Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az egyenlőség tekinthető...

Az egyenlőség tekinthető idempotens relációnak?

Figyelt kérdés
És van az egyenlőségen kívül még ilyen reláció.

2016. júl. 11. 11:07
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem idempotens, hanem reflexív. Lehet erre példa még az oszthatóság (minden szám osztója önmagának) vagy a halmazelméleti tartalmazás (minden halmaz részhalmaza önmagának). De még kismillió példát lehet mondani. Pl. ha két síkbeli egyenes akkor áll relációban egymással, ha van közös pontjuk, akkor ez egy reflexív reláció.
2016. júl. 11. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! De miért nem idempotens? Az idempotencia nem azt jelenti, hogy a hatványa egyenlő önmagával? Vagy ezt csak mátrixokra mondják?
2016. júl. 12. 06:35
 3/6 anonim ***** válasza:
De, azt jelenti. De hatványa csak műveletnek van, nem relációnak. Az egyenlőség egy reláció, nem művelet. Itt nem is értem, hogy jön be nálad a képbe a hatványozás.
2016. júl. 12. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Itt hatványon (pontosabban funkcionális hatványon) azt értem, hogy valahányszor egy relációt (funkcionálisan) megszorzok önmagával. Pl.:

<o< = <^2

<o<o< = <^3

... sat.

2016. júl. 14. 12:12
 5/6 anonim ***** válasza:
Még mindig nem értem. Egy reláció mondjuk két halmaz Descartes-szorzatán értelmezett, azaz elempárokból áll. Ezeken mit hatványozol? Konkrétabban: ha a<b, akkor mi lesz a < reláció második hatványának alkalmazása ugyanerre a két elemre?
2016. júl. 14. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Értelmezzük a relációinkat most csak a természetes számokra, hogy érzékeltethessem a példát.

<o< = <^2 = { (a1;a3) | Létezik olyan a2, amire a1<a2 és a2<a3}

Tehát míg:

1 < 2

addig nem igaz, hogy:

1 <^2 2

Csak a kettővel nagyobb számok:

a <^2 a+2

Általánosságban:

a <^N a+N

2016. júl. 14. 20:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!