Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az anyagoknak van szinük...

Az anyagoknak van szinük ugyebár. Ebböl következtetem hogy mondjuk a az arany atom az sárgás fényt ver vissza, a kérdés viszont hogy ténnyleg igy van a másik kérdés hogy miért és mitöl függ hogy minek milyen szine lesz?

Figyelt kérdés
A harmadik kérdés hogy a protonok,neutronok és elektronok-nak is van színük?

2016. szept. 25. 18:56
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A színek jellemzően azért alakulnak ki mert a fény és anyag kölcsönhatás , már ha van akkor sokszor a fény frekvenciájától (amivel a foton energia arányos) függ.

Ez azt jelenti hogy egy anyag bizonyos frekvenciájú fénnyel kölcsönhatásba lép más frekvenciájúval nem.

Az említett elemi részecskéknek a hétköznapi értelemben és színskálán nincs színük mert jellemzően nem lépnek kölcsönhatásba a látható fénnyel. Ez az elektronnál úgy néz ki hogyha kötött akkor a kötéstől függően van vagy nincs színe a szabad elektronnál pedig bonyolultabb a helyzet.

2016. szept. 25. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Lényegében a fénynek semmi köze az atom szerkezetéhez, hanem a kristályrácstól függ, és attól, hogy az elektronok mit tudnak ott elnyelni. De inkább az előbbi.
2016. szept. 25. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
20%

Annyit tennék még hozzá, hogy ha valamilyen tárgyat piros színűnek látunk az pont a piros szinű fényt nyeli el (nem veri vissza)!


pl kisérlet: piros fényben a piros lap feketének látszik!

2016. szept. 25. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
85%

3# ezt gondold át még egyszer.

Ha valami piros akkor azért van mert róla főleg (vagy dominánsan) piros fény jut a szemünkbe.

Piros fényben egy piros lap az piros lesz.

2016. szept. 25. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
0%

Kedves előttem szóló4

Pont azért írtam ide, ezt, mert ez nem adekvált jelenség, a színérzékelés működéséhez, hogy ez nyilvánvaló legyen. Nem kell nekem hinni.

[link]


vagy


[link]


Mielőtt lepontoznának, érdemes ezeket elolvasni!!

2016. szept. 26. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 5# !

Nem szeretem ismételni magamat de talán neked kellene többet olvasni a témáról.

Ezt a teáltalad linkelt oldalról mely releváns a témában:

"Példának okáért, egy piros szoknya nem piros színt sugároz ki. Inkább azt mondhatnánk, hogy elnyeli az (ember számára) látható fénytartomány minden frekvenciáját, kivéve a piros érzetet keltő frekvenciákat."

"A piros szoknya nem sugároz piros fényt" ezt nem kell félreérteni ! Nem is sugározza mert azt csak akkor csinálja ha meggyújtjuk, hanem visszaveri.. tecccik érteni ??? Ha szerinted a pirost nem veri vissza a többit meg elnyeli akkor milyen (fa...m)színű lesz fekete nem? Te olyan értelmesnek tűnsz nekem ne okozz már csalódást !!

Bakke meg a sulinetes oldaladdal jössz mit gondolsz ki vagyok én valami kisdiák? Azt hiszed hogy tudok ott én újat olvasni?

2016. szept. 26. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Vree ***** válasza:

Kérd:

Írd be a keresőbe, hogy "frekvencia" és szín,

[link]

és valami ilyesmi táblázatokat kapsz majd:

[link]

[link]


Lényegében a "szín" az egy adott hullámhosszú fény.

Minden tárgy a szerkezetétől függően valamilyen mennyiségű és hullámhosszú fényt elnyel, a többit visszasugározza.


Fontos, hogy a szem NEM lát minden típusú és minden hullámhosszú sugárzást. Elektromágneses sugárzást (fényt, fotonokat) érzékel csak 400 és 700 nanométer hullámhossz között (látható tartomány). Az infravörös és ibolyántúli tartományok tartalmazzák azokat a "színeket", amiket a szem már nem érzékel.


(bocs most nincs időm leírni a teljes választ, azaz még kéne hogy:

Mi határozza meg a dolgok színét? (az anyag szerkezetében) -> kb. az a válasz, hogy az atomok és molekulák, amikből felépül

és hogy

Van-e a részecskéknek színűk? -> kb. az a válasz, hogy az elektron által verődik vissza a foton (fény), a protonnak/neutronnak semmilyen értelemben nem lehet színe, de az elektron esetében sem feltétlen elég még, hogy valódi színekről beszéljünk, de ez hosszabb téma)

2016. szept. 28. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"piros fényben a piros lap feketének látszik!"


Na, ekkora szamárságot rég olvastam itt, különösen olyantól aki 80% felett van. Egy piros lapot nyilván azért látok pirosnak, mert a pirosat veri vissza, és az jut róla a szemembe. Ha éppen piros fénnyel világítom meg, akkor azt pláne vissza tudja verni, és pirosnak látom.

[Ha valaki nem érti a dolog fizikáját, akkor óvatosan olvasgassa egyszerre az additív- és a szubsztraktív színkeverésről szóló internetes anyagokat, mert könnyen eltévedhet.]


Egy vicc is eszembe jut erről:

- Idesapám! Mér' híjják ezt veres szilvának, amikor ez kék???

- Azér' kék, fiam, mer' még ződ!


A kérdezőnek meg azért annyit mondhatunk, hogy az anyag elektronszerkezetének a gerjeszthetősége az, ami a színt meghatározza.

A fémek általában ezüstszürke színűek, a vezetési sávban lévő elektronjaik miatt.

Hogy miért sárga az arany, azt már egy csávó megválaszolta itt:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2016. szept. 28. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nem a pirosat a pirossal, hanem zöldet a pirossal kell megvilágítani hogy fekete legyen.
2016. okt. 2. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!