Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A vénába vagy az artériába...

A vénába vagy az artériába került légbuborék a halálos? Vagy mindkettő életveszélyes?

Figyelt kérdés

Sok éve történt velem ez az eset. Kórházban voltam, kisebb műtéten és infúziót kaptam. Észrevettem, hogy a infúzió csövében a folyadékban folytonossági hiány, buborék van. Eszembe jutott, hogy ez veszélyes lehet, hiszen krimiben már olvastam, hogy az áldozatot a vérkeringésébe injekciózott légbuborékkal gyilkolták meg. Tűnődtem, hogy szólok a nővérnek, de aztán mégse csengettem, mert gondoltam, biztos jól van úgy, feleslegesen aggódok. Aztán, ahogy már nagyon haladt előre a buborék, az utolsó pillanatban mégis kihúztam az infúziót a karomból. Később a nővér persze kereste, elmondtam neki mi volt, azt mondta, az nem lehet. Gondolom, elmondta az orvosnak, mert később az is bejött ez ügyben. Neki is elmondtam, hogy buborék volt a csőben, azért húztam ki. Azt mondta ő is, hogy kizárt dolog, mert az infúzió működése olyan, hogy nem lehet benne buborék. Végül ennyiben maradtunk, nem tudtam meggyőzni. De én akkor is tudom, láttam, nem vagyok hülye, nem képzelődtem, nem álmodtam, tényleg ott volt az infúzió csövében a folyadékban a szakadás, a buborék. Azóta sem tudom, hogy egyáltalán veszélyben voltam-e.

Egészségügyi dolgozók, mi a véleményetek?



2016. aug. 15. 11:42
 1/6 EagleHUN ***** válasza:
90%

Vénában és artériában is veszélyes!

De attól is függ az a véna vagy artéria hova hegy.

Ha a szívbe az gyors halálhoz, szívrohamhoz vezethet, ha máshova az először embóliát (elzáródást) okozhat pl hajszálerekben, amíg fel nem szívódik!


De az infúzió tényleg úgy működik hogy ez lehetetlen ha jól van bekötve!

A csövön van egy kis tasak azon keresztül csöpög.

A légbuborékok felemelkednek a sűrűbb folyadékokban, tehát a tasak alatti csőben ami az infúzió bekötéséhez vezet tényleg nem lehet buborék, a tasak és az infúziós zacskó közt viszont igen. (ugye ott láttad?)


Ez egyszerű fizika.

Ám ahhoz hogy ez így jól is működjön az elhelyezés is fontos vagyis a kis tasaktól lefelé egyenesen lefelé a bekötéshez kell mennie. Nem lehet rajta hurok, görcs, a tasak nem kerülhet lejebb mint a bekötés stb...


Tehát kicsi esély van azért arra amit leírtál.


Nem vagyok egészségügyis, de szüleim egészségügyi dolgozók, és nagyon sok lejárt szavatosság miatt leselejtezett (de bontatlan) ilyen eszközzel "játszottam" és kísérleteztem gyerekként. Szóval a működésében van tapasztalatom.

A hidrosztatika és hidraulika felderítéséhez tökéletes volt. :)

2016. aug. 15. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Védték magukat, ennyi. Gyerekkoromban elkaptam valami begulát és több napig folyamatosan hánytam, kiszáradtam és ezért kórházba kerültem. Amikor bekötötték az infuziót úgy 2-3 buborék is elkezdett menni benne, a betegtárs "nagyfiú" figyelmeztetett, hogy ez nem valami jó dolog, egy ápolónő visszajött lecsekkolni és kicserélték, már nem tudom, hogy csak a vezetéket, vagy az egész vackot. Simán lehet benne buborék, arról fogalmam sincs, hogy ez mennyire veszélyes vagy sem, de nekem akkor inkább kicserélték.
2016. aug. 15. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

A műanyag csőben volt a buborék, ami vezetett az alkaromba szúrt tűhöz. Azóta már tudom, hogy branülnek hívják a vénába szúrt tűt, és újabb és újabb infúziókat lehet rákötni. De ennél az régi esetnél, ahol a buborék volt, nem tudom, milyen tű volt, hogy egyáltalán létezett-e már akkor branül (kb. 30 éve volt), de valószinüleg nem is lényeges. Szóval közelített a buborék az alkaromba szúrt tűhöz, és amikor már nagyon közel volt (kb. 0,5-1cm) akkor döntöttem úgy, hogy nem kockáztatok mégse, nem nézem tétlenül az esetleges halálomat, és biztos ami biztos alapon kihúztam a tűt a karomból.

Lehet, hogy megmentettem az életemet? Mert akárki akármit mond, a folyadékban a folytonossági hiány (buborék) ott volt, az ezer százalék.

2016. aug. 15. 13:50
 4/6 anonim ***** válasza:
73%
Ha egy rugalmas dolgot töltünk meg légmentesen folyadékkal, ott vákuumbuborék is ki tud alakulni, lehet, hogy az volt, amit láttál.
2016. aug. 15. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Így most utánaolvasva több helyen azt írják, hogy ilyen esetben a buborék mennyisége döntő és az infuziós csővön keresztül egyszerűen nem tudna elég levegő a véráramba kerülni, ettől függetlenül azért még nem jó szokás, főleg amiatt, hogy amit az első válaszoló is írt.
2016. aug. 15. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
83%

"Lehet, hogy megmentettem az életemet?"

Nem:)


Abban igazad van, hogy a véráramba került levegőbuborék veszélyes és halálos is lehet.

Azonban olyan pici mennyiségű levegő, mint amennyi egy infúziós szerelékben van, az égvilágon semmi gondot nem okoz. Kb. 20 ml levegőt kellene benyomni ahhoz, hogy probléma legyen.

2016. aug. 17. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!