Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi oldja a vas-kloridot?

Mi oldja a vas-kloridot?

Figyelt kérdés
Lombikban fejlesztettem vas-kloridot és maradt benne. 3-szor volt már bennük ezek után sósav legalább 2 napig, mert úgy gondoltam, az biztos kioldja belőle, de nem sikerült. Vizet is forraltam bennük, de nem tisztította ki. A kémcsőmosó kefe meg nem fér bele. Mit tegyek?

2016. aug. 13. 14:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
92%
Víz. Ha nem oldja, akkor az nem vas-klorid.
2016. aug. 13. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Tom Benko ***** válasza:
A vas kloridjai vízben jól oldódnak, úgyhogy a maradék nem klorid. Próbáld tömény salétromsavval, ha az sem szedi ki melegen sem, akkor nem érdemli meg, hogy foglalkozz vele.
2016. aug. 14. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Elvileg vas-kloridnak kéne lennie. Sósav és vas reakciójából keletkezett.
2016. aug. 16. 16:23
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

"Elvileg vas-kloridnak kéne lennie. Sósav és vas reakciójából keletkezett."


Hát igen. Sajnos az elvek és a gyakorlat a valóság más és más arcai. Ha sósav reagál vassal, akkor a keletkezett vas(II)klorid oldat majdnem színtelen annyira halványzöld.

Az oldatból a vasklorid tetrahidrátot tudod kikristályosítani, az pedig így néz ki : [link]

Neked milyen színű a szennyeződés a lombikon?

Fogadjunk nem zöld. :-)

2016. aug. 17. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Tom Benko ***** válasza:
Na várjunk csak. Sötét, barnásvörös bevonat a kémcső falán? Mivel állítottál elő vas-kloridot? Mert lehet, hogy vas(III)-oxid keletkezett mellette, azt meg forró sósavval tudod kioldani.
2016. aug. 17. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
A szennyeződés szürke színű.
2016. aug. 18. 12:41
 7/11 anonim ***** válasza:

Bingó!

Négyes nyert, neki fogadása volt rá, hogy nem zöld, és igaza lett!

2016. aug. 18. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Tom Benko ***** válasza:
Hm... Szürke színű vasvegyületet nem sokat ismerek , hirtelen csak a vas(II)-divas(III)-oxid jut eszembe, ezt forró sósav oldja, vagy a vas(II)-szulfid, ami viszont sósavban oldódna.
2016. aug. 21. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Négyes voltam, és az a véleményem, hogy a lombikon eredetileg meglévő szennyeződéssel reagált a sósavnak a szennyeződése. Nem bocsátkoznék találgatásokba, hogy mi is lehet...

Én a mechanikai tisztítás, súrolás híve vagyok.

Ha a kémcső-mosó kefe nem fér bele, akkor keress olyan aprószemű sódert, amit könnyen bele tudsz bűvölni és kb. egytized részéig töltsd meg a lombikot sóderrel. Adjál hozzá annyi vizet, hogy a sódert pár mm vastagságban ellepje. Dugd be a lombikot, vagy a kezeddel fogd be a száját, és erőteljes rázással addig rázd, míg a sóderszemcsék le nem csiszolják a szennyeződést a lombik faláról. [Habzó tisztítószert ne tegyél bele, mert a képződő hab akadályoz a súrolásban.]

Kitartás! Lehet, hogy fél perc alatt lejön, de lehet, hogy 10 percig is rázni kell, de teljesen tiszta lesz!

2016. aug. 22. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Semmi olyan nem volt benne addig, ami így kellett volna, hogy reagáljon a sósavval.
2016. aug. 22. 16:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!