Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne, ha az iskolai...

Mi történne, ha az iskolai szalaggenerátor nagyobbik gömbjét megérintené valaki működés közben? Érné áramütés az illetőt?

Figyelt kérdés
Lehet látni, ahogyan a fizika tanárok is félve működtetik a szalaggenerátort órákon. Vajon nagyon fájó élmény lenne megérinteni a nagy gömböt amiről a kisebbik gömbre ugrálnak át a szikrák? Ezt soha nem mondja senki el, hogy ez mennyire veszélyes vagy nem veszélyes kísérlet az órán.

#kísérlet #veszély #fizika #tanóra #izgalmas #érdekes #veszélytelen #van de gráf #szalaggenerátor #be vagyunk szarva közben
2016. júl. 28. 18:27
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Az iskolai van de Graaff-generátorok veszélytelenek. Nagyon kellemetlen, mikor megcsípi az embert a szikra, de az egészségre nem veszélyes. A fizikatanárok azért érintik meg félve, mert ők sem szeretik az áramütés érzését - illetve vannak olyanok is, akik rájátszanak, hogy elcsodálkozz a jó nagy szikrán.

A kutatóintézetekben található, részecskegyorsításra és egyéb célokra használt "ipari" böhömök már másak, azok tényleg veszélyesek. De az oktatási célúak csak kellemetlenséget okoznak.

2016. júl. 28. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Kellemetlen érzés de nem veszélyes. Én is kipróbáltam annak idején.
2016. júl. 28. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Wadmalac ***** válasza:
90%

Szerintem smafu a 45 kV-os gyújtótrafóhoz képest, amit sikerült földhöz hidalnom egyszer tesztelés közben. Főleg, hogy az 1200 1/min frekvencián ismételte is a szikrafeszt.

Hát nem volt őszinte a mosolyom.

2016. júl. 29. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Persze, hogy érné (ha le van földelve), de nem veszélyes, mert bár magas feszültségre töltődnek fel, de a kisülés során leadott áramerősség csekély. Ugyanis ez utóbbi a fontos, mert ez éget szénné, ha elég nagy.
2016. júl. 29. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Az erősáramú generátorok az igazán veszélyesek, azaz ahol nagy amperok keletkeznek.

Egyébként biztos van olyan teljesítményű, ami már veszélyes lehet, például szívritmus zavart, vagy ilyesmit okozhat.

2016. júl. 31. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Én most konkrétan arról a típusról kérdezek, amire az van írva, hogy Tanért Oktatási Eszközök Gyára Budapest.
2016. júl. 31. 21:08
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy az állatok tiltakozó felvonulásokat szerveztek az emberkísérletek ellen, így nincsen elég megbízható adat.

Amire az IEC támaszkodik, az a következő:

0,25 J energia alatt alighanem ártalmatlan

50 J energia felett alighanem ártalmas

(a defibrillátorok 200-400 J-os zuttyot adnak)


A Van de Graaff generátornál ugye főleg a méretektől függ az energia, a kb 30 cm átmérőnél 1 J körüli.

2016. okt. 14. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nah ez az utóbbi válasz volt igazán érthető és hasznos. Megint egy nesze semmi fogd meg jól válasz. De azért köszönöm!
2016. okt. 14. 15:45
 9/9 anonim ***** válasza:

Az is számít, hogy szigetelőn állsz-e. Olyankor csak feltöltődsz, de nem ráz meg a szikrakisülés, meg semmi.

Ezek mikroamperes áramerőssége van egyébként.

Nagyfeszültségű laborban vannak ilyen hatalmas szalagos generátorok, azok már veszélyesebbek 1mill Volt, meg valószínűleg teljesítményre is nagyobb. Hülye vagyok a témában, de ott már elég rendes szikraívek vannak, így szerintem ha szigetelőn is állsz, akkor is simán le tudod földelni, ha valami vezető van a közeledben.

2016. okt. 14. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!