Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a dipólusmomentum? Azt...

Mi az a dipólusmomentum? Azt addig értem hogy " mű=q*d ", de a "q" pontosan mit jelöl és hogy lehet kiszámolni? Wikipédiás magyarázatot nem nagyon értem

Figyelt kérdés

2016. okt. 5. 19:24
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Hogyan értheted anélkül, hogy tudnád mit jelöl? Esetleg a szorzás jelet érted? Mert hát azt én is értem mi az a lendület = m*v de mi a v?


https://www.youtube.com/watch?v=X10kVPTfqjA


Itt egy remek magyarázat.

2016. okt. 5. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Szia, köszönöm a válaszod, de sajnos angolul nem beszélek, mi franciául tanuljuk az egyetemen, ha esetleg le tudnád írni a lényegét azt megköszönném
2016. okt. 5. 22:30
 3/8 dq ***** válasza:

Mágneses vagy elektromos?


[link]

[link]


Amúgy: két ponttöltésből álló univerzumhoz hozzárendelt szám, amely majd megkönnyíti az univerzum többi tulajdonságának kiszámítását.

(Hogy ez fizikailag jelent-e bármit, az csak filozófia, de általában ha egy kifejezés gyakran feltűnik több képletben, akkor jobb önálló fogalmat adni neki. Mint a q*d, ezért is jelölik inkább mű-vel)


Térerősséget, potenciált stb lehet majd kifejezni vele.


Elektromos dipólusok gyakran előjönnek anyag jelenlétében. Mágneses dipólus, az, mint a wikipédia is írja, egy elég rossz modell, helyette apró örvényáramokkal számolunk inkább, kivéve talán a rúdmágneseket nagy távolságból (??) (arra jó közelítés egy dipólus?).


Miből szeretnél kiszámolni és micsodát?

2016. okt. 6. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Szia:) a feladatunk első körben annyi volt, hogy megkaptuk a H2O molekulát, berajzoltuk a vektorokat, és utána a tanár felírta, hogy az eredmény műH2O= 1,85D. És nem értem, hogy ezt hogy kell kiszámolni. Bemagoltam a képletet hogy q*d, de addig már nem jutottam el, hogy milyen értékeket kell behelyettesíteni, hogy nekem a végén 1,85D jöjjön ki . Előre is köszönöm a segítséged.
2016. okt. 6. 15:19
 5/8 dq ***** válasza:

Abban a képletben q a töltést jelöli (ahogy máshol is), és d a távolságot.

Ezeket az értékeket ahogy nézem, nem tudjuk a vízmolekulára (gáz halmazállapotúra).


Az mennyire lehetséges, hogy az volt a feladatod, hogy megadták hogy a molekulában található mindkét dipólusnak 1.5 D a dipólusmomentuma, és neked észre kellett venned hogy a dipólusokat vektorként adhatod össze (előadás), és ez volt a feladatod hogy vektorként össze is add őket?

2016. okt. 6. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen igen vektorként össze is adtuk. Ne haragudj, hogy ennyire értetlen vagyok,de azt mi alapján adják meg, hogy a molekulában található mindkét dipólusnak 1.5 D a dipólusmomentuma? kapok egy bármilyen q és d értéket vagy erről van valami táblázat, egyszerűen sehol se találom, és így a fejemben sem áll össze a kép.
2016. okt. 6. 20:47
 7/8 dq ***** válasza:

Ha kapsz egy bármilyen távolság és töltés értéket, akkor összeszorzod, igen.


Az 1.5 D-t nem tudod kiszámolni úgy, hogy kijöjjön. De, ha nagyon szorozni akarsz, akkor 0.98 angstrommal és 0.3 e töltésszétválással éppen annyi jön ki :P


(lehet hogy a töltésszétválást 0.4-nek szokták venni (nem nagyon találok rá adatot), ez esetben azt kell mondani hogy a modellünk 4/3-szor annyit ad eredményül, mint amit mérünk (1.86 D a mért érték))

2016. okt. 7. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszod
2016. okt. 7. 19:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!