Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete lyukaknál mi az a...

A fekete lyukaknál mi az a doppler effektus?

Figyelt kérdés
Utána néztem de nem értettem. Valaki aki ért hozzá el tudná magyarázni paraszt üzemmódban? Köszi :D

2016. szept. 12. 01:02
1 2
 1/20 Wadmalac ***** válasza:
93%

Ugyanaz, mint amitől a szembe jövő kocsi hangját magasabbnak hallod, mint a távolodónak.

A közelítő testtől induló hullámnak magasabb a frekvenciája, mint a távolodónak, ez a fénnyel is megtörténik. Gondolom az univerzum tágulása körüli témákból ismerős a vöröseltolódás kifejezés.

Én ezt a jelenséget a fekete lyukakkal együtt említve még nem hallottam, de a tértorzulások és sebességkülönbségek révén ott is jelen kel lennie.

2016. szept. 12. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 Mojjo ***** válasza:
100%

A fekete lyukak kapcsán én sem hallottam még ezt a kifejezést.

A fekete lyukak (és minden jelentős gravitációval rendelkező objektum) esetében a gravitációs vöröseltolódás lehet megemlítendő. A nagy gravitációjú objektumokhoz közelítve a kibocsátott fény frekvenciája egyre kisebb, a hullámhossza nő. De ennek semmi köze a dopplerhez.


Egyébként az univerzum tágulása miatt tapasztalható vöröseltolódásnak sincs semmi köze a dopplerhez, az meg ugyanis a kozmológiai vöröseltolódás.


Mind a gravitációs, mind a kozmológiai vöröseltolódás az áltrelből következik, a doppler viszont tökmás. Doppler a térbeli mozgásokkor lép fel.

2016. szept. 12. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 nontau ***** válasza:
0%
Még szerencse, hogy a kérdező egyszerű válaszokat kér!!!A fekete lyukaknál nincs semmilyen effektus!!!, elnyel mindent és mindenkit, Téged is bekebelezne ha közel mennél hozzá!!! de nem mész!!!, inkább szórakozol komoly emberekkel mert Veled ellentétben sokan komolyan válaszolnak a kérdésekre. Googlézd meg!!! és választ kapsz.
2016. szept. 12. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
Nontau neked mi bajod van? Ha annyira fontos ember vagy és nem szereted hogy itt kérdezősködök (mellesleg ez az oldal erre van) akkor meg miért szólsz bele? Annyi olyan ember van aki azt sem tudja mit akar de csak a negatív és a kötekedés jön belőlük... szégyen vagy
2016. szept. 19. 23:02
 5/20 Mojjo ***** válasza:
@4: Nem neked szólt be, hanem nekem, vagy Wadmalacnak, de tolmács nélkül én sem igazán értek az írásából többet.
2016. szept. 19. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 Wadmalac ***** válasza:

Én sem teljesne értem, minek a kérdezőnek leszedni a fejét, mikor a kérdését meg lehetett válaszolni.

De lehet, hogy mi vagyunk a hunyók, hogy nem találtuk értelmetlennek a kérdést. :D

2016. szept. 20. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 nontau ***** válasza:
Kedves kérdező. Sztem nem kell személyeskedni. A fekete lyuk egy ismeretlen objektum, ahol a fizika általunk ismert összes törvénye érvényét veszti, és még a fizikusok sem tudnak mindent! Mivel az összes fizikai törvény nem működik, ezért a hullámok terjedése is minden bizonnyal torzulást szenved. Kísérleti eredmények hiányában pedig tényleg csak feltételezések lehetnek. Mai tudásom szerint a fekete lyuk mindent elnyel, fényt, hullámokat, anyagot, stb., ezért kérdésedre nincs válasz, sztem.
2016. szept. 20. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 Mojjo ***** válasza:

@7: az ugye megvan, hogy a fekete lyukakkal összefüggésbe hozható jelenségek (pl az említett gravitációs vöröseltolódás, vagy a Hawking-sugárzás, vagy jetek) nem a fekete lyuk eseményhorizontján belül keletkeznek? Bőven van értelme róluk beszélni.

Nem mellesleg a fekete lyukak határának alatt általában az eseményhorizontot (Kerr fekete lyukakat inkább az ergoszférát) tartjuk, amin belül még bőven használható minden fizikai törvényünk. Schwarzschild fekete lyukaknál egyetlen egy pont az eseményhorizonton belül, ahol nem működnek a fizikai modelleink. Érted, egyetlen pont. Kerr fekete lyukaknál egy gyűrűszerű rész. Ezeken kívül szépen le tudjuk írni az eseményhorizonton belüli fizikát is. Nem értem, miért oltogatsz másokat nagy hangon, ha valójában alig vagy képben. Vagy inkább semennyire.

2016. szept. 20. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 nontau ***** válasza:
Eddig azt gondoltam a tudomány nem szereti a személyeskedést. Mások képességeit pedig nem illik kétségbe vonni. Szerintem nem tudunk semmit a fekete lyukakról és bármerre is nézek nem kapok egzakt választ mi van ott bent. Hawking sok teóriával előállt már, nem tartom magam érdemesnek arra, hogy eredményét megkérdőjelezzem, számomra homályosak a fekete lyuk körüli eredmények. Szerintem a fekete lyuk nem más mint elektron csillag.
2016. szept. 21. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 Wadmalac ***** válasza:

"Szerintem a fekete lyuk nem más mint elektron csillag."


Hát ez már biztosan nem igaz.


De ha már szóba került a személyeskedés, a kérdező és egyben a válaszok lepirítása is annak minősíthető.

2016. szept. 21. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!