Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az energia-megmaradás törvénye...

Az energia-megmaradás törvénye tény, vagy pedig csupán egy elmélet?

Figyelt kérdés
2016. okt. 10. 20:13
1 2
 11/13 Vree ***** válasza:

Nevettem 1-es frusztrációján de egyetértettem vele, mert teljesen igaza van. XD

Kérdező neked egy elemi fizikának kellene először nekifutnod, nem a mindenség végső válaszait feszegetned. xD


Úgy értem, ha fizikaórán valaha részt vettél, elvégeztél egy általános iskolás felsős szintet, akkor tisztában kell vele lenned, hogy:


1. az energiamegmaradás mennyire benne van bármilyen feladatban, amit megcsináltatnak veled, minden pillanatban végtelen sok megtörténő fizikai interakcióban. Aki megcsinálta szorgalmasan a fizikaleckéjét, arról nem tudom elképzelni, hogy ezek után megkérdezze, hogy "ez csak egy hipotézis"?


1b. Az elmélet szó ugye nem szerencsés, mert fizikában az elmélet a legmagasabb szintű, legtöbb tényt összesítő magyarázat neve, ellentétben a köznyelvvel.

(de ez lerágott csont.)

A tény alatt pedig egy megfigyelt, de meg nem magyarázott dolgot szoktak érteni (az "elmélet" tartalmazza a magyarázatot).

Tehát nincs ilyen, hogy "tény vagy elmélet", mintha az elmélet ne lenne igaz.


2. De azzal is tisztában kell lennie egy általánost végzett embernek, hogy minden, ami az ember fejében van, "csak" elmélet; a lehető legmagasabb szintű tudás is "csak" elmélet. Ahogy viszont azzal is, hogy egy fizikai törvény az egy tudomásunk szerint soha nem sérült dolog, tehát egy borzasztó magas szintű igazság.


Szerintem aki egy általános iskolás szintet már elért, az tisztában kell legyen vele, hogy honnan jönnek a fizikai törvények:

megfigyelés, kísérlet, ismétlés, és ha valami mindig, kivétel nélkül igaz, akkor azt mondjuk rá, hogy ez egy törvény. Nem volt olyan az emberi történelemben, hogy egy fizikai törvény hirtelen megszűnt volna.

...De komolyan, ennyit egy kezdő elemis is ért, ugye?



"Hogyan lett akkor az energia? Honnan van az energia?"


Soha nem zárhatjuk le az ilyen típusú kérdéseket.

Először is, nincs olyan szabály, hogy valaminek "jönni kell valamiből". Tehát vigyázz, ne fogadj el olyan állítást, amit még nem is bizonyítottál.


De a lényeg az, hogy ha valamire azt mondod, hogy öröktől létezik, vagy azt mondod, hogy valamiből lett, nem vagy előbbre, mert az utóbbinál akkor megkérdezheted: ha X Y-ból lett, akkor Y miből lett; ha Z-ből, akkor Z miből lett; és így tovább a végtelenségig.


"Honnan van ez az iszonyú mennyiségű energia?"


Ez az "iszonyú mennyiség" nekem fura megfogalmazás. Honnan van bármi? Miért "van" valami? Ami "nincs", mitől nincs? Mi számít kevésnek vagy soknak?


Én látom, hogy a te képzeletedben az energia valamilyen speciális dolog, amiből sok van, de szerintem ebből a kettőből egyik sem igaz: az energia sem különlegesebb, mint bármi más az univerzumban, az pedig, hogy sok-e vagy kevés-e, relatív; annyi van, amennyi van.

2016. okt. 11. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 Vree ***** válasza:

Egyébként ahogy első is utalt rá: az ÁLTALÁNOS (nem a speciális) relativitáselméletben az energia NEM megmaradó mennyiség.

De, ahogy ő is mondta, ennek a magyarázta magasabb szintű fizikai jártasságot igényelne.


Nem kockáztatnám meg, hogy a kérd. azt higgye, ez azt jelenti: a newtoni rendszerben is tekinthető nem igaznak.

2016. okt. 11. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Egy olyan elmélet, ami jól illeszkedik a valósághoz. A fizika nem olyan, mint a matematika, hogy bebizonyítjuk, és igaz.


Végtelen számú kísérlet sem bizonyíthatja igazamat; egyetlen kísérlet is bizonyíthatja, tévedtem. (Albert Einstein)

2016. okt. 12. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!