Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mely hétköznapi anyagok...

Mely hétköznapi anyagok tudják a legjobban elnyelni a mély frekvenciákat?

Figyelt kérdés
Tehát a 20 hz-től olyan 200 Hz hullámhosszú frekvenciákra gondolok. Milyen matériájú, milyen sűrűségű anyagra van szükség ehhez? Esetleg a forma számít? Az a lényeg, hogy valamilyen formában vagy elnyelődjön, vagy megtörjön a hullám, és a lehető legkevesebb verődjön vissza a felületről. Nem vagyok fizikus, nem tudom jobban elmagyarázni, hogy mire gondolok. Azért van szükségem erre a válaszra, mert egy szoba akusztikai kezelése elég durva összeg, és nekem valami olcsóbb, de azért hatékony megoldásra van szükségem, itt meg válaszoltak már nekem BME-n végzettek is.

#akusztika #basszuscsapda #basszuselnyelő #szoba akusztikai kezelése
2016. jún. 11. 19:40
 1/9 anonim ***** válasza:
93%

A Hz a frekvencia mértékegysége és nem a hullámhosszé.

A hullámhossz mint a neve is mutatja hosszúság dimenziójú mennyiség.A mély hangokat olyan anyagok csillapítják jól melyek viszonylag puhák de nem rugalmasak mint a gyurma, ólom vagy homok(zsák).Ha pontosabban akarnék fogalmazni akkor a nagy belső súrlódású folyékony szerű anyagok.

Tehát "majdnem" szilárd, alaktartó de nyomás hatására deformálódó és az erőhatás elmúlásával nem nyeri vissza az alakját.Általában ezekkel az anyagokkal az a baj hogy nehezen kezelhetőek. (homokzsák, gyurma) vagy mérgezőek mint az ólom. Itt van gyári megoldás:

[link]

2016. jún. 11. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
71%
A legegyszerűbb, ha toástartókkal körberakod a helyiséget. Esetleg sűrűbb textíliával és polisztirol idomokkal kombinálva.
2016. jún. 11. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

"A Hz a frekvencia mértékegysége és nem a hullámhosszé."

Ebben igazad van, de azért a hullámhossznak és a hz-nek van köze egymáshoz nem? Én a szinusz függvényből indulok ki, mondjuk sin(2x) rövidebb periódussal rendelkezik, mint sin(x), az egyik 2pi a másik meg pi hosszúságú.

Na mindegy is, szóval gyurma szerű szilárd, de formálható anyag. A profi megoldás nem játszik, egy négyzetméter 4700 forint, ez baromira drága. A szivacs gondolom nem jó megoldás ugye? Mármint az visszanyeri az alakját... Gondolkodom még rajta, hogy mi lehet alkalmas a leírásod alapján erre a funkcióra, de a tippeket is elfogadok! :D

A tojástartó csillapító funkciójáról azt hallottam, hogy az városi legenda.

2016. jún. 11. 21:09
 4/9 EagleHUN ***** válasza:

Pedig a tojástartós megoldás főleg filccel kombinálva működik!

De nem csak azért mert puha, hanem nagy hegyes szögben álló felületeket tartalmaz, melyek szórják is a hanghullámokat. Így üregeiben többszörös visszaverődés közben nyelődik el a hang.

És nem csak a mély. Nem tudom ez mennyire fontos neked.

Kifejthetnéd mit szeretnél. Szobát "szigetelni", stúdiót kialakítani, hangfalat építesz?

2016. jún. 11. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Csak úgy tudom elhelyezni a hangfalaimat, hogy viszonylag közel legyenek a falhoz. Viszont én zeneszerzőként dolgozom, és fontos számomra az, hogy amit visszahallok a hangfalaimról, az a valóságnak megfelelő legyen. Ugyanakkor a visszaverődő basszus hangok nagyon berezonálnak, sok jön vissza belőlük és valahogy felerősödve, így nem tudom, hogy mennyit keverjek mondjuk egy basszusgitárból vagy egy nagybőgőből a felvételbe, ami probléma. A hangfalam reflexnyílása pedig hátul van. Ez a probléma, ami fennáll.
2016. jún. 11. 23:02
 6/9 A kérdező kommentje:
A filccel való kombinálást kifejthetnéd pontosabban, mire gondolsz? Ragasszak filcet a tojástartó hátuljára, azt pedig rakjam fel a falra?
2016. jún. 11. 23:04
 7/9 EagleHUN ***** válasza:

Az a baj hogy az egész szobát burkolnod kellene, mint egy stúdiót.

Ez egy kicsi helyiségnél még menne is, pl spájzból kialakított mini stúdió ahova az énekes beáll és van bent egy mikrofon, meg egy fejhallgató. Ilyet láttam már a barátnőm énekel.

De egy komplett szobánál... hacsak nem a sarkokat csinálod meg komplett és oda állítod a hangfalakat. Akkor a hangfalhoz legközelebbi falról nem lesz visszaverődésed. És igen valami ilyesmi, filcborítás és rajta az egyforma színűre befestett tojástartók. Vagy akár a habszivacs is jó amin dudorok vannak. A parafa is jó csak drágább. A lényeg hogy megtörd a fal sík felületét.

[link]


[link]

2016. jún. 12. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
70%

Egy teremnek, szobának az akusztikai vizsgálata és helyes kialakítása igen nagy szakértelmet követel meg.

Ahhoz, hogy valaki értsen a témához, elég jól kell ismerni az akusztikát, ilyen ember nagyon kevés van.


Házilagosan megfelelő hangszigetelés random módon nem valósítható meg úgy, hogy az garantáltan jó is legyen, próbálkozni persze lehet.

Értjük tehát, hogy az akusztikai kezelés miért drága, és sajnos egymagad házilag ezt nem fogod tudni megoldani.


A másik dolog, hogy az alacsony frekvenciájú zajok szigetelése egyébként is különösen nehéz feladat. Az ilyen zajokat általában nagy fajlagos tömegű és merev szerkezetekkel lehet jól csillapítani.


Mondjuk ebben a hangszigetelő membránban, amit itt valaki belinkelt kételkedek, hogy 68 Rw-t tudna, habár a papír sokmindent kibír...

2016. jún. 12. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Én mindenkit felpontoztam, aki válaszra méltatott, és köszönöm szépen az eddigi válaszokat!
2016. jún. 12. 22:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!