Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz, hogy két zöld szemű...

Igaz, hogy két zöld szemű embernek csak zöld szemű gyereke lehet?

Figyelt kérdés

Valahol ezt olvastam. ez a legrtkább szemszín, ha egy zöld szeműnek kék vagy barna szeműtől lesz gyereke, akkor valószínű kék vagy barna szemű lesz a gyerek, ha viszont két zölsz szeműnek, akkor biztos, hogy zöld szemű.

Egyik nagyszülőm sem zöld szemű, mind barna, kivéve nagyanyámat, ő kék szemű, de viszont mindkét szülőm zöld szemű lett, és én is és bátyám is.



2015. márc. 28. 12:03
 1/9 Vree ***** válasza:
26%

Nem. Összekeverted a kéket és a zöldet.


A barna gén domináns a kék és a zöld fölött, a zöld recesszív a barnához képest, de domináns a kékhez képest, és a kék recesszív mindkettőhöz viszonyítva.


Nem véletlen, hogy a kéket tartják nagyra, mert ez a ritkább.


De ne felejtsd el, hogy nem mutatkozik meg külsőleg, hogy recesszív gént hordoz.


Mondjuk van két szülőd, és mindkettő hordoz egy barna, egy zöld gént. Következésképpen mindkettőnek barna szeme lesz. De 25% esély van rá, hogy mindketten a zöld gént adják át, tehát a gyerek zöld szemű lesz.

2015. márc. 28. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Vree ***** válasza:
53%

^Remélem, ebből leesik amúgy, hogy recesszív gént is lehet a végtelenségig továbbadni. Csak szerencse kell hozzá.


mondok egy tanmesét:


KÉKSZEMŰ KATI A BARNA SZEMŰEK FÖLDJÉN, AVAGY A MAKACS RECESSZÍV GÉN ESETE


Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer szépséges királylány, a Kékszemű Kati. A szülői szigor elől menekülve, akik kényszeríteni akarták, hogy másik kékszemű emberhez menjen feleségül, Kati megszökött a Barnaszem Szigetre, ahol csakis barna szemű emberek éltek. Ott szerelembe esett, megházasodott, gyerekei lettek, és boldogan élt, míg meg nem halt.


Nzzük hogyan néz ki ekkor Kati génképlete:

Kati (mind minden kékszemű) két K gént hordoz:


KK


A jövendőbelije képlete (ha feltesszük, hogy a Barnaszem-Szigeten CSAK barna gén volt):


BB


Tehét a gyerekeik képlete csak egyvalami lehet:

KB (barna szem)


Katinak született két szépséges gyereke, mindkettő barna szemű, de Kati nem bánta, örült is, hogy nem a gyülölt otthonára emlékeztetik őt.


Mindkét gyerek felnőtt, megházasodott stb. és ekkor valami fura történt: Kati két unokája egymásba szeretett. A gyerekeik képlete így nézett alakulhatott:


KK (kék szem)

KB (barna szem)

BK (barna szem)

BB (barna szem)


Azaz 25% esély volt rá, hogy újabb kék szemű gyerek születik, de 25% arra is, hogy a kék gén kuhullik, teljesen eltűnik az új gyerek génkészletéből.


De az ország tövényei tiltották a rokonházasságot, mégpedig pont azért, mert I. Kromoszómia király, aki maga is genetikus volt, tudta: a recesszív gének között sokszor károsak is akadnak, és éppen azért veszélyes a rokonházasság, mert ezek ilyenkor könnyebben felszínre bukkannak, hiszen a két szülő génkészlete nagyobb részben egyezik.


Ekkor valami fura dolog történt. A kis kék gén úg gondolta, hogy megkérik a szerencse istennőjét, a nagy Ulba-Bulbát, hogy segítsen nekik.

Tudták, hogy minden új generációval újabb fele-fele esély van rá, hogy ők lesznek a vesztesek.

Először csak 1/2, aztán már 1/4, aztán 1/8, 1/16, stb., minél több generáción át nézed. De valahogy úgy alakult (és hogy valóban Ulba-Bulba segített-e, azt csak ő tudja), hogy minden generációban volt legalább egy gyerek - bár a további utódok már mindig idegenekkel házasodtak, tehát egy részről mindig B gént örököltek - aki Kati egyenes ágától a K és nem a másik szülő B génjét adta tovább.


Telt-telt az idő, 100 év volt vagy 1000? akárhogy is, egy szép napon Kati két távoli leszármazottja találkozott. Őseik közt annyi generáció volt már, hogy genetikailag nem voltak közelebbi rokonok, mint amennyire rokon lett volna egymással bármilyen két véletlenszerűen kiválasztott ember az országban. Összeházasodtak, és hogy-hogy nem, a Sors kockavetése ezt az eredményt hozta:


KK (kék szem) <-

KB (barna szem)

BK (barna szem)

BB (barna szem)


Összeszaladt a népség: kékszemű ember? ilyet ember már századok óta itt nem látott. ördögök vagy gonosz praktikák rontották meg a gyereket vajon? ekkor lépett közbe XVII. Kromoszómia király, és tétette közzé Kati történetét, hogy azt a nép megérthesse, és én nektek továbbadhassam.

2015. márc. 28. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Vree ***** válasza:
^Tehát bár Kati és ük-ük-stb.-unokája között CSAK barna szemű emberek voltak, mégis több tucat vagy száz generáció után is előbukkanhatott a tulajdonság.
2015. márc. 28. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

nem kevertem össze a kéket és a zöldet. tudom, hogy a kék recesszíven öröklődik. köszönöm a mesét, de egyáltalán nem a kék szemszín létrejötte volt a kérdés.


