Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy egyes...

Miért van az, hogy egyes villámlásokat olyan mennydörgés kísér, mintha csőben keletkezne?

Figyelt kérdés
Szerintem nem én vagyok az egyetlen, aki szerint ijesztően és állatul hallatszik egy ilyen villámlás :D

2016. júl. 25. 09:10
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A légkör állapota rendkívül sokféle tud lenni. Teljesen életszerű, hogy borzasztó nagy feszültségek tudnak keletkezni közel egymáshoz, és ezek kiegyenlítődése villanásszerűen történik (és közel hozzád). Ezek lesznek a nagy robajok. HA ugyanez tőled távol történik, a sok visszaverődés és csillapodás folytán elnyújtott mély morgásnak érzékeled, de közel ez is hatalmas csattanás.
2016. júl. 25. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 EagleHUN ***** válasza:
70%

Tulajdonképp amit egyes is mondott a sok visszaverődés, csillapodás után hallodd. Mert a hang a megtett távolsághoz képest viszonylag vékony légkörben halad! Vagyis nyugodtan mondhatjuk hogy egy csőben halad!!! Ezért hallod "csőszerű" torzulású hangnak a létrejövetel helyén még csattanásként keletkező hangot.

A föld légköre "harmatvékony" magához a bolygóhoz képest!

A legalsó sűrű légkör 10-20km vastag. És vannak benne határrétegek is! Ahol a nyomás szél irány és szél sebesség "hirtelen" drasztikusan változik viszonylag kis magasságkülönbség mellett! Ilyen van pl kb 11km magasan. Nem véletlen hogy a nagy zivatarcellák teteje ebben a magasságban szétterül "üllő" formát alkotva.

Nyilván ha a közeg ilyen határréteget tud alkotni az a terjedő hangot is befolyásolja! És mivel a földfelszinről is visszaverődik ebben a 10-11km "vastag" viszont széles "csőben" "pattog" oda vissza a hang több útvonalon mire eljut hozzád.

2016. júl. 25. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

Még pluszban hozzátenném, hogy ugyebár a villám nem éppen pontszerű hangforrás. Az egész áramcsatorna kelti a hangot a hirtelen légtágulással, mondhatjuk, hogy szinte egyszerre.

Így pl. egy 200 m hosszú villám teljes hosszán keletkező hang az adott hosszán belül egy csomó eltérő távolságból érkezik hozzád, más szórással, más visszaverődésekkel.

Kicsit olyan, mint amikor ülsz egy stadionban és az egyszerre szóló hangszórókat te késedelemmel hallod, mintha sok-sok visszhangot hallanál egyszerre.

És utána még ehhez hozzájön, amit feljebb írtak.


Maga a dörgés ott helyben egyetlen iszonyatos dörrenés, bár egyszerre sok frekvencián (ez is belejátszik az eltérő hallásélménybe távolabbról).


Kétszer is megéltem, hogy harminc méteren belül voltam lecsapó villámhoz.

Az bizony egyetlen, tizedmásodperces dörrenés.

Ilyen távolságból viszont nem igazán hallod, inkább érzed.

Olyan gyorsan kikapcsolja a hallásod, hogy csak a csengés marad. Az ütés meg jön gyomorszájra.

Sajnos utána nem hallasz semmit, hogy felmért, ott helyben mennyi és milyen visszhang jön vissza, azt elnyomja a uííííííííííííííí... :D

2016. júl. 26. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Így már érthető! Köszönöm a részletes leírást mindhármotoknak. Még többet is tudok róla, mint szerettem volna. :)
2016. júl. 27. 07:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!