Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha valóban több millió km-re...

Ha valóban több millió km-re van a Nap a Földtől, akkor a Föld különböző pontjairól ugyanabban az időben miért nem közel azonos irányban látható a Nap?

Figyelt kérdés

Mutatok egy konkrét példát. Kiválasztottam találomra 3 nagyobb várost a Földön: Rejkjavik (Izland), Pretoria (Dél Afrika), Hong-Kong (Kína). Vannak Nap pozíció kalkulátorok a neten, kiválasztottam egyet:


[link]


(Annak, aki esetleg nem látja a linket: www.suncalc.org).


A 2016.09.18-as dátumra és a greenwich-i 10:00-ra (Magyarországon, ha UTC+2-esre van a számítógépünk órája beállítva, akkor 12:00-es időpontot kell megadni) megnéztem mindhárom várost, hogy milyen irányban látható onnan a Nap.


Rejkjavikból dél-keleti irányban a horizonthoz képest kb 18°-os szögben, Pretoriából északi irányban a horizonthoz képest kb 63°-os szögben, Hong-Kongból pedig nyugati irányba a horizonthoz képest kb 4°-os szögben látható a Nap.


Ezek nagyon nem párhuzamos irányok! A Nap sokkal kisebb, mint a hivatalos álláspont, és közel van a Földhöz. A fenti időpontban valahol Egyiptom, Szudán, Szaud-Arábia fölött kellett lennie.


Egy időpontot kiválasztva lehet kattintgatni a térképen.


2016. szept. 19. 00:58
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
100%
Talám, mert a Föld gömbölyű-megközelítőleg.Minden pontja más irányban vab a Naphoz kééest.
2016. szept. 19. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 A kérdező kommentje:
Fogj egy Földgömböt, és képzeld el azon, amiket leírtam. Ezek nem párhuzamos vektorok, hanem egy nagyon is közeli Napra mutatnak!
2016. szept. 19. 01:23
 3/33 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem a problémádat. Egy gömb (geoid) két, szinte ellentétes pontjáról nézve persze hogy teljesen más szöget fog bezárni egy attól akármilyen távoli objektum.
2016. szept. 19. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 A kérdező kommentje:
Persze, hogy más a szög a gömb felületéhez viszonyítva, viszont távoli Nap esetén az irányoknak azonosaknak kellene lenniük. De nem azok!
2016. szept. 19. 01:50
 5/33 anonim ***** válasza:
100%
Már hogy érted hogy nem ugyanazok az irányok?
2016. szept. 19. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 A kérdező kommentje:
Nem párhuzamos a 3 irányvektor.
2016. szept. 19. 02:06
 7/33 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván nem, csak közel párhuzamos. De ez stimmel is.
2016. szept. 19. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 A kérdező kommentje:
Dehogy stimmel! Nagyon nem párhuzamosak ezek az irányok! Kínától nyugati irányba mutat, Dél Afrikától északra, Izlandról meg dél-keletre.
2016. szept. 19. 02:22
 9/33 anonim ***** válasza:
100%
Öhm... azt kihagytad a számításból, hogy ezek a helyek a megvilágított félgömb különböző pontjain vannak?
2016. szept. 19. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 A kérdező kommentje:

Mindhárom városban nappal van a megadott időpontban. Hong-Kong-nál még van 25 perc a naplementéig. De nézd meg a kalkulátort:


[link]

2016. szept. 19. 02:46
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!