Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha kiszámolok egy folyamatra...

Ha kiszámolok egy folyamatra jellemző egyensúlyt, ami nagyobb az adott k-nál (egyensúlyi állandónál), akkor melyik irányba van eltolva a reakció?

Figyelt kérdés
Tehát a koncentrációkból kiszámolom az egyensúlyt és van egy adott egyensúlyi állandó is a reakcióra. És ha az előbbi nagyobb ennél az állandónál, akkor melyik irányba van eltolva a reakcióm?

2016. aug. 17. 11:20
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Először egy kis helyesbítést engedj meg. Egyensúly csak egyféle állapot lehet, mégpedig az a pont, ahol a termékképződés és a visszaalakulás sebessége megegyezik. Ha az anyagok koncentrációja olyan, hogy a képletbe való beírásuk után nem K értékét kapom, akkor az nem egyensúly. Most pedig lássuk a megoldást.


Úgy célszerű ha logikusan levezetem hogy miért az a válasz ami, abból fogod tudni megérteni. Induljunk ki a K definíciójából: a termékek koncentrációját kell leosztani a kiindulási anyagokéval. Mi van akkor, ha az én koncentrációmmal is kiszámítom ezt a törtet, és az nagyobbnak adódik mint a K? Hát, egy tört értéke akkor nagy ha a számlálója nagy és/vagy a nevezője kicsi. Tehát az egyensúlyi állapothoz képest nekem több kiindulási anyagom (számláló) és/vagy kevesebb termékem (nevező) van, mint aminek egyensúlyban lennie kéne. Tehát a kiindulási anyagokat csökkenteni kéne, a terméket növelni, ez akkor fog megtörténni ha a felső nyíl (termékképződés) irányába megy még egy kicsit a reakció. Ha a törtem, amit kiszámoltam, kisebb K-nál, akkor pont fordítva van: túl sok a termék, ezért a visszaalalkulás fog lejátszódni addig, amíg a tört be nem áll K értékére.

2016. aug. 17. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Igazad van, miután kiírtam a kérdést, észre is vettem a hibát.

Nagyon szépen köszönöm a választ!

2016. aug. 17. 11:33
 3/4 anonim ***** válasza:
Istenem, nyilván el kellet írnom :D Tehát helyesen: ha a törtem nagyobb mint K, akkor a termékből (számláló) van több, a kiindulási anyagból (nevező) kevesebb, ezért a visszaalakulás irányába megy a reakció, tehát pont fordítva mint az első válaszomban, elnézést.
2016. aug. 17. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Silber ***** válasza:

Kis megjegyzések:

1.: A keresett kifejezés a "reakciókvóciens". Ugyanúgy kell számolni mint az egyensúlyi állapotot, azonban ez a pillanatnyi koncentrációviszonyokat írja le. Értelemszerűen t=végtelen esetén K=Q, azaz a reakciókvóciens megegyezik az egyensúlyi állandóval.

2.: Az egyensúlyi egyenlet felírásakor kifelejtődtek a hatványok. Azaz egy aA + bB <=> cC + dD reakció esetén az egyensúlyi egyenlet nem K=([C]*[D])/([A]*[B]), hanem K=([C]^c*[D]^d)/([A]^a*[B]^b).

2016. aug. 17. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!