De tényleg azt olvastam, hogy két zöld szeműnek zöld gyereke lesz, mert mondjuk ha zb-t örökítene, akkor ő barna szemű lenne, nem zöld, így nagyonn az esély, hogy zz-t örökít, tehát az utód zöld szemű lesz. ezt évekkel ezelőtt ölvastam, csak most jutott ezsembe.

2015. márc. 28. 14:03
 5/9 sadam87 ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!

A rövid válasz a kérdésedre az, hogy nem igaz.

A bővebb válasz kicsit bonyolult. A szemszín kialakításában számos gén befolyásolja, ezen kívül az egyedfejlődés során az egyént érő környezeti hatások is befolyással lehetnek rá. Amit alább írok, az sem biztos, hogy teljesen fedi a valóságot (sőt, biztos, hogy nem), de én sem ismerem egészen pontosan az öröklődés mechanizmusát (amennyire tudom, még a természettudomány számára sem teljesen tisztázott).

Mint mondtam, a szemszín kialakításáért több gén felelős. Az egyiknek két változata (allélja) van, zöld vagy kék szemszínt okozhat. Egy másiknak (illetve valójában kettőnek, de erről később) szintén két allélja van, az egyik barna, a másik kék szemszínt okoz. Arról biztos hallottál, hogy az ember sejtjei (az ivarsejtek kivételével) diploidok, azaz minden gén két példányban van meg. Így nyilván az is előfordulhat, hogy két különböző változat (allél) van meg valakinek egy génből. A szemszínt okozó gének esetében a barna, illetve a zöld színt okozó allél képes elnyomni a kék hatását, azaz az egyik gén esetében a barna allél, a másik gén esetében a zöld allél domináns az adott kék allél fölött (ez utóbbi ezért recesszív).

Abban az esetben, ha valaki hordozza az egyik gén barna, és a másik gén zöld szemszínt okozó allélját, a szemszíne barna lesz (ahogy Vree is írta, de ezt nem domináns recesszív kapcsolatnak, hanem episztázisnak szokták nevezni, jelezve, hogy nem egy gén alléljairól van szó). A jelenség háterében az áll, hogy ezek a gének a szivárványhártyában termelődő pigment (melanin) mennyiségét befolyásolják. Ha nagyon kevés a pigment, kék szemszínt, ha valamivel több, akkor zöldet, ha sok pigment termelődik, akkor barnát kapunk.

A lényeg tehát az, hogy két zöld szemű személynek minden további nélkül lehet kék szemű gyereke (ha mindketten heterozigóták a zöld színt okozó génre nézve, azaz egy-egy zöld és egy kék színt okozó allélt hordoznak). Ugyanakkor a fenti modell alapján barna szemű gyerekük nem lehet - de mint mondtam, a szemszín öröklődése valójában jóval összetettebb, ezért nem tudom biztosan, hogy ez az állítás tényleg igaz-e.


Kedves Vree!

Elég sok pontatlanság van a hozzászólásaidban. Egyrészt következetesen kevered a gén és az allél fogalmát. Másrészt a modell, amit leírsz a szemszín öröklődéséről egyszerűen nem igaz (ilyen formában már a középiskolás tananyagban sincs benne).

Azt, hogy a zöld színt egy külön gén kódolja már írtam. Ezen kívül valójában a barna/kék szemszín meghatározásáért is legalább két gén felelős: a HERC2 és az OCA2. Mindkettő esetben igaz, hogy a domináns allél barna, a recesszív allél kék szemszínt okoz. Ugyanakkor ha csak az egyik gén homozigóta recesszív, a fenotípus akkor is kék szemszín lesz. A kutatások szerint a OCA2 gén az, ami a pigmenttermelést meghatározza, ugyanakkor a HERC2 gén a másik egyfajta kapcsolójaként működik. Így ha a HERC2 hiába, hiába van működőképes allél az OCA2-ből, z nem fog bekapcsolódni, és fordítva, hiába van megfelelő kapcsoló, hogy ha maga a barna szemszín kialakulásáért felelős gén nem működik.

A fentiek miatt akár két kék szemű személynek is lehet barna szemű utóda. Bonyolítja a helyzetet, hogy a két gén kapcsolt (a 15. kromoszómán vannak), így az alléljaik általában együtt öröklődnek.


Források (angol nyelven):

A zöld szemszín öröklődéséről:

[link]

[link]

Az OCA2 és HERC2 gén szerepéről:

[link]

[link]

[link]

2015. márc. 28. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 sadam87 ***** válasza:

Egy kis kiegészítés Vreenek, az előző hozzászólásom tartalmához:

"Elég sok pontatlanság van a hozzászólásaidban."

Ezt azért hangsúlyoztam ki, mivel eléggé meglepett, hiszen amennyire látom, általában elég pontos, igényes válaszokat adsz.

2015. márc. 28. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat! :)
2015. márc. 28. 17:30
 8/9 A kérdező kommentje:
igazából visszagondolva lehet, hogy nem azt olvastam, hogy biztos, hogy zöld lesz, csak nagyon nagy valószínűsége, kék lehet, de kicsi rá az esély, de barna nem.
2015. márc. 28. 17:31
 9/9 anonim ***** válasza:
Barna is lehet, egy új mutáció. Ennek azonban nagyon kicsi az esélye, de nem elhanyagolható.
2015. márc. 28. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!