Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy kék szeműnek meg egy zöld...

Egy kék szeműnek meg egy zöld szeműnek, hogy lehetnek barna szemű gyerekei?

Figyelt kérdés

Én azt olvastam, hogy nem, vagy nagyon ritkán lehet. Láttam olyat, hogy egy nőnek, aki kék szemű és egy pasinak, aki zöld(barnás) szemű, az összes (vér szerinti) gyereke barna szemű. De azt olvastam, hogy ez elméletben kizárt, mert a kék szemű csak kék színt, a zöld szemű meg csak kék vagy zöld szemszínt adhat tovább.

Nem tudom, hogy ez ebből a szempontból fontos e, de a pasi félig ázsiai, de lehet látni, hogy keverék, de a gyerekek úgy néznek ki, mint a kis kínaiak.



2016. aug. 31. 12:47
 1/6 anonim ***** válasza:

2 világoskék szemű szülőnek nem lehet kék, vagy annál sötétebb szemű gyermeke.

2 kékszemű szülőnek lehet türkiz (vagy világosabb) szemű gyermeke, de zöld vagy sötétebb nem.

2 türkiz szemű szülőnek lehet világosbarna (vagy világosabb) szemű gyermeke, de barna vagy annál sötétebb nem.

1 világosbarna szemű szülőnek és 1 türkiz szemű szülőnek bármilyen szemszínű gyermeke lehet.

2 sötétbarna vagy fekete szemű szülőnek bármilyen szemszínű gyermeke lehet, de nem valószínű, hogy világos, pl. világoskék vagy kék szemű lesz

2016. aug. 31. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Shai-Hulud ***** válasza:
34%
Kizárólag valami külső közbenjárással. :-P És aki itt rosszra gondol, az jól gondolja.
2016. aug. 31. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Első! Hát háromszor futottam végig, de az írásod nem tartalmazza a kék és zöld szülő kombinációt.

Meg egyébként is erről azt olvastam, hogy nem reális. Ha nem örökíti a szülő a barna szemszínért felelős gént, akkor kizárt, hogy barna szemű lesz az utód. És ha a szülőnek lenne barna szemszínért felelős génje, akkor ő maga is barna szemű lenne. Mi így tanultuk az iskolában.

2016. aug. 31. 14:24
 4/6 sadam87 ***** válasza:

A szemszín öröklődése valójában elég bonyolult, egy csomó (akár 16) gén játszhat benne kisebb-nagyobb szerepet.

[link]

Az egyik legegyszerűbb, kétgénes modell a barna, zöld és kék szemszín öröklődését magyarázza többé-kevésbé pontosan. A modellben szereplő két gén közül az első esetében a domináns allél barna szemszínt okoz, a recesszív allél világosat (kéket vagy zöldet). A második gén domináns allélja okoz zöld, és recesszív allélja kék színt - ha az 1. génre nézve a személy homozigóta recesszív. (Azaz a modellben az 1. gén domináns episztázist mutat a 2. génre nézve.)

[link]

[link]

Ez alapján a modell alapján teljesen jogos a felvetés, hogy egy zöld és egy kék szemű személynek nem lehet barna szemű gyereke. Azonban a modell pontatlan. Igazából két olyan gén is van (HERC2 és OCA2), ami a fenti modellben az 1. génnek feletethető meg. Emiatt egy személy csak akkor lesz barna szemű, ha mind a HERC2-ből, mind az OCA2-ből hordoz domináns allélt. Így előfordulhat, hogy ha a fenti párból az egyik személy csak az egyik génre nézve, a másik pedig csak a másikra nézve homozigóta recesszív, akkor az utód mindkét génből örököl domináns allélt, és így barna lehet szeme.

[link]

Megjegyzem, a helyzetet bonyolítja, hogy az OCA2 és a HERC2 öröklődése kapcsolat.

2016. aug. 31. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Értem is meg nem is.:)

Értem, hogy mit írsz, de mondjuk ezeket a géneket nem ismerem. Csak az a fura, hogy az összes gyerek sötétbarna szemű, szinte fekete.

2016. aug. 31. 14:52
 6/6 sadam87 ***** válasza:

Például a fenti modell alapján lehet ennek a magyarázata, hogy az egyik szülő a HERC2-re nézve homozigóta domináns, az OCA2-re nézve homozigóta recesszív, a másik pedig fordítva. Ebben az esetben a gyerekek mindenképp heterozigóták lesznek mindkét génre nézve, azaz barna lesz a szemük. (Persze a fenti modell alapján sem feltétlen ez a genotípus.)

De írtam is, hogy a szemszín öröklődése elég bonyolult, így az is lehet, hogy más áll a háttérben.

"de mondjuk ezeket a géneket nem ismerem"

Nyilván, ezeket nem tanítják a középiskolában (én még az egyetemen sem hallottam róluk). A lényeg az, hogy amit a szemszín öröklődésével kapcsolatban a középiskolában elmondanak, az szükségszerűen egyszerűsítés.

2016. aug. 31. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!