Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az elektromos hálózatból az...

Az elektromos hálózatból az áramütés miért halálos?

Figyelt kérdés
Megmértem multiméterrel a testem ellenállását, 0,4 megaohmnak adódott. Ha kiszámoljuk Ohm-törvényből, ugyebár 230/400000=5,75*10^(-4) Amper. Szóvak ez igencsak kicsi áram. Nem lehet, hogy egyesek inkább csak az ijedtségtől kapnak valami szívrohamot amikor áramütést éreznek?

2016. máj. 30. 21:48
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
Az ellenállásod erősen függ sok mindentől, ettől függően a hálózati feszóltség lehet halálos is, de sok esetben nem az.
2016. máj. 30. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
87%
A legtöbb esetben a 230V áramütése nem halálos. Meg sem tudnám számolni, hányszor rázott meg, párszor két kéz között is; nem lett semmi bajom. De ha tovább számolsz, és kiszámolod wattra és joule-ra, hogy mennyi egy áramütés, az azért nem kevés abból kiindulva, hogy belülről, sejtszinten hat, és egyáltalán nem vagyunk rá felkészülve biológiailag, hogy ilyesmi történhet velünk. A vérünk és az érfalaink pozitív töltésűek, ez segíti a vér áramlását. Ha elektromos töltés kezd bennünk mozogni, még ha kicsi is, az megzavarja ezt a rendszert, ezért veszélyes.
2016. máj. 30. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%
"A vérünk" - mármint a vörösvértestek. Így taszítják egymást és az érfalakat is, ezért "pattognak", mozognak könnyen és nem tudnak csomókba összeragadni. Az áramütés legnagyobb veszélye nem az azonnali halál, hanem a vérrög.
2016. máj. 30. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
Újramértem, 22000 Ohm, ezzel 230/22000=0,010454545454545454 A. A teljesítmény pedig 2,4 W-ra adódik. Tehát 1 mp alatt 2,4 J energiaváltozás menne végbe a testemen.
2016. máj. 30. 22:06
 5/20 Gugu Gabor ***** válasza:
100%

Sokban függ attól hol halad átt az áram.


Ha ez mondjuk 2 ujjad között fut akkor nagy eséllyel kutya bajod, de ha a szivedet, vagy a központi idegrendszert éri akkor viszont nagy eséllyel véged lehet. Izomgörcsöt légzés/szívleállást okozhat.


Az hogy mennyi a tested ellenállása szintén sokdologtól függ. (nem mellesleg személyfüggő) nem nehéz belátni hogy más zokniban, papucsban, mezitláb... a vizes padlón.


A 230 persze nem instant gyilkos, de jobb nem játszani vele.

2016. máj. 30. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon jo! Akkor fogd meg egyik kezeddel a fázist, másikkal a nullát! Ha tuléled utána elkezdhetsz gondolkozni, hogy a multimétered néhány voltos feszültségen mért ellenállása miért nem azonos a kb. 300V-os feszültséggel mért ellenállással? Nem minden lineáris!!!!
2016. máj. 30. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
71%
A multiméternek is van belső ellenálllása, méréshatártól és minőségtől függően mérhetsz fals eredményt. De egyébként az emberi test ellenállása valóban 1000 és 10000 ohm között van , tehát 230 volt esetében 20-200 mA közötti az áramerősség. 10 mA már izomgörcsöt tud eredményezni, 30 mA pedig szivleállást. (És azért elég ilyen kicsi áram, mert az izmok működése közben eleve ilyen kicsi áramok folynak a testedben.) [link]
2016. máj. 30. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Tisztában vagyok a műszerek belső ellenállásával meg a mérési sajátosságaival. Több multiméterem is van, a legolcsóbb Tescos szartól, egy régebbi analógon át egy professzionálisabb analógon keresztül egészen egy értékesebb digitálisig. Mindegyikkel megmértem az ellenállásomat, a 22000 ezeknek az átlaga. Mondjuk így is minden mérésnél mindegyik műszernél változott még mérés közben is. De a lényeg akkor is az, hogy akárhogy számolok, mindig ilyen századok meg ezredek jönnek ki a testemen átmenő amperokra. Mondjuk régebben engem is rázott már meg párszor az elektromos hálózat és mégis itt vagyok. A kérdést is épp ezért tettem fel, hogy nem-e túlreagálják egyesek ezt az egész áramütéses dolgot. Mert mondjuk egy nagyfeszültségű távvezetéknél aláírom, hogy azonnal elégeti a testét annak, aki megfogja, meg mondjuk a vonatsíneknél biztos nagyon sok amper folyhat benne, az viszont már csak az elektrolitikus hatása miatt is igencsak megkérdőjelezhetetlen a halálbiztossága. Szóval hogyan lehetek életben, ha már arra is volt példa, hogy megfogtam a 230 V-nál a fázist az egyik, a nullát a másik kezemmel? (Mondjuk igencsak nagyot ütött, még levegőt is nehezen vettem vagy fél percig.)
2016. máj. 30. 23:24
 9/20 Wadmalac ***** válasza:
93%

1. az ellenállásod nem minden testfelületen azonos. A bőr vastagsága, szigetelése nem egyforma mindenhol. Az ujjaid hegyén a bőrkeményedéseken át nagyobb, mint mondjuk a tenyereden, hónaljadban, mittomén.

2. a tested ellenállása is változik, kiszáradva, jóllakottan, idegesen stb.

3. a testeden belül sem minden áramútvonal azonos ellenállású.


Szóval pech esetén összejöhet, hogy pont alacsony ellenállású bőrfelületen át, pont egy alacsonyabb ellenállású állapotodban, pont a szíveden át vezet egy alacsonyabb ellenállású áramút.

A másik meg, tényleg elég, ha egy kis vérrög keletkezik, az bevándorol a szívereidbe, agyadba és konyec.

2016. máj. 31. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 Gugu Gabor ***** válasza:
87%

Nem igazán értem a problémát, szerintem minden lényeges info elhangzottt fent.

Egyáltalán nem biztos hogy a hállózati 230 megöl, viszont akár meg is ölhet, egy rakás olyan körülménytől függően amit életszerűen nem tudsz befolyásolni. Azért tanítják azt hogy megöl, mert ha egyáltalán nem fogdosod akkor biztos nem jönnek össze azok a körülmények.

2016. máj. 31. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!