Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért látok szivárványt a...

Miért látok szivárványt a projektor kivetített képén?

Figyelt kérdés

Többször is megfigyeltem, hogy ha nézem a vásznat (persze valamilyen kép ki van vetítve rá) és megmozdítom a szemem (bármilyen irányba) egy fél másodpercre megjelenik egy kis szivárvány. Ez mitől lehet?

Nem találom szembetegségnek, ezért írtam ebbe a kategóriába.



2016. okt. 29. 11:40
 1/3 anonim ***** válasza:

[link]

Szerintem.

2016. okt. 29. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:
100%

Ugye a projektorok a vetített képet három színből keverik ki. Lásd: [link]


Viszont a projektorok többsége nem egyszerre vetíti ki a három színt, hanem három egymás utáni lépésben. Piros, zöld, kék, piros, zöld, kék, stb… Lásd: [link] . Sőt vannak projektorok, amik több színt is használnak a teljes szín kikeveréséhez, hogy magasabb fényességet érjenek el. Lásd: [link] . Mindezt persze elég gyorsan. Amíg nem mozgatod gyorsan a szemed – vagy a projektort, vagy a vásznat –, addig ez nem tűnik fel, az egymás utáni képek a szemedben ugyanannak a területnek a receptorait ingerlik, így a kevert színt érzékeled.


Viszont ha gyorsan elkapod a fejed, akkor a piros a zöld és a kék képet a szemed más-más területeinek receptorai érzékelik, így kvázi a kép az agyadban szétesik a színkomponenseire. Valahogy így: [link]

2016. okt. 29. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Ma is tanultam valamit :) Ment a zöld! :)
2016. okt. 29. 23:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!