Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány %-ban igaz az a kijelenté...

Hány %-ban igaz az a kijelentés, hogy "Ez a kijelentés talán igaz. "?

Figyelt kérdés

Van egy A kijelentésünk, a következő:

A: Ez a kijelentés talán igaz.

A kérdés, hogy hány %-ban igaz az A kijelentés, és miért?



2016. szept. 16. 16:36
 1/9 anonim válasza:

50%

Talán igen, de az is megeshet, hogy nem.

2016. szept. 16. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
100% szerintem
2016. szept. 16. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
26%
Biztosan igaz, ezért aztán nem igaz.
2016. szept. 16. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#1-es valaszolónak akkor lenne igaza, ha az lenne a kijelentés, hogy: "Ez a kijelentés biztosan igaz."

De a talán szócska mindent megváltoztat.

A #2-es már jó fele kapirgál.

Milyen képletet használtok?

2016. szept. 16. 17:08
 5/9 anonim ***** válasza:
97%
Nézzük meg a kijelentés ellentétét! Logikailag 'A' ellentéte: "Ez a kijelentés biztosan nem igaz." Ha a kijelentés (absztrakt módon véve, függetlenül a kijelentés tartalmától) igaz, akkor az az állítás, hogy a kijelentés nem igaz, az nem igaz -> önellentmondás. Ha a kijelentés nem igaz, akkor viszont az állítás, hogy "Ez a kijelentés biztosan nem igaz", az igaz -> megint önellentmondás. Tehát az a kijelentés, hogy "Ez a kijelentés biztosan nem igaz", az 0% eséllyel igaz. Mivel az "Ez a kijelentés talán igaz" minden más esetet lefed, ezért az (100-0=100)% eséllyel igaz.
2016. szept. 16. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

#5-ösnek.

Az "Ez a kijelentés talán igaz."-nak miért az "Ez a kijelentés biztosan hamis." az ellentéte?

A talánnak biztos az ellentéte? Akkor biztosnak meg a talán, hogy van ez?

Másik az "Ez a kijelentés igaz." vagy igaz, vagy hamis, és jó kérdés, hogy hány százalékban igaz? Én azt mondanám, hogy 50+-50%-ban.

De az biztos, hogy az "Ez a kijelentés hamis." se nem 0, se nem 100%-ban igaz. (Elárulom, hogy kívül esik a [0%;100%] intervallumon, de ez mellékes.)

Nekem az a sejtésem, hogy a fenti kijelentésem is kívül esik ezen az intervallumon.

2016. szept. 16. 17:43
 7/9 anonim ***** válasza:

"#5-ösnek.

Az "Ez a kijelentés talán igaz."-nak miért az "Ez a kijelentés biztosan hamis." az ellentéte?"


Alapvető matematikai logika, bár ez persze attól is függ, hogy hogyan értelmezzük a "talán" szót. Én úgy értelmeztem, hogy P(A)>0, amelynek az ellentéte valóban egy olyan állítás, amelyre P(A)=0. Egyébként nem arról van szó, hogy a 'talán' ellentéte a 'biztos', hanem hogy a 'talán' ellentéte a 'biztos nem'. De ez nem is annyira fontos, mivel a nyelvtani megfontolások egy matekpéldánál sokszor inkább zavaróak.


"Másik az "Ez a kijelentés igaz." vagy igaz, vagy hamis, és jó kérdés, hogy hány százalékban igaz? Én azt mondanám, hogy 50+-50%-ban."


Szerintem egyébként, most így belegondolva, fölösleges valószínűségekről beszélni. Az az állítás, hogy "Ez a kijelentés igaz", az lehet igaz is, meg hamis is. De mit jelent az, hogy 50-50%-ban? Mit jelent egyáltalán, hogy ez a fenti kijelentés "igaz"? Azt, hogy milyen szándékkal tette valaki ezt a kijelentést? Ez eléggé értelmetlen. Egyre inkább hajlok arra, hogy ezek a kijelentések nem is igazán értelmezhetők a matematika szabályai szerint.


Sőt, módosítom a megoldásomat - tényleg nem értelmezhetők. "Ez a kijelentés [talán/biztos/nem/stb.] igaz" - minden ilyen kifejezés kiértékeléséhez tudnunk kell, hogy mit jelent az, hogy "ez a kijelentés". Mégpedig "ez a kijelentés" azt jelenti, hogy "Ez a kijelentés [talán/biztos/nem/stb.] igaz" - amelyben viszont megint ki kell értékelnünk, hogy ott mit jelent az "ez a kijelentés" része a mondatnak. Ezzel így végtelen ciklusba kerülünk, és sosem tudjuk kiértékelni az állítást...


"De az biztos, hogy az "Ez a kijelentés hamis." se nem 0, se nem 100%-ban igaz. (Elárulom, hogy kívül esik a [0%;100%] intervallumon, de ez mellékes.) "


Hogy esik egy valószínűségi érték kívül a [0%;100%] intervallumon? Ezt elmagyaráznád?

2016. szept. 16. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Úgy, hogy tiszta komplex szám az eredmény. Az, hiszen "klasszikus" paradoxonról van szó.

Egyébként éppen az a cél, hogy matematikailag megfoghatóvá tegyük ezeket a megfogalmazásokat.

2016. szept. 16. 18:56
 9/9 A kérdező kommentje:

Ja, és a 50+-50%-kot úgy értem, hogy 50 plussz/mínusz 50, azaz 0%/100%. Csak így elegánsabb volt jelölni.

Vagyis a "Ez a kijelentés igaz." vagy igaz, vagy hamis.

2016. szept. 16. 18:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!