Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A becslések szerint eddig...

A becslések szerint eddig hány faj (vagy átmeneti forma) élt eddig a Földön?

Figyelt kérdés
Régebben hallottam erről egy adatot, de most nem találom sehol.

2016. aug. 24. 12:21
1 2
 11/16 hollófernyiges ***** válasza:
A lufi meg a bokor azért nem teljesen jó analógia, mert fajok ténylegesen léteznek, nem állandóan lassan mennek át egyik formából a másikba, hanem vannak a fejlődésben elkülöníthető "platók", amik a fosszíliák között is látszanak. A fajok sokáig stabilak (többé-kevésbé, mert a folyamatosan válnak le róluk az alfajok, amikből vagy lesz később valami vagy nem) aztán hirtelen változás következik be; ezen az alapon a platók végül is megszámolhatóak, bár nyilván mindig lesz egy csomó változat és átmeneti forma.
2016. aug. 25. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 Wadmalac ***** válasza:
100%

"mert fajok ténylegesen léteznek, nem állandóan lassan mennek át egyik formából a másikba"

Hát teljesen nem tudok egyetérteni, szerintem az esetleges hosszú ideig fennálló, nagyon elterjedt és időben kevéssé változó tulajdonságú, génkészletű populációk (remélem jól értelmezem a plató kifejezést) csupán eme fejlődés "inhomogenitásai".

Ettől még a változás folyamatos, csupán sebessége lehet alkalmilag NAGYON változó.

Ne feledjük, hogy a faj, mint definiált fogalom is elmosódott határokkal rendelkezik.

2016. aug. 25. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 Wadmalac ***** válasza:
De mint írtam is, ki tudunk tűzni olyan definíciókat, amivel már számszerűsíthetőek a dolgok. Egy ilyen lehet ezen platók számolása és az alfajok és a nagyon (ismét definíció kérdése) gyorsan változó és eltűnő verziók totális kihagyása.
2016. aug. 25. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

"Végtelen. Nem érted?"


Csak hogy ebben az esetben az a fura, hogy számtalan fajból van több fosszíliánk is, amik egymástól akár millió évekre is lehetnek, mégsem változtak túl sokat. Sok evolucionista szerint ez csak úgy magyarázható, hogy időnként szinte minden faj stagnál, aztán hirtelen változások indulnak be, amik talán csak pár ezer vagy százezer éve alatt zajlanak le - ezért nem találjuk őket a kőzetekben. Egy átmeneti forma tehát lehetne egy stagnálási időszak formája - nem lehetetlen definiálni.


A lufis példánál ez olyan, hogy nem egyenletesen eresztjük bele a gázt, hanem hirtelen fröccsökben. Egy fröccs két átmeneti forma között van, tehát nem kell megszámolni a fröccs során bekövetkező minden átmeneti változást.


Ebben az esetben szerintem fel lehet tenni, hány ilyen átmeneti forma létezett a földön? Gondolom, az általam említett paleontológus is ezeknek a számáról beszélt.

2016. aug. 29. 12:58
 15/16 A kérdező kommentje:
hollófernyiges - csak most látom, hogy Te is erről írsz. :D
2016. aug. 29. 13:00
 16/16 Wadmalac ***** válasza:

Igen, az általa említett platók száma lehetne ilyen alap. Csakhogy megint nem jutottál előrébb, mert a sok millió év alatt egyáltalán megmaradt leleteknek is csupán töredékét találtuk meg, nem hogy egy komplett fajfejlődési ágat nem találtunk meg megfutásokkal, platókkal, de rengeteg fajt még egyáltalán nem.

Ez a számszerűsítés szerintem olyan, hogy a definíciók kiválasztása meg a kényszerű tippelések miatt kaphatsz egy számot, amihez őszintén hozzá kéne tenned, ennyi, vagy fele ennyi, vagy tízszer ennyi.

2016. aug. 29. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!