Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért volt mérgező a légkör...

Miért volt mérgező a légkör oxigéntartalma az első eukarióták számára?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy ekkor még nem alakult ki a mitokondrium, így nem tudták hasznosítani az oxigént, de miért mérgező? Az oxidáló hatás miatt?

2016. jún. 27. 12:51
 1/5 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy köze van ahhoz, hogy az oxigén reakcióképes, és reakcióba vonhat olyan anyagokat a szervezeten belül, amelyekre magának a szervezetnek szüksége lenne.


Úgy 590-900 millió évvel ezelőtt az oxigén mennyisége a tengerfenéken csökkent, mert az elpusztuló moszatok leépülési, bomlási folyamataikhoz az oxigén egy részét felhasználták. Tehát a bomlás és az oxigén együtt jár. A kalcium-anyagcserében is szerepet játszik.

(Forrás: Officina Nova, A Föld krónikája)


Még azt is olvastam, hogy az eukariótáknak nem volt mitokondriuma, amely jelenleg bennünk megvalósítja a légzést.

[link]

2016. jún. 27. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Igen: az oxigén egy nagyon erős sejtméreg.

A mai sejtek ezt egy csomó védelmi módszerrel megoldják - de az első élőlényekben ilyen még nem volt, azok csak simán kipusztultak.

A fajok 97%-a pusztult ki ekkor - azóta se volt ilyen mértékű kipusztulás.

2016. jún. 27. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

"eukarióták"

Úgy tudom, akkor ilyen még nem volt.

2016. jún. 27. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2016. jún. 27. 15:49
 5/5 sadam87 ***** válasza:

"Miért volt mérgező a légkör oxigéntartalma az első eukarióták számára?"

"Azt tudom, hogy ekkor még nem alakult ki a mitokondrium..."

Akkor jó neked. Jelenleg legalább annyi érv szól amellett, hogy a mitokondrium kialakulása megelőzte az eukariótákét (esetleg az okozta), mint amellett, hogy ez később történt.

A magas oxigéntartalmú légkör kialakulása egyébként jó eséllyel megelőzte az eukariótákét.

2016. jún. 28. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!