Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 1.5kg jég felolvasztásához...

1.5kg jég felolvasztásához szükséges hőmennyiség?

Figyelt kérdés
Ha 1.5kg jég felolvad egy átlagosnak (pl 75m^3) mondható méretű hálószobában, akkor (ha ez a szoba tökéletesen szigetelt) kb. milyen mértékű hőmérséklet csökkenést okozhat, ha pl a szobában 30 fok van?

2016. jún. 26. 12:53
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha szigetelt a szoba, akkor fel tudod írni, hogy a jég felvett hőmennyisége egyenlő a szoba által átadott hőmennyiséggel.

- Jég

Ha a jég pont 0 Celsius fokos, akkor mondhatod, hogy az általa felvett hő csakis a jég megolvasztására fordítódik. Ezesetben ki kell keresni, hogy mennyi a jég olvadáshője, és a tömegével beszorozni, és megkapod, hogy mennyi hőt vesz fel. Ha nem 0 fokos, hanem kisebb, akkor azt is ki kell számolni, hogy mennyi hő kell a jég 0 fokra való emeléséhez (fajlagos hőkapacitás).


- Szoba levegője

Ehhez szükséged lesz a termodinamika első főtételére. Meg kell határozni, hogy mennyi a szoba levegőjének energiája, majd ha a jég felvett hőjét behelyettesíted a képletbe (a munka az nulla), ki tudod fejezni, hogy mennyi lett a szoba hőmérséklete.


Igyekeztem csak az elméletet leírni, hogy ne adjak pontos megoldást. Persze én sem számoltam ki, így nem vagyok biztos benne, hogy mindent figyelembe vettem, de kezdésnek lehetne így indulni.


Remélem segítettem! :)

2016. jún. 26. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Ha tényleg tökéletesen zárt a szoba, akkor nekem úgy 8 °C jön ki hőmérséklet változásra. Sajnos a valóság bonyolultabb, mert a szoba levegőjének cserélődni kell, meg a hőszigetelés is nyilván tökéletlen. Talán a 4-6 °C még reális lehet.
2016. jún. 26. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
akkor lehet értelme annak, hogy a nyári melegben pl jég felolvasztással "hütőm" kicsit kellemesebbé a levegőt a szobámba? :D
2016. jún. 28. 20:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!