Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet megmérni, hogy a...

Hogyan lehet megmérni, hogy a Föld milyen sebességgel mozog a világegyetemben?

Figyelt kérdés
A Michelson–Morley kísérlet 0 sebességet adott eredményül.

2016. szept. 26. 22:16
 1/10 dellfil ***** válasza:
100%

Sehogy. Nincsen "fix" pont, nincsen abszolút vonatkoztatási rendszer. :)


dellfil

2016. szept. 26. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Mojjo ***** válasza:
100%
Mihez képest? A Naphoz? A Tejútrendszer középpontjához? A Marshoz? Az Androméda galaxishoz? Először meg kéne mondani, hogy mihez képest akarjuk mérni a sebességét. A Michelson-Morley kísérlet az éterhez képest szerette volna megmérni a Föld sebességét. Mivel azóta kiderült, hogy nem létezik éter (még akkor sem, ha olykor-olykor egy oxigénatom bekeveredik két szénatom közé), talán nem meglepő, hogy milyen eredményre is jutottak.
2016. szept. 26. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Crisopher ***** válasza:
76%

Hát ez az, hogy fel kell venni egy vonatkoztatási rendszert.

Dávid Gyula zseniális fizikus, remek előadásokat tart, ő mondta egyszer egy előadásán, hogy a világűrben nincsenek lecövekelve oszlopok, amik a tér fix pontját jelölnék... Minden mozgás relatív (Einstein óta ezt biztosan tudjuk is), tehát meg kell adni egy viszonyítási pontot, amihez képes mozgásról beszélünk. Viszonyítási pont nélkül mozgásról beszélni teljesen értelmetlen dolog.

2016. szept. 26. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Tudjuk, hogy például a nap is mozog a világegyetemben. Ettől még mérhetjük a föld mozgását ehhez képest is. Vagy kereshetünk más objektumokat, és mérhetjük ahhoz képest. Ha pedig sikerül találni, egy olyan objektumot, amiről biztosan tudjuk, hogy nem mozog a világegyetemben, akkor ehhez képest mértünk, de ez egyben válasz a kérdésedre. A gond a pillanatban az, hogy úgy véljük, ilyen pont nincs.
2016. szept. 27. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Itt volt egy ilyen kérdés, hogy a Nap milyen sebességgel mozog:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Ezek a sebesség adatok hogyan jöttek ki?

2016. szept. 27. 10:37
 6/10 Wadmalac ***** válasza:
Még mindig a relativitás alapján. Mi azt tudjuk megnézni, ezek a viszonyítási pontok hozzánk képest milyen sebességgel mozognak. És a sebesség ugyebár kölcsönös.
2016. szept. 27. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

És hogyan mérhető, hogy egy csillag milyen sebességgel mozog hozzánk képest? A Napról ezt írta valaki:


"A kozmikus háttérsugárzáshoz képest nagyjából 370 km/s-mal, a közeli csillagokhoz képest körülbelül 20 km/s-mal, a galaxis középpontja körül pedig nagyjából 220 km/s a kerületi sebessége."


Gondolom, nem csak a hasukra csaptak, amikor ezeket az adatokat megadták. Mit, és hogyan mértek, amikor ezt kiszámolták?

2016. szept. 27. 13:17
 8/10 Wadmalac ***** válasza:
2016. szept. 27. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Azért van egy kitüntetett koordinátarendszer, amit lehet a világegyetem nyugvó rendszerének tekinteni: a háttérsugárzás. Ehhez képest pl. a mi galaxiscsoportunk 627 km/s sebességgel mozog.
2016. szept. 27. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 dellfil ***** válasza:

"És hogyan mérhető, hogy egy csillag milyen sebességgel mozog hozzánk képest?"

Ez már megmérhető. Hogy, hogyan? Nem egyszerű, de...

[link]

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

Ekkor tehát a Földhöz képest mérnek, amely persze (tengelye körül) forog, kering a Nap körül. Ezeket mind bele kell kalkulálni, ha pontos adatokat akarunk kapni. Sőt, még egy jó csomó - az előzőekkel összefüggésben lévő - más mozgáselemet is. Például a Hold is hatással van a Föld keringésére, ezért nem a Föld középpontja írja a Nap körül a pályaellipszist, hanem a Föld-Hold rendszert keringési középpontja. Persze ez még a Föld belsejében van.

Amint látod, itt ki lett nevezve egy vonatkoztatási rendszer. Így mérhetővé vált a dolog. (Még ha nem is egyszerű módon. :DDD) Kaptunk egy adathalmot, hogy "xy csillaghoz" képest hogyan (mekkora sebességgel) mozog a Föld. Azaz inkább mekkora sebességgel mozog "xy csillag" a Földhöz képest. :)

Egészen más értékeket kapsz más-más objektum választásánál. Ezért van, hogy annyiféle sebességérték adódik, ha a Föld mozgását vizsgálod.

"Ezek a sebesség adatok hogyan jöttek ki?" Kérded. A fentiek alapján. Merthogy még egyszer: Mihez mérek, attól függ. Egy dologhoz nem mérhetek. Ez pedig az Univerzum, - vagy ha így jobban tetszik - Világmindenség, vagyis az egész táguló hóbelevanc.

Az, hogy a háttér sugárzáshoz képest mérni lehet, NEM jelenti azt, hogy a "világegyetemhez képest" mérsz.


dellfil

2016. szept. 27. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!