Ilyen amperes-voltos-ohmos-wattos-kilowattórás fejtegetésekbe ne bocsátkozz. :) Fültanúja voltam, mikor egy mentőorvos kérdezte az áramütöttet, hogy mekkora feszültség, és mekkora áram hatása alá került. De ez a gyakorlatban nem olyan egyszerű.

Az emberre vonatkozó adatok nagy része amúgy sem száz százalékos, mert halálos kimenetelű kísérletsorozatot elég régen végeztek embereken. :) Régebben még mertek állatokon kísérletezni, és bizonyos dolgokra jók voltak a hóttak. Körülbelüli vagy százalékos értékek vannak, és ezek szerint ezek nem is lesznek egy ideig pontosabbak.

Így aztán egy érték például, amit az érintésvédelmi szabványok megengednek, ez 50 V (átlagos körülmények között, nem vashordóban, nem vizes testtel, nem nagy testfelületen, stb)

Egy másik érték a gyermekjátékoknál megérinthető max. 25 V.

Egy harmadik érték az elengedési küszöbérték.

Egy negyedik a fibrillációs küszöbérték.

Egy ötödik a villanypásztor töltése (feszültsége, áramcsúcsa, ideje, stb)

Ésígytovább, hosszú sorokban.

2016. máj. 31. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Béluska2016 válasza:
48%

Az élettani hatások, minden embernél különbözőek, sok mindentől függenek. Ne kísérletezz meddig bírod! De egy orvos biztos többet tudna mondani. Engem sokszor rázott meg 220v, egyszer 380v is, na az durva volt, de semmi bajom nem lett... Van aki odaragad, megég, vagy meghal, én mindig simán eldobtam, elengedtem...

Fel és le traszformálni, csak váltóáramot lehet, persze veszteséggel. 50Hz, nagy vasmaggal, nagy mágneses térrel. Régen minden így működött, hegesztőtrafó, töltők, tápegységek...

[link]

Váltó (váltakozó) áramból, (egyszerűen) lehet egyenáramot csinálni 4db. dióda segítségével. (Régen ezt is másképp, "szelénlemezekkel oldották meg", már csak ritkán látni nagyon régi autó akkumulátor töltőkben, bár én nem régen, még olcsó Kínaiban is láttam.) Ehhez nem árt még egy Pufferkondenzátort is tenni megfelelő feszültséggel és kapazitással, hogy teljesen "zajmentes, sima" legyen az egyen áram. Egyen áramot sem le, sem feltranszformálni nem lehet. A traszformátor elvi működése miatt. De feszültséget lehet csökkenteni bizonyos határokon belül, akár ellenállásokkal, akár speciális "IC" áramkörökkel. Mindkettőnek lényege, hogy a felesleges feszültséget Hő-vé alakítja. Tehát hűteni kell. Lásd "pc táp". Amit te kérdezel: Modern korunk lehetővé teszi, hogy elektronika (programozott ic) segítségével az egyenáramot megrezegtetjük, azaz váltóárammá alakítjuk. Így máris transzformálhatóvá válik. Ennek elnevezése inverter, magyarul kapcsolóüzemű tápegység. Köztudatban helyettesíti a transzformátor. Így működik ma már szinte minden tápegység, töltő, elektromos berendezés, pl: Inverteres hegesztőgép. Technikailag viszont a transzformátor elkerülhetetlen még ma is! Az végzi a "piszkos munkát" csak mivel nem 50hz-en, hanem több kilóhertzen dolgozik, így olyan pici dróttekercsről van szó, hogy fel sem tűnik egy tápegységben.

12-24-48v egyenáramból már jó áron lehet invertereket venni amik 230v-ot váltóáramot állítanak elő. De áruk csökkenése ellenére figyel a minőségre is, meg a legnagyobb probléma a kis teljesítményük 60-500w ezzel sajnos egy egész házat egyetlen akkumulátorral fent tartani lehetetlen. De elvonulni egy hétvégére lehetséges. Ha a berendezéseidet kis fogyasztású, "okos" cuccok. Mondjuk persze mindent házilag kéne megoldanod, ami némi tudást, rátermettséget kíván.

Tehát laptopot, telefont,(autóstöltővel) internet, és tv modemeket, ventilátort ne 230v használj! Mert a felesleges fel-le transzformálások is veszteségesek. Világítást csak LED-es fényforrásokkal, amik szintén ne 230v tervezettek legyenek. Ezeknek a megfelelő feszültség ellátását házilag kell megoldani. Régen volt a magyar LEHEL kis hűtő, ami ment 12v és gázról is, vegyél egy használt ilyet. a 12v autós hűtőtáskát nem ajánlom, mert az iszonyú gyenge hűtés mellett, rengeteget fogyaszt. Főzni semmikép ne elektromos lappal, hacsak nem inverteres, de ahhoz inverteres lábos is kell. De ez már a "fél transzformátor" "AIR charge" témája. De léteznek mindenféle gázos kempingcuccok és a tábortűz is, már évezredek óta.

2016. máj. 31. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Azért én az ilyen okos feltalálókat nagyon sajnálom, mennyi új eszköznek az alapját fektették le és mégis, de bezzeg az ilyen pákó (direkt kis betűvel írtam) félék meg folyton a TVben vannak ami meg értékes műsor lenne a természet tudományok meg ezek , ezek bezzeg drága fizetős csomagban vannak esetleg.

Köszönöm mindenkinek aki időt szentelt a kérdésemre illetve válaszolt is rá, köszönöm most nagyságrendekkel többet tudok gondolom a mobil töltőkben is ilyen ic-k lehetnek mert a mai töltők nagyon kicsik és könnyűek a régi Nokiáé meg marha nagy és nehéz.

Mellesleg lehet kapni sima egyenirányítót az jó? ilyen lapos és kb olyan mint egy SIM kártya. tudom kell kondi hozzá de 24V ot átalakít egyenáramra tényleg ez hogyan működik? hogyan tudnám elképzelni ezt , amir az áram az egyik irányba megy akkor ""elkapja"" ha ordítva akkor meg ugye vár míg irányba nem áll?

2016. máj. 31. 15:50
 9/12 Szirty ***** válasza:

Az egyenirányító diódákból áll. A diódák azon tulajdonságát használja ki, hogy csak az egyik irányba vezeti az áramot (mint egy visszacsapó szelep).

4 dióda híd kapcsolásban oda-vissza forgatja a váltakozó áram polaritását:


https://www.youtube.com/watch?v=PKy5ghLiz6I

2016. máj. 31. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Akkor tulajdonképpen az elektromos áramot durván úgy is lehetne nagy vonalakban jellemezni mint a folyadékokat?

Tényleg az elektromos áramnak van súlya? lehet hülye kérdés mert mindennek van tömege maximum elenyésző legalábbis én így tanultam kémián. Tehát ha van egy tegyük fel 4 km kábelem ami 4kg ez egy példa csak ,akkor ha áram folyik át rajta annak lehet érezhető tömege? Mindig eszembe jut valami kérdés lehet hülyeség csak úgy feltevések amikor gondolkodom , de amikor leírnám elfelejtem..

2016. máj. 31. 17:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!