Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A lufi miért esik sokkal...

A lufi miért esik sokkal lassabban, mint a labda?

Figyelt kérdés
Ugye elméletileg a súlyuk nem számít szabadesésnél, így az kizárva. A gyorsulásuk ugyanakkora kéne legyen, a közegellenállása pedig a labdának nagyobb (ha jól tudom). Nem tudok rájönni.:/

2016. szept. 28. 18:17
 1/4 anonim ***** válasza:
A súlyuk csak vákuumban nem számít.
2016. szept. 28. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Talán azért, mert a lufi sokkal könnyebb azonos térfogatra, így a közegellenállás sokkal többet számít a súlyerőhöz képest, mint a labdánál...? Lásd papírlap vs. deszka.
2016. szept. 28. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Walter_Dornberger ***** válasza:

A testeket a nehézségi erő gyorsítja. nagysága F =m*g. A közegellenállás az áramlás irányára merőleges keresztmetszet, és a sebesség négyzetével arányos F =C*A*V^2


Ha a test egyenletetesen zuhan (nem gyorsul) akkor a két erő éppen egyenlő. a nehezebb test esetében a súlyerő nagyobb, így mivel a közegellenállás nem függ a súlytól csak az alaktényezőtől és az áramlásra merőleges felülettől, -ezek állandóak és azonosak a labda és a lufi esetében- csak a sebesség növekedése lehet az eredménye a súly növekedésének.

2016. szept. 28. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Hominida ***** válasza:
100%

A gyorsulásuk nem ugyanakkora, ez a félreértés a Galilei-féle golyós kísérlet hiányos magyarázatából származik.


A közegellenállás, ahogy az előbbi válaszoló is megadta, a két gömb alakú, feltehetőleg azonos méretűnek is képzelt test esetében egyforma. Viszont a sebességgel nő (ráadásul négyzetesen).


A test gyorsítását a nehézségi ereje végzi, ami viszont állandó (hizen a magasságváltozás elhanyagolható). A két testnek nagyon eltérő a nehézségi ereje (ami álló helyzetben súlynak is mondható). A gyorsító erő egy test esetében állandó, a visszahúzó erő pedig a sebességgel nő. Az erő hatására a test gyorsulni kezd, de nő a légellenállás, azaz a visszahúzó erő, és egyszer elérkezik az a sebesség, amikor a légellenállás kiegyenlíti a nehézségi erőt, a sebesség állandósul.


Mivel a léggömb nehézségi ereje sokkal kisebb, sokkal kisebb sebességnél eléri azt a légellenállást, aminek az ereje a nehézségi erővel azonos. Így aztán a lufi kisebb sebességig gyorsul.


Mindezt annak a feltételezésével mondhatjuk el, hogy a kísérlet a Földön, levegőben zajlik. A Holdon, vákuumban elvégzett és filmre is vett kísérlet szerint a kalapács és a madártoll együtt esett a földre.

2016. szept. 30. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